Hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi
Joriy yilning oktyabr oyida Toshkent shahrida FA Navoiy bo‘limi rahbariyati “BMB Trade Group” investision-konsalting kompaniyasi vakillari bilan uchrashdi. Mazkur kompaniya jahon standartlari talablariga muvofiq ekologik toza qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chikarish, qayta ishlash, saqlash va xorijiy davlatlarga eksport qilish bilan shug‘ullanadi. Uchrashuvda hamkorlik qilish to‘g‘risida o‘zaro kelishildi. Muzokaralar davomida yaqinda o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi.
Tantanali marosimda Navoiy bo‘limining raisi A.Mirzaev, uning halqaro aloqalar va tijoratlashtirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari K.Nurboev hamda “BMB Trade Group” kompaniyasining Kuzatuv Kengashi raisi B.Mamatkulov va boshqa a'zolari ishtirok ettilar. Mazkur kompaniyaning tarkibiga bitta qo‘shma hamda uchta sho‘'ba korxona kirishini ta'kidlash joiz.
Memorandumning muhim jihati shundan iboratki, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va ishlab chiqarish samaradorligini oshirishda mahalliy-ilmiy ishlanmalarning ilg‘or yutuqlaridan foydalanish va mavjud loyihalarga sarmoya jalb etish niyatlari borligi xaqida e'tirof etildi.
Uchrashuv davomida kompaniyani bo‘lim loyihasiga kiritish istiqbollari muxokama qilinib, bunda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlanish muddatini o‘zaytirish va sifatini saqlashga yo‘naltirilgan «Qishloq xo‘jalik mahsulotlariga nokimyoviy mikroblarga qarshi ishlov berish usuli» innovasion texnologiyasini O‘zbekistonda tadbiq etilishi muhokama etildi. Bunda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining tegishli instituti va Rossiya kompaniyasi o‘zaro hamkorlikda O‘zbekistonning bir-nechta viloyatlarida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini zamonaviy texnologiyalarni qo‘llab maxsus ishlov berishga yo‘naltirilgan ilmiy ishlab chiqarish markazlarini yaratish va shu yerda elektron tezlatgichlar vositasida olinadegan elektronlarning yuqori quvvatidan foydalanish nazarda tutildi. Bundan tashqari, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining sifatini aniqlash bo‘yicha regional-tahliliy laboratoriyalarini tashkil etilishi ushbu uchrashuvdagi alohida mavzu bo‘ldi.

Подписан меморандум о сотрудничестве
В октябре текущего года в городе Ташкенте руководство Навоийского отделения АН встретилось с представителями инвестиционно-консалтинговой компании «BMB Trade Group», занимающейся производством, переработкой, хранением и экспортом экологически чистой сельскохозяйственной продукции в зарубежные страны согласно требованиям мировых стандартов. Тогда достигнута устная договоренность о сотрудничестве. В ходе дальнейших переговоров составлен Меморандум о сотрудничестве, который стороны подписали на днях.
На торжественной церемонии участвовали председатель Отделения А.Мирзаев, его заместитель по международным связям и коммерциализации К.Нурбоев и сотрудники компании «BMB Trade Group» во главе с председателем Наблюдательного Совета Б.Маматкуловым. Стоит отметить, что в структуру данной компании входит одно совместное и три дочерних предприятий.
Важным содержательным аспектом Меморандума признаны намерения по использованию передовых достижений отечественных научных разработок в области повышения эффективности производства сельхозпродукции, привлечению инвестиций в отечественные проекты.
В ходе встречи обсуждены перспективы включения компании в проект Отделения по внедрению в Узбекистане инновационной технологии «Метод нехимической антимикробной обработки сельскохозяйственной продукции», направленной на увеличение срока хранения и сохранение качества сельхозпродукции. Предполагается в сотрудничестве с российской компанией и соответствующим институтом АН Республики Узбекистан создание в нескольких областях нашей страны Научно-производственных центров, специализирующихся на обработке сельхозпродукции с применением современной технологией, предполагающей использование высокомощной энергии электронов, получаемых посредством электронных ускорителей. Кроме того, отдельной темой обсуждения стало создание региональной аналитической лаборатории по определению качества сельхозпродукции.
В завершении переговоров стороны также обговорили практические аспекты реализации закрепленных в Меморандуме.