O‘zbekiston-Xitoy hamkorligi mustahkamlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 15 iyundagi PQ-3059-sonli Qaroriga muvofiq, hamkorlikdagi ilmiy tadqiqotlarga xorijiy mutaxassislarni jalb etgan holda, hududning muammolarini hal etish bo‘yicha izlanishlar va ilmiy tadqiqotlar olib borish doirasida xalqaro hamkorlikni tashkil etish Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining asosiy vazifa va yo‘nalishlaridan biri etib belgilangan. Bu borada xitoylik hamkasblar va tadbirkorlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish katta salohiyatga ega.
2025 yil 24 yanvar kuni bir qator texnologik kompaniyalar mutaxassislari, shuningdek o‘z salohiyatini taqdim etgan “Zonergy” korporatsiyasi rahbariyati bilan onlayn majlis bo‘lib o‘tdi. Ular bilan Toshkentdan ulangan holda Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev va rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev boshchiligida bo‘limning ilmiy xodimlari muzokaralar olib bordilar.
Taqdimot davomida “Zonergy” dunyodagi eng yirik elektron tizimlar yetkazib beruvchisi ekanligi ma'lum bo‘ldi. 2007 yilda tashkil etilgan korporatsiya ekologik toza kelajakni ta'minlashga hissa qo‘shish maqsadida qayta tiklanadigan energiya mahsulotlari va yechimlari sohasida faoliyat yuritadi. Mahsulot turlari orasida portativ va stasionar energiya saqlash tizimlari mavjud.
Korporatsiya vakillari Sichuan, Sinxay va Gan'su provinsiyalarida qariyb 40 MVt quvvatga ega avtonom quyosh energiyasini saqlash tizimlarini o‘rnatganliklarini, xorijda, jumladan, Pokiston, Nepal, Chad, Namibiya kabi mamlakatlarda tajribaga ega ekanliklarini ma'lum qildilar. O‘zlarining patentlangan yechimlari bilan O‘zbekiston bozoriga kirishga qiziqish bildirdilar.
Navoiy bo‘limi raisi A. Mirzayev, o‘z navbatida, O‘zbekistonda “yashil energetika”ni rivojlantirishga hukumat darajasida e'tibor qaratilayotganini ta'kidladi. Mamlakatda bir necha xorijiy kompaniyalar quyosh panellari va shamol qurilmalarini o‘rnatish va qurish bilan shug‘ullanib, bu yo‘nalishda muvaffaqiyatli ish olib bormoqda. Bozorga kirish uchun raqobatbardosh uskunalar yoki takomillashgan texnologiya taklif qilish yoki band qilinmagan segmentga yo‘nalish berish, masalan, shahar infratuzilmasidan uzoqda joylashgan ob'ektlarga quyosh panellar yoki cho‘ponlar uchun mobil qurilmalarini o‘rnatish kerak. Ammo bu masala batafsil o‘rganish va monitoring o‘tkazishni talab qiladi. Shuni inobatga olgan holda, u dastlab memorandum imzolashni, so‘ngra bozorni marketing tahlili va taklif etilayotgan yechimlarning muayyan hududdagi ilmiy asoslanishi bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha shartnoma tuzishni taklif qildi. Kelgusida aholi punktlaridan uzoqda joylashgan pilot qurilmani o‘rnatish orqali uning afzalliklarini namoyish etish bilan qo‘shma loyihani amalga oshirish mumkin bo‘ladi.
Xitoylik hamkasblar o‘ylash uchun vaqt so‘rab, tez orada o‘z javoblarini berishga va'da berdilar.
Bundan tashqari, 25 yanvar kuni poytaxtimizda Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev hamda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida turizm, madaniyat va investisiya sohasidagi aloqalarni rivojlantirish markazida Kengash raisi Vu Bin hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzoladilar. Vu Bin mamlakatimizning madaniy va turistik salohiyatini yaxshi biladi. U bu boradagi fikrlarini “New Times Uzbekistan” (“Yangi O‘zbekiston”) nomli mualliflik kitobida bayon etgan.
Ushbu nodavlat notijorat tashkilot bilan imzolangan hujjat turizm, jumladan, sanoat va ilmiy turizm, madaniyat va investisiyalarni jalb qilish sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surish va amalga oshirishda uzoq muddatli, samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishni nazarda tutadi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024 yil 18 sentyabrdagi “Turizmning yangi turlarini joriy qilish hamda mamlakatimizning turistik salohiyatidan samarali foydalanishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, mamlakatimizda 2025 yil 1 yanvardan boshlab yangi turizm turlari, jumladan, sanoat, geologiya va ilmiy turizm rivojlantirilmoqda. Memorandum ushbu hukumat hujjati bandlarini hayotga tatbiq etishga ko‘maklashadi.
Tomonlar Navoiy viloyatining sanoat, geologik va ilmiy ob'ektlari bo‘yicha yo‘nalish xaritasini tayyorlashdan ish boshlashga qaror qildilar. Unga birinchi odamlar tomonidan qoldirilgan petrogliflari bilan mashhur Sarmishsoy tabiiy-arxeologik yodgorligi, dunyodagi eng yirik oltin koni bo‘lgan Muruntov, mashhur olim, va sayyohlar granat kabi yarim qimmatbaho toshlarni yig‘ib olishi mumkin bo‘lgan joy - akademik Habib Abdullayev tomonidan kashf etilgan Xatirchi tumanidagi Langar tog‘ tizmasidagi vol'fram koni, dinozavrlarning suyaklari topilgan va o‘ziga xos tosh o‘rmon joylashgan Mingbuloq botig‘ligi kabi joylar kiritilishi mumkin.
Bundan tashqari, sayyohlar ruxsat etilgan sochma uchastkalarda oltin izlovchilar usilida qazib olinadigan oltinni yuvish jarayoni bilan tanishish imkoniga ega bo‘ladilar.

Укрепляется узбекско-китайское сотрудничество
Одной из основных задач и направлений деятельности Навоийского отделения Академии наук Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-3059 от 15 июня 2017 года определена организация международного сотрудничества в рамках изучения и проведения научных исследований по решению проблем территории, с привлечением, зарубежных специалистов к совместным научным исследованиям. В этом вопросе большой потенциал таит в себе налаживание сотрудничества с китайскими коллегами и предпринимателями.
Так, 24 января 2025 года состоялось онлайн совещание со специалистами ряда технологичных компаний, в том числе, корпорации «Zonergy», руководство которой презентовала ее потенциал. С ними переговоры провели председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев, подключившись из Ташкента, и научные сотрудники отделения во главе с заместителем председателя Кувандика Нурбоева.
В ходе презентации стало известно, что Zonergy – это крупнейший в мире поставщик электронных систем. Корпорация, основанная в 2007 году, стремясь вносить вклад в обеспечение экологически чистого будущего, ведет деятельность в области продуктов и решений для возобновляемой энергии. Ассортимент продукции включает портативные и стационарные системы накопления энергии.
Представители корпорации сообщили, что они установили почти 40 МВт автономных солнечных систем накопления энергии в провинциях Сычуань, Цинхай и Ганьсу Китая, имеют опыт работы за рубежом, к примеру, Пакистане, Непале, Чаде, Намибии и других странах. Выразили заинтересованность на выходе на рынок Узбекистана со своими запатентованными решениями.
Председатель отделения А.Мирзаев, в свою очередь, сообщил, что в Узбекистане развитию «зеленой энергетики» уделяется внимание на правительственном уровне. В стране несколько зарубежных компаний заняты в строительстве и установке солнечных панелей и ветровых установок и работают успешно в этом направлении. Чтобы войти в рынок нужно предложить конкурентоспособное оборудование либо более совершенную технологию или повернуть вектор действия на незанятый сегмент, к примеру, установить солнечные панели на объектах, удаленных от городской инфраструктуры либо мобильные установки для пастухов. Однако этот вопрос требует более детального изучения и проведения мониторинга. Учитывая это, он предложил для начала подписать меморандум, затем договор на предоставления услуг по маркетинговому анализу рынка и научному обоснованию предлагаемых решений на той или иной территории. В перспективе можно будет реализовать совместный проект с установкой пилотной установки вдали от населенных пунктов для наглядной демонстрации ее преимуществ.
Китайские коллеги попросили время на размышление и пообещали в скором времени дать свой ответ.
Кроме того, 25 января в столице нашей республики председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев и Председатель совета Центра развития связей между Узбекистаном и Китаем в сфере инвестиций, культуры и туризма Ву Бин подписали меморандум о сотрудничестве. Ву Бин не понаслышке знает о культурном и туристическом потенциале нашей страны. Свои размышления в этом ключе он изложил в авторской книге «New Times Uzbekistan» («Новый Узбекистан»).
Подписанный документ с этой негосударственной некоммерческой организацией предполагает развитие долгосрочного, эффективного и взаимовыгодного сотрудничества в продвижении и реализации совместных проектов в сфере туризма, в том числе промышленного и научного, культуры и привлечения инвестиций.
Согласно Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах внедрения новых видов туризма и эффективного использования туристического потенциала страны» от 18 сентября 2024 года в нашей стране с 1 января 2025 года развиваются новый виды туризма, в том числе промышленный, геологический и научный. Меморандум будет способствовать претворению в жизнь пунктов данного правительственного документа.
Стороны решили начать работу с подготовки карты маршрута по промышленным, геологическим и научным объектам Навоийской области. В него могут войти природно-археологический памятник Сармышсай, известный петроглифами, оставленными первобытными людьми, крупнейший в мире золоторудный карьер Мурунтау, месторождение вольфрама в горном массиве Лангар Хатырчинского района, открытый выдающимся учёным, академиком Хабибом Абдуллаевым, где туристы смогут собрать полудрагоценные камни – гранат, Мингбулакскую впадину, где были найдены кости динозавров и расположен уникальный каменный лес. Кроме того, у туристов будет возможность ознакомиться с процессом промывания золота, добываемых из разрешенных участков россыпного золота старательским способом.