Oltin investorlarni jalb etadi
O‘zbekiston yer osti boyliklari bilan mashhurdir. Misol uchun, faqatgina Navoiy viloyati, jumladan Qizilqum va Nurota tog‘li hududlarini olsak, u yerda Mendeleyev davriy sistemasining deyarli barcha elementlari uchraydi. Shu sababli ushbu tizimlar doim geologlarning diqqat markazida bo‘lib, qonunchilikdagi o‘zgarishlar va Yurtboshimizning topshiriqlari tufayli investorlarning qiziqishiga sabab bo‘lmokda.
Masalan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 12 dekabrdagi “Navoiy viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirrsh bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorining 4-chi bandiga ko‘ra, Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi hududiy boshqarma, Geologiya fanlari universiteti, Fanlar akademiyasi, Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti, Navoiy viloyati hokimligi bilan birgalikda 2025 yil 1 martga qadar 50 dan ziyod sochma oltin konlariga tadbirkorlarni jalb qilish vazifasi yuklatilgan.
Ta'kidlash joizki, mazkur Qaror, o‘tgan yili kuzda Yurtboshimizning Navoiy viloyatiga tashrifi davomida berilgan topshiriqlarning mantiqiy davomidir. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tegishli vazirlik, idora hamda tashkilotlarga, shu jumladan Navoiy bo‘limiga 30 foiz ilmiy xodim va tajribali geologlarini Navoiy viloyatining tuman va shaharlariga nomma-nom biriktirib, ularni bir yilga safarbar qilib, yangi foydali qazilmalar zaxiralarini aniqlash ishlarini tashkil qilish topshirig‘ini bergan edi. Shu maqsadda FA Navoiy bo‘limida ham geologiya yo‘nalishi bo‘yicha ilmiy xodimlar va tayanch doktorantlardan iborat guruh shakllantirildi.
Ular muntazam ravishda joylarga chiqib, geologik tadqiqotlar olib bormokda, tog‘ jinslarni tadqiqot uchun olib, o‘z xulosalarini berib kelmoqdalar. Xususan, Navoiy bo‘limining ilmiy xodimlari boshqa tashkilotlardagi xamkasblari bilan birgalikda bergan tavsiyalari asosida auksion savdolariga qo‘yiladigan oltinli uchastkalar ro‘yxati tuzildi.
Natijada, 4 fevral kuni “E-auksion” platformasida Navoiy viloyatidagi 31 ta oltin izlovchilar usulida qazib olish uchun oltin uchastkalar bo‘yicha ochiq va shaffof savdolar bo‘lib o‘tdi. Xaridorlarga Nurota va Karmana tumanlarida joylashgan Navoiy, Nurota, Oqsoqolota, Sop, Shuhsoy maydonlarining uchastkalari taklif etildi. Qiziqarli jihati, lotlarning umumiy qiymati 1,1 mlrd so‘mni tashkil etdi, birok jami daromad 25,1 mlrd so‘mga yetdi. Hatto 10 soatdan ziyod vaqt davom etgan savdolarda bitta lotning narxi 110 martaga oshdi.
Auksion savdolari ishtirokchilariga qimmatbaho metallarni oltin izlovchilar usulida qazib olish faoliyatini amalga oshirish uchun yer qa'ri uchastkalaridan foydalanish huquqi uchun ruxsatnomalarga faqat O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari, xususan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lgan yakka tartibdagi tadbirkor maqomiga ega jismoniy shaxslar hamda ustav kapitali (jamg‘armasi)da O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lgan jismoniy shaxsning ulushi 70 va undan ortiq foizga ega bo‘lgan yuridik shaxslar talabgor bo‘lishi mumkinligi, bunda yuridik shaxslarda ishchi-xodimlarining 70 foizi O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lishi lozimligi hamda bitta talabgorga ruxsatnoma asosida berilgan yer qa'ri uchastkalarining umumiy maydoni yil davomida 20 gektardan oshmasligi lozimligi e'lon qilindi.
Bu savdolarning yana bir jihati shundan iboratki, yanvar oyida talabgorlarga geologik vaziyat, texnik shartlar va ob'ektlar infratuzilmasi bilan yaqindan tanishish uchun vaqt berildi. Ulardan ayrimlarining murojaatiga ko‘ra, Navoiy bo‘limi geologlari joyga chiqib, maslahat berishdi.
Ular keyinchalik ham tadbirkorlarning talabiga ko‘ra shartnoma asosida ilmiy maslahatlar berish va sochma oltinni qazib olish jarayonida analitik tadqiqotlarni amalga oshirishta ko‘maklashishni rejalashtirmokda.
Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining ilmiy xodimlari tegishli tashkilotlardagi hamkasblari bilan birgalikda yuqorida aytib o‘tilgan Prezident Qarori bilan ularga yuklatilgan boshqa ishlarni, jumladan viloyat hududida yangi zaxiralarni aniqlash va ishga tushirish ishlarini tashkil qilish va viloyatning yaylov yerlarida joylashgan barcha istiqbolli yer qa'ri uchastkalari ro‘yxatini shakllantirish va ularni auksion savdolariga chiqarish bo‘yicha ishlarni amalga oshirishni davom etadilar.

Золото привлекает инвесторов
Узбекистан славится богатейшими подземными недрами. Взять только Навоийскую область, в частности Кызылкумский и Нуратинский горнорудные регионы, где представлены практически все элементы из таблицы Менделеева. Поэтому они всегда были в центре пристального внимания геологов, а в связи с последними изменениями в законодательстве и поручениями руководства нашей страны стали объектами интереса инвесторов.
Так, одним из пунктов Постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по социально-экономическому развитию Навоийской области» от 12 декабря 2024 года Министерству горнодобывающей промышленности и геологии совместно с региональным управлением, Университетом геологических наук, Академией наук, Навоийским государственным горно-технологическим университетом, хокимиятом Навоийской области было поручено в срок до 1 марта 2025 года привлечь предпринимателей к более 50 россыпным месторождениям золота.
Здесь стоит отметить, что данное постановление стало логическим продолжением поручений, данных главой нашего государства в ходе визита в Навоийскую область осенью прошлого года. В частности, причастным министерствам, ведомствам и организациям, в числе которых Навоийское отделение Академии наук Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил распределить 30 процентов научных сотрудников и опытных геологов по районам и городам Навоийской области, мобилизовать их на год и организовать работы по выявлению новых запасов полезных ископаемых. В Навоийском отделении АН также была сформирована команда из научных сотрудников и базовых докторантов геологического направления.
Они регулярно выезжают на места, проводят геологические исследования, берут породы на исследования и дают свои заключения. В частности, научные сотрудники Навоийского отделения наряду с коллегами из других организаций дали свои рекомендации, на основе которых был сформирован список золотоносных участков для выставления на аукционные торги.
Итогом стало то, что 4 февраля на платформе «E-auksion» открыто и прозрачно прошли торги с 31 участком для старательской добычи золота в Навоийской области. Покупателям предлагались участки на приисках Навои, Нурата, Оксоколота, Соп, Шухсай в Нуратинском и Карманинском районах. Примечательно, что общая стоимость лотов составила 1,1 млрд сумов, однако суммарная выручка составила 25,1 млрд сумов. Один из лотов в ходе торгов, продлившихся более 10 часов, даже подорожал в 110 раз.
Участники аукционных торгов были осведомлены, что разрешение на право пользования участками недр для осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов могут запрашивать только резиденты Республики Узбекистан, в частности физические лица, являющиеся гражданами Республики Узбекистан и имеющие статус индивидуального предпринимателя, а также юридические лица, в уставном капитале (фонде) которых доля физического лица, являющегося гражданином Республики Узбекистан, составляет 70 и более процентов. При этом на предприятиях юридических лиц должны трудится не менее 70% сотрудников, являющихся гражданами Республики Узбекистан, а общая площадь участков недр, предоставленных одному заявителю на основании разрешения, не превышать 20 гектаров в течение года. Эти условия позволяют не только привлечь инвесторов, но и обеспечить трудоустройство местных кадров.
Особенностью данных торгов также стало то, что претендентам дали время в январе для детального ознакомления с геологической ситуацией, техническими условиями и инфраструктурой объектов. Некоторых из них по обращению с выездом на место консультировали геологи Навоийского отделения.
Они планируют и дальше по запросу предпринимателей на договорной основе осуществлять научную консультацию и содействовать проведению аналитических исследований в процессе добычи россыпного золота.
Научные сотрудники Навоийского отделения с коллегами из причастных организаций будут выполнять и другую возложенную на них вышеупомянутым постановлением Президента работу, в частности, по выявлению и задействованию новых запасов на территории области, формированию перечня перспективных участков недр, расположенных на пастбищных землях области и выставлению на аукционные торги.