“Triumf Gornyak” bilan hamkorlik kengaymoqda
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi xususiy korxonalar bilan ilmiy-texnik hamkorlikni kengaytirmoqda. Jumladan, Bo‘limda bo‘lim raisi A.Mirzayev boshchiligida Navoiy viloyati hududiy Innovatsion rivojlanish boshqarmasi boshlig‘i O‘.Mirzoyev va hamkor korxonalardan biri “Triumf Gornyak” MChJ rahbariyati ishtirokida innovatsion faoliyat, fan va ishlab chiqarish integratsiyasini kuchaytirish bo‘yicha uchrshuv o‘tkazildi.
Ta'kidlash joizki, ushbu korxona mutaxassislari bilan Bo‘lim olimlari turli xil yo‘nalishdarda, shu jumladan, vermikulit xom ashyosini kompleks qayta ishlash, boyitish va undan qurilish industriyasi, qishloq xo‘jaligi va sanoat korxonalarining ehtiyojlari uchun import o‘rnini bosuvchi va eksportbop turli tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish texnologiyalarni yaratish va joriy etish bo‘yicha 2021 yildan hamkorlikda faoliyat olib bormoqdalar. FA Navoiy bo‘limi olimlari tomonidan ishlab chiqilgan texnologiya asosida issiqhona sharoitida ko‘chat yetishtirishda bioparchalanuvchan vermikulitli idishchalarni ishlab chiqarishni “Triumf Gornyak” MChJda amaliyotda joriy etishga qaratilgan mazkur loyiha ushbu yo‘nalishdagi amaliy hamkorlikning namunasidir.
Vermikulitli bioparchalanuvchan idishchalardan foydalanish issiqxona xo‘jaligida ekologik sof va yuqori hosil olishning garovi bo‘lib, o‘simlikning nozik va hali to‘liq shakllanmagan ildiz tizimini doimo issiq, sovuq haroratdan himoyalaydi. Hozirgi yer resurslari chegaralangan va iqlim o‘zgarishlari sababli suv resurslarining global miqyosda tanqisligi tobora kuchayib borayotgan sharoitda ushbu innovatsion ishlanmaning ahamiyati kattadir.
Jumladan, yuqori hosil olishda sarflanadigan tabiiy biogumus va mineral o‘g‘itlarni minimal darajada va yuqori aniqlikda aynan o‘simlik ildiziga yetkazib berishni hamda idishchalarga qadalgan usimlik urug‘i va o‘sib chiqqan nihol o‘sayotgan chirindili tuproqning namligini bir tekis tarqalishini ta'minlaydi.
E'tiborli jihatlardan yana biri - vermikulitli idishchalarni tashish va saqlashning osonligi va qulayligidir. Vaqti o‘tib, issiqhonala yetishtirilgan o‘simlik nihollari yetarlicha o‘sganidan so‘ng ularni tuproqga idish bilan ko‘chirib o‘tkazilganida vermikulitli idishchalar tabiiy sharoitda tirik mikroorganizmlarning faoliyati natijasida parchalanib, tuproqqa singadi va o‘zining tarkibidagi mikro- va makroelementlar bilan o‘simlikning o‘sishi va rivojlanib hosil berishi uchun ekologik sof ozuqa bo‘lib xizmat qiladi.
Vermikulitli bioparchalanuvchan idishchalarning qo‘layliklari Bo‘limda laboratoriya sharoitida va kichik issiqxonada sinab ko‘rildi va o‘z isbotini topdi.

Расширяется сотрудничество с «Триумф Горняк»
Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан расширяет научно-техническое сотрудничество с частными предприятиями. В частности, в Отделении под началом председателя Отделения А.Мирзаева и с участием начальника территориального Управления инновационного развития Навоийской области У.Мирзоева и руководства одного из предприятий-партнёров ООО «Triumf Gornyak» состоялась встреча, направленная на укрепление интеграции науки и производства.
Следует отметить, что со специалистами этого предприятия учёные Отделения работают с 2021 года в разных направлениях, в том числе комплексной переработке и обогащении вермикулитового сырья и разработке технологий по производству из неё различной импортозамещающей и экспортоориентированной продукции для нужд строительной индустрии, сельского хозяйства и промышленных предприятий. Примером практического сотрудничества в этом направлении является проект по налаживанию в ООО «Triumf Gornyak» производства биоразлагаемых вермикулитовых стаканчиков для выращивания растений в тепличных условиях. Данная технология разработана учёными Навоийского отделения АН.
Использование биоразлагаемых вермикулитовых стаканчиков является гарантией получения экологически чистого и высокого урожая в тепличном хозяйстве, что достигается благодаря защите нежной и ещё не полностью сформировавшейся корневой системы растений от высоких и низких температур. В условиях, когда текущие ресурсы почвы ограничены, а глобальная нехватка водных ресурсов из-за изменения климата становится всё более масштабной, это инновационное решение имеет важное значение.
В частности, это обеспечивает доставку необходимых для получения высоких урожаев натурального биогумуса и минеральных удобрений непосредственно к корням растений, а также равномерное распределение влаги к семенам и росткам растений, высаженных в вермикулитовые стаканчики.
Ещё одним примечательным аспектом является простота и удобство транспортировки и хранения вермикулитовых стаканчиков. Со временем, когда выращенные в теплице саженцы растений пересаживают в почву вместе со стаканчиками, вермикулитовые ёмкости разлагаются в естественных условиях в результате жизнедеятельности микроорганизмов, впитываются в почву и служат экологически чистым кормом для роста и развития растений.
Удобство применения и эффективность биоразлагаемых вермикулитовых стаканчиков было доказано в лабораторных условиях и небольшой теплице Отделения.