16-17 oktyabr kunlari Samarqand davlat universitetida O’zbekiston Respublikasida xizmat ko’rsatgan fan arbobi K.R.Rahimovning 90 yilligiga bag’ishlangan “Oziq-ovqat xavfsizligi: Milliy va global omillar” mavzusida Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo’lib o’tdi. Konferensiya ishida AQSh, Rossiya , Xitoy, Italiya, Bolgariya , Qozog’iston, Qirg’iziston kabi xorijiy davlatlar va O’zbekistonning barcha viloyatlaridan soha yetakchi mutaxassislari va taniqli olimlar ishtirok etdi. FA Navoiy bo’limidan bo’lim raisining xalqaro aloqalar va tijoratlashtirish masalalari bo’yicha o’rinbosari K.Nuboyev boshchiligida 4 xodim qatnashdi.
Tadbir avvalida ishtirokchilar oziq-ovqat mahsulotlari ko’rgazmasi bilan tanishishdi. Unda Navoiy bo’limi pavlovniya daraxtidan yog’och na'munalarini va “Elektrokimyozavod” AJ QQ mutaxassislari bilan ishlab chiqilgan o’simliklarni o’sishini tezlatadegan va mikroelementlar bilan boyitadegan paxta dala sharoitida muvaffaqiyatli tajribadan o’tkan innovatsion preparatlarni, jumladan “Gektar” va guminli pasta “LGMK” komplekslari, “ElSMiK”, bentonitli oltingugurt va hokazolarni namoyish etdi. Bundan tashqari, kelgan mehmonlar Bo’lim faoliyati va istiqbolli loyihalar bilan tanishishdi. Jumladan Samarqand viloyati hokimi E.Turdimov, SamDU rektori R.Xalmurodov va “Shax-Polan M” MChJ boshqaruv raisi A.Shukurovlarda Navoiy viloyati Nurota tumanida Bo’limning pavlovniya plantasiyasini tashkil etish loyihasi qiziqish uyg’otdi.
Konferensiya yalpi majlisida o’z ma'ruzulari bilan BMTning “Oziq-ovqat va qishloq xo’jaligi” tashkilotining Markaziy Osiyo bo’yicha mas'ul xodimi G.Shunger, Qishloq xo’jaligi siyosati bo’yicha katta maslaxatchisi D.Kinlay, AQShning “VetVittles” kompaniyasi rahbari, akademik E.Gurman va boshqalar ishtirok etdi. So’zga chiqqanlar oziq-ovqat xavfsizligi nafaqat ma'lum bir davlat, balki butun dunyo miqyosidagi muhim muammolaridan biri ekanligini ta'qidladilar. Bundan tashqari, oziq-ovqat xavfsizligining milliy va xalqaro me'yorlari, mahsulotlarning sifati, qayta ishlash va ozuqalarni biologik qiymatini saqlash masalalari, ekologik va oziq-ovqat xavfsizligi muhokama qilindi.
Sho’ba majlislarida Bo’lim xodimlari O’zbekistonda pavlovniyani klaster usulida o’stirish va qayta ishlash hamda qishloq xo’jaligi va oziq-ovqat mahsulotlariga nokimyoviy yo’l bilan mikroblarga qarshi ishlov berish klasterlarini tashqil qilish istiqbollari haqida o’z ma'ruzalari bilan qatnashdi.

ОБСУДИЛИ ВОПРОСЫ ПРОДОВОЛЬСТВЕННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ
16-17 октября текущего года в Самаркандском государственном университете состоялась Международная научно-практическая конференция «Продовольственная безопасность: Национальные и глобальные факторы», посвященная 90-летию заслуженного деятеля науки Республики Узбекистан, профессора К.Р.Рахимова. В ее работе приняли участие ведущие специалисты и известные ученые сферы из США, России, Китая, Италии, Болгарии, Казахстана и Кыргызстана, а также всех регионов Узбекистана. Навоийское отделение АН во главе с заместителем председателя по международным связям и коммерциализации К.Нурбоеым представляли четыре сотрудника.
Перед началом конференции участники ознакомились с выставкой продовольственных товаров и сельскохозяйственной продукции. Навоийское отделение на ней представило образцы древесины павловнии и разработанные совместно со специалистами СП АО «Электрокимёзавод» инновационные препараты, направленные на стимулирование роста и обогащение микроэлементами растений - комплекс «Гектар», «ЭлСМиК», гуминовую пасту-комплекс «ЛГМК», бентонитовую серы и другие, которые успешно прошли испытания на хлопковых полях разных регионов Узбекистана. Кроме того, гости смогли ознакомиться с деятельностью и перспективными проектами Отделения. В частности, администрация Самаркандского региона во главе с хокимом области Э.Турдимовым, ректор СамГУ Р.Халмуродов и председатель правления ООО «Шах-Полан М» А.Шукуров заинтересовались проектом создания павловниевой плантации в Нуратинском районе Навоийской области.
На пленарном заседании с докладами выступили ответственный сотрудник Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН по Центральной Азии Г.Шунгер, старший советник по сельскохозяйственной безопасности Д.Кинлай, генеральный директор американской компании «VetVittles» академик Э.Гурман и другие. Выступившие отметили, что решение вопросов продовольственной безопасности имеет глобальный характер и жизненно важно для устойчивого развития каждого государства и всего мира в целом. Нужно обращать внимание не только на производство продукции, но и на то, насколько она экологически чиста, ведь от этого зависит здоровье. Также поднимались темы налаживания производства кластерным методом, национальных и международных стандартов безопасности, а также актуальные вопросы питания, переработки и качества пищевых продуктов.
Затем работа конференции продолжилась по секциям. Сотрудники Навоийского отделения выступили с докладами, отражающими перспективы выращивания и переработки павловнии в Узбекистане кластерным методом, преимущества нехимической антимикробной обработки сельскохозяйственной продукции.