BelDTU bilan memorandum imzolandi
Avval xabar berganimizdek, 2019 yilning 27-28 noyabr kunlari Navoiy davlat konchilik institutida “Zarafshon vohasini kompleks innovasion rivojlantirish: yutuqlari, muammolari va istiqbollari” II Xalqaro ilmiy-texnik anjumani bo‘lib o‘tdi. Unda FA Navoiy bo‘limi xodimlari faol qatnashdi. Tadbir mobaynida ikki tamonlama muzokaralar ham olib borildi. Natijada Bo‘lim va Belorusiya davlat texnika universiteti o‘rtasida hamkorlik memorandumi tuzildi.
Mazkur hujjatni imzolashdan maqsad, tomonlar o‘rtasida sherikchilik munosabatlarni o‘rnatish va innovasion ishlanmalarni tijoratlashtirish hamda O‘zbekiston va Belorussiyada tadbiq etish uchun uzoq muddatli, samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish.
Jumladan, Bo‘limda universitetning yangi kompozit materiallarini yaratish, suvda eriydigan xlorsiz o‘g‘it ishlab chiqish, yuqori sifatli beton va g‘o‘zani qayta ishlash kabi ishlanmalari qiziqish uyg‘otgan bo‘lsa, Belorusiyalik mehmonning Bo‘lim tomonidan taklif etilayotgan gips bog‘lovchi moddalarni ishlab chiqarishning innovasion usuli, kvars qumini boyitish texnologiyasi va lalmi yerlarda pavlovniya plantasiyalarini yaratish loyihalari e'tiborini tortdi.

Подписан меморандум с БелГТУ
Как сообщалось ранее, 27-28 ноября 2019 года в Навоийском государственном горном институте прошла II Международная научно-техническая конференция «Комплексное инновационное развитие Зарафшанского региона: достижения, проблемы и перспективы», в котором активное участие приняли и сотрудники Навоийского отделения АН. В кулуарах также состоялись двухсторонние переговоры. Результатом одной из них стало подписание Меморандума о сотрудничества между Отделением и Белорусским государственным техническим университетом.
Данный документ предусматривает установление партнерских отношений между сторонами и развитие долгосрочного, эффективного и взаимовыгодного сотрудничества с целью коммерциализации и продвижения инновационных разработок в Республике Узбекистан и в Республике Беларусь.
В частности, узбекскую сторону заинтересовали разработки университета в области создания новых композитных материалов, производства водорастворимых безхлорных удобрений, инновационные технологии получения высококачественных бетонов и переработки хлопчатника в различные изделия. А гостя из Беларуси - инновационный метод производства гипсовых вяжущих материалов и технология обогащения кварцевых песков, разработанные сотрудниками Отделения, а также проект создания павловниевых плантаций в богарных землях.