O‘z hayotini ilm-fanga bag‘ishlagan akademik, geolog-olim!
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 23 noyabrdagi 503-F-sonli farmoyishi ijrosini ta'minlash maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi topshirig‘iga binoan, Akademiyaning Navoiy bo‘limi tashkilotchiligida 2020 yilning 30 noyabr' kuni “Geolog olim akademik Ibrohim Hamroboev tavalludining 100 yilligi”ga bag‘ishlangan onlayn ilmiy konferensiya o‘tkazildi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining vise-prezidenti, kimyo fanlari doktori, akademik Baxtiyor Ibrohimov ochib berdi. Konferensiyani Fanlar akademiyasining Navoiy bo‘limi raisi, geologiya-mineralogiya fanlari doktori, professor Abdurazak Mirzaev olib bordi. Ular so‘nggi yillarda O‘zbekistonda ilm-fanni rivojlantirishga, innovasion texnologiyalarni ishlab chiqarishga tatbiq etishga, olimlar mehnatini rag‘batlantirishga katta e'tibor berilayotganligi, shu tufayli ilmga xizmat qilishni istagan yoshlar soni ko‘payganligini ta'kidladilar.
Bu masalada yoshlarni ilm-fan olamida yorqin iz qoldirgan taniqli olimlarning hayoti va faoliyati bilan tanishtirish juda muhim ahamiyatga ega. Dunyo bo‘ylab taniqli geolog, akademik Ibrohim Xamraboev ham shunday. Yuzdan ortiq kishi ishtirok etgan tadbirda X.M.Abdullaev nomidagi Geologiya va Geofizika instituti, O‘zbekiston Davlat Geologiya Qo‘mitasi, M.Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti, Toshkent davlat texnika universiteti, Navoiy shahridan 20 ga yaqin taniqli olimlar va yosh geologlar, shu jumladan I.Hamraboevning hamkasblari va shogirdlari, shuningdek, qarindoshlari va do‘stlari qatnashdilar. Notiqlar o‘zlarining chiqishlarida ishtirokchilarni akademikning tarjimai holi bilan tanishtirdilar, uning hayoti davomida qanday bo‘lganligini esladilar, uning milliy geologiya va mustaqil O‘zbekiston iqtisodiyoti rivojiga qo‘shgan hissasini ta'kidladilar.
Ibrohim Hamraboev zamonaviy dehqon oilasida tug‘ilgan. Bolaligi qiyinchilikda o‘tgan. Otasi erta vafot etgan, onasi kashtado‘zlik bilan oilani boqgan.
I.Xamraboev qunt bilan o‘qidi. Yetti yildan so‘ng u Toshkentga keldi, u yerda pedagogika bilim yurtini tugatdi va tez orada O‘rta Osiyo davlat universitetining tuproq-geologiya-geografiya fakulteti talabasi bo‘ldi. O‘qishni tugatgach Tojikistonning Chorux-Dayron geologik partiyasida ishladi.
Universitetda o‘qish paytida ham o‘qituvchilar izlanuvchan talabani qayd etdilar va uning birinchi mustaqil izlanishlari dolzarbligi darhol aspiranturaga yo‘l ochdi.
27 yoshida I.Hamraboev nomzodlik dissertasiyasini himoya qildi va 37 yoshida u geologiya va mineralogiya fanlari doktori edi. 46 yoshida u O‘zbekiston Fanlar akademiyasining muxbir a'zosi etib saylandi.
1999 yilda uning nomi "Dunyo bo‘ylab taniqli rahbarlar" kitobiga kiritilgan. Respublikamizda topilgan eng noyob mineral - hamraboevit olim sharafiga nomlangan.
30 yildan ortiq vaqt davomida u O‘zbekiston Fanlar akademiyasining Geologiya va geofizika institutini boshqargan. Agar uning o‘qituvchisi akademik X.Abdullaev respublikada geologiya fanining tashkilotchisi bo‘lgan bo‘lsa, I.Hamraboev nafaqat ustozining ishini davom ettirdi, balki uning qo‘l ostida institut ko‘plab xalqaro loyihalarning koordinatoriga aylandi, shu jumladan eng yirik loyiha - Pomir-Himoloydir.
I.Hamraboevning ishi tufayli mamlakatda shunday oltin konlari topilganki, ular O‘zbekistonni ushbu qimmatbaho metalni qazib olish bo‘yicha dunyoda to‘rtinchi o‘ringa olib chiqdi. Masalan, Ibrohim Hamraboev uchta oltin konining kashfiyotchisi bo‘lib, ularning orasida noyob - Muruntov bor va u uchun u Lenin mukofotiga sazovor bo‘lgan. Akademik boshqa minerallarning o‘nlab eng boy zaxiralarini bashorat qilgan.
Olimning Vatanining sadoqatli o‘g‘li sifatida qoldirgan izlari juda katta. Va bularning barchasi, albatta, ko‘plab mukofotlar va diplomlar, darajalar va e'tiroflar uchun emas edi. U shunchaki tabiatni sevar, tog‘larning ulug‘vorligiga qoyil qolar va daraxtlarning kurtaklariga chin dildan qoyil qolar va mehr ila tabassum qilar edi. Va tabiat o‘zaro javob berdi. Tabiatga bo‘lgan muhabbat uning qiziqishini uyg‘otdi. Olimlar Ibrohim Xamraboevni qiziquvchan olimga aylantirganini uning qiziqishi va eng avvalo Qodir Allohning sovg‘asi ekanligini ta'kidladi.
Ilmga bo‘lgan muhabbat unda xolislik tuyg‘usini rivojlantirdi. Agar u birovni tanqid qilsa yoki tanbeh bersa, keyin xato qilganini tushunib, u holda albatta kechirim so‘rar edi. Bu xususiyat uni kuchli, jasur va irodali shaxs sifatida tavsiflaydi. Uning xarakterining yana bir xususiyati bag‘rikengligi va to‘g‘ri so‘zligi edi. U o‘z mavqei va mavqeidan qat'i nazar, o‘z fikrini hammaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri va ochiq aytar edi, qattiq, ammo adolatli so‘zlardi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar quyidagi xulosaga kelishdi:
- Ibrohim Hamraboev o‘z hayotini mustaqil O‘zbekiston taraqqiyoti uchun katta ahamiyatga ega bo‘lgan eng muhim iqtisodiy muammolarni hamda O‘zbekiston va Markaziy Osiyo geologiya va mineralogiyasining dolzarb ilmiy va amaliy muammolarini hal qilishga bag‘ishlagan taniqli olim;
- I.Hamraboev nafaqat taniqli olim, balki O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Geologiya va geofizika instituti faoliyatini yo‘lga qo‘ygan, ko‘plab yangi bo‘limlar va laboratoriyalar ochgan, yangi ilmiy izlanishlarni boshlagan ajoyib tashkilotchi ham edi. Ishni tashkil qilishda u iste'dodli yoshlarga katta e'tibor qaratdi, ularning malakasini oshirishga, ilmiy o‘sishiga hissa qo‘shdi;
- I.Xamraboevning geologiya va mineralogiya sohasidagi kashfiyotlari (shu jumladan oltin konlari), u tomonidan tuzilgan geologik xaritalar, nashr etilgan ilmiy ishlar ilmiy-tadqiqot faoliyatining ko‘plab yo‘nalishlarini rivojlantirishga asos yaratdi va O‘zbekiston iqtisodiyotining istiqbolli rivojlanishi uchun katta amaliy ahamiyatga ega;
- I.Hamraboev O‘zbekiston geologlari faoliyatida quyidagi istiqbolli yo‘nalishlarni belgilab berdi: a) qimmatbaho va rangli metallarning yangi konlarini aniqlash, baholash va kompleks o‘zlashtirishning yangi usullarini tadqiq etish; b) geologiyada ilmiy tadqiqotlarga yuqori texnologiyalarni joriy etish; v) qishloq xo‘jaligi rivojini o‘rganadigan geologiya va fanlarning sintezini kuchaytirish; d) zilzilalarning joyi va vaqtini bashorat qilish, ularning oldini olish yo‘llarini topish ustida ishlash.
Konferensiya ishtirokchilari akademikning qizi Zumrad Hamraboevaning bu yil O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni bilan tashkil etilgan Geologiya fanlari universitetiga otasining ismini berish va Zarafshon shahrining paydo bo‘lishi I.Hamraboev tomonidan Muruntau oltin koni topilganligi bilan bog‘liq bo‘lganligini inobatka olib, u yerda olimning byustini o‘rnatish to‘g‘risidagi takliflarini bir ovozdan qo‘llab-quvvatladilar.
Tadbir qatnashchilari Navoiy bo‘limi Markaziy Osiyoning barcha beshta qardosh respublikalari geologlari ishtirokida yangilangan ma'lumotlar bilan 5 jildli "O‘rta Osiyo geologiyasi" ilmiy risolasini tayyorlash g‘oyasini hamma ham ma'qulladilar. Bo‘lim Tojikiston, Qirg‘iziston va Qozog‘istonning tegishli ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzolagan.
Bundan tashqari, 2020-2021 yillarda Vazirlar Mahkamasining yuqorida ko‘rsatilgan farmoyishida I.Hamraboevning 100 yilligiga bag‘ishlangan qator tadbirlar ko‘zda tutilgan. Bu uning hayoti va faoliyati haqida maqolalar, insholar, televizion dasturlar va hujjatli filmni tayyorlash, ilmiy-amaliy seminarlarni o‘tkazish, u yashagan uyning yoniga yodgorlik lavhasini o‘rnatish.

Посвятил жизнь служению науке: Отметили 100-летие всемирно известного ученого-геолога, академика Ибрагима Хамрабаева
30 ноября состоялась Республиканская научная онлайн конференция, посвященная 100-летию всемирно известного ученого-геолога, академика Ибрагима Хамрабаева. Она организована во исполнение Распоряжения Кабинета Министров Республики Узбекистан №503-Ф от 23 ноября 2020 года.
Мероприятия приветственным словом открыл Вице-президент Академии наук Республики Узбекистан, доктор химических наук, академик Бахтиёр Ибрагимов. Модератором конференции выступил председатель Навоийского отделения АН, доктор геолого-минералогических наук, профессор Абдуразак Мирзаев. Они отметили, что в последние годы в Узбекистане уделяется очень большое внимание развитию науки, внедрению инноваций в производство, стимулированию труда ученых, благодаря чему среди молодежи выросло число желающих служить науке. В этом вопросе немаловажное значение имеет ознакомление молодых с жизнью и деятельностью известных ученых, оставивших яркий след в мире науки. Таковым является и выдающийся геолог с мировым именем, академик Ибрагим Хамрабаев.
На мероприятии, где участвовали более ста человек, с докладами выступили около 20 видных ученых и молодых геологов из Института геологии и геофизики им.Х.М.Абдуллаева, Госкомгеологии Узбекистана, Национального университета Узбекистана им.М.Улугбека, Ташкентского государственного технического университета, Навоийского отделения АН, среди которых коллеги и ученики, а также родные и близкие И.Хамрабаева. В выступлениях докладчики знакомили участников с биографией академика, вспоминали, каким он был при жизни, отмечали его вклад в развитие отечественной геологии и экономики независимого Узбекистана.
Ибрагим Хамрабаев родился в городе Узгене в семье дехканина. Детство было трудным. Отец умер рано, мать кормила семью вышиванием тюбетеек.
И.Хамрабаев учился прилежно. После семилетки приехал в Ташкент, где закончил педучилище, а вскоре стал студентом почвенно-геолого-географического факультета Среднеазиатского государственного университета. Затем работал в Чорух-Дайронской геологической партии в Таджикистане.
Еще во время университетской учебы, педагоги отметили энергичного, любознательного студента, а глубина его первых самостоятельных исследований сразу открыла дорогу в аспирантуру.
В 27 лет И.Хамрабаев защитил кандидатскую диссертацию, а в 37 — он уже доктор геолого-минералогических наук. В 46 лет его избрали членом-корреспондентом АН Узбекистана.
В 1999 году его имя включено в Книгу знаменитых руководителей мира. В честь ученого назван редчайший минерал, найденный в недрах нашей республики – хамрабаевит.
Более 30 лет он возглавлял Институт геологии и геофизики АН Узбекистана. И если его предшественник и учитель академик Х.Абдуллаев – был организатором геологической науки в республике, то И.Хамрабаев не только продолжил его дело, но при нем институт стал координатором многих международных проектов, в том числе крупнейшего – Памиро-Гималайского.
Во многом благодаря работам И.Хамрабаева, в стране были открыты такие месторождения золота, что вывели Узбекистан на четвертое место в мире по добыче этого благородного металла. К примеру, Ибрагим Хамрабаев - первооткрыватель трех золоторудных месторождений, среди которых есть и уникальное – Мурунтауское, за что он удостоен Ленинской премии СССР. Академик предсказал еще десятки богатейших кладовых других полезных ископаемых.
След, который оставил ученый как преданный сын своей Отчизны, огромен. И все это И.Хамрабаев делал, безусловно, не для многочисленных наград и дипломов, степеней и признания. Он просто любил природу, восхищался величием гор и мог искренне восхититься почками деревьев и умиленно улыбнуться. А природа отвечала взаимностью. Любовь к природе пробудила в нем любопытство. Как подчеркнули деятели науки, именно его любознательность и, прежде всего, дар от Всевышнего сделали Ибрагима Хамрабаева пытливым ученым.
Любовь к науке развила в нем чувство объективности. Если он критиковал или ругал кого-нибудь, но потом понимал, что ошибся, то обязательно извинялся. Эта черта характеризовала его как сильную, мужественную волевую личность. Другой особенностью его характера была принципиальность и прямота. Он, не взирая на должности и положение, всем прямо и откровенно излагал свое мнение, говорил резкие, но справедливые слова.
В заключение мероприятия, участники пришли к выводу в следующем:
- Ибрагим Хамрабаев является крупнейшим ученым, посвятившим свою жизнь решению насущных практических, научно-прикладных проблем геологии и минералогии Узбекистана и Центральной Азии, важнейших экономических задач, имеющих огромное значение для развития независимого Узбекистана;
- И.Хамрабаев был не только выдающимся ученым, но и прекрасным организатором, наладившим работу Института геологии и геофизики АН Узбекистана, открывшим много новых отделений и лабораторий, инициировавшим новые научные исследования. При организации работы большое внимание он уделял талантливой молодежи, способствовал повышению ее квалификации, научному росту;
- Открытия И.Хамрабаева в области геологии и минералогии (в том числе золоторудные месторождения), составленные им геологические карты, опубликованные научные труды заложили основу для развития многих направлений исследовательской деятельности и имеют большое прикладное значение для перспективного развития экономики Узбекистана;
- И.Хамрабаевым были определены следующие перспективные направления в работе геологов Узбекистана: a) исследование новых путей выявления, оценки и комплексного освоения новых месторождений благородных и цветных металлов; b) внедрение высоких технологий в научные исследования в геологии; c) усиление синтеза геологии и наук изучающих вопросы развития сельского хозяйства; d) работы по прогнозированию места и времени землетрясений, поиск путей их предотвращения.
Участники конференции единодушно поддержали предложение дочери академика Зумрад Хамрабаевой о присвоение имени ее отца Университету геологических наук, образованному постановлением Президента Республики Узбекистан в текущем году, и установке бюста ученого в городе Зарафшан, появление которого обязано открытию И.Хамрабаевым золоторудного месторождения «Мурунтау». Все одобрили также идею Навоийского отделения о подготовке 5-томного научного трактата «Геология Средней Азии» с обновленными данными при участии геологов всех пяти братских республик Центральной Азии. С соответствующими научно-исследовательскими учреждениями Таджикистана, Кыргызстана и Казахстана Отделение уже подписало Меморандум о сотрудничестве.
Кроме того, вышеупомянутым Распоряжением КабМина в 2020-2021 годах предусмотрено проведения еще ряда мероприятий, посвященных 100-летию И.Хамрабаева. Это подготовка статей, очерков, телепередач и документального фильма о его жизни и деятельности, проведение научно-практических семинаров, установка мемориальной доски у дома, где он проживал.
На конференции также обсуждены перспективы развития геологии Узбекистана с учетом открытий новых месторождений.