Nurotada qishloq xo‘jaligi bo‘yicha seminar
2025 yilning 25 fevralida Nurota tumani hokimligi katta majlislar zalida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi tomonidan tuman hokimligi bilan hamkorlikda “Ilm-fan va qishloq xo‘jaligi integratsiyasi samaradorligi hamda sohaga ilmiy yondashish orqali suvtejamkorligiga erishish istiqbollari” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar o‘tkazildi. Tadbirda qishloq xo‘jaligi sohasi mutaxassislari, fermerlar va dehqon xo‘jaligi va mahalliy aholi vakillari qatnashdi.
Nurota tumani hokimi Azamat Fayziyev kirish so‘zida ishtirokchilarini qutlab, seminar ishiga omad tiladi hamda tumanda 2024 yilda agrar sohasida bajarilgan va 2025 yilda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlarga to‘xtalib o‘tdi. Jumladan, Nurota tumanida 2024 yilda 2 trln 158 mlrd 300 mln so‘mlik qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarilishiga erishildi, bu esa o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 104,8 foizni tashkil qildi. Joriy yilda tumanda erta bahorda asosiy maydonlarda 3,2 ming gektar, bog‘-tok qator oralariga 1,5 ming gektar hamda ertaki ekinlardan bo‘shagan maydonlarda 264 gektar takroriy qishloq xo‘jaligi ekinlari ekilishi ta'minlanishi, shuningdek, lalmi va yaylov yerlarini o‘zlashtirish orqali madaniy holda kavrak plantasiyasi barpo etilishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, 3058 gektar mevali bog‘ va 1406 gektar tokzorlardan belgilangan agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida amalga oshirish orqali yuqori hosildorlikka erishish maqsad qilingan.
A.Fayziyev shularni aytib, rejalarni amalga oshirish uchun mavjud yer va suv resruslaridan samarali va oqilona foydalanish, qishloq xo‘jaligiga ilmni olib kirish zarur ekanligini ta'kidlab, fermerlarni olimlar bilan ishlashga chaqirdi va o‘zi cho‘l ozuqabop o‘simliklarni yetishtirishda hamkorlik qilishga tayyor ekanligini bildirdi.
Keyin Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev so‘zga chiqib, Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari tomonidan bugungi kunda olib borilayotgan qishloq xo‘jaligi va ekologiya yo‘nalishlaridagi ilmiy tadqiqotlari ekinlar hosildorligini oshirish, suvtejamkor innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqish va amaliyotda keng qo‘llashni tashkillashtirishga yo‘naltirilganligini ta'kidladi.
Jumladan, Nurota tumanida Navoiy bo‘limi tomonidan Bolgariyalik hamkor «Paulownia BG» MChJ bilan birgalikda pavlovniya yetishtirish texnologiyasini transfer qilish va bu tez o‘suvchi daraxtlarni O‘zbekiston sharoitiga moslashtirish bo‘yicha amaliy ishlar amalga oshirilmoqda. Bu maqsadda ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlagan ilk insonlardan biri innovatsiyalarga befarq bo‘lmagan «Umrbek» fermer xo‘jaligi raisi Umrbek Narzillayev o‘z fermer xo‘jaligining yer fondidan 4 gektar maydonni pavlovniya o‘simligini tajriba tariqasida yetishtirish uchun ajratdi. 2022 yilda ushbu xududda dastlab Bolgariyadan olib kelingan 2000 ta qalamcha va 1000 ta ko‘chat o‘tkazildi.
Bugungi kunda barcha zarur agrotexnik tadbirlar o‘z vaqtida bevosita U.Narzillayev tomonidan bajarilib kelinmoqda, Navoiy bo‘limi olimlari nazoratida, albatta. Shularni e'tiborga olib, «Paulownia BG» MChJ bosh menedjeri Djan Duralov tomonidan Navoiy bo‘limiga xat bilan murojaat qilib, Muhtaram Prezidentimizning «Inson qadri ulug‘langan yurtning kelajagi buyuk bo‘ladi» degan oqilona so‘zlariga amal qilgan holda Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining Qishloq xo‘jalik fanlari bo‘yicha “Faxriy professor”i unvonini berish uchun Nurota tumanining fidoiy, oqsoqol fermeri Umrbek Narzillayev nomzodini ko‘rib chiqish uchun tavsiya qildi. Mazkur masala Bo‘lim qoshidagi “Ustoz olimlar va mehnat faxriylari maslahatxonasi”da ko‘rib chiqildi va ma'qullandi hamda Bo‘lim Ilmiy kengashining tegishli qarori qabul qilindi.
Tadbirda tantanali ravishda Umrbek Narzillayevga Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining Qishloq xo‘jalik fanlari bo‘yicha “Faxriy professor”i unvonini tasdiqlovchi hujjat topshirildi hamda 75-yillik yubileyiga bag‘ishlab an'anaga ko‘ra chapon va do‘ppi kiydirildi.
U.Narzillayev – ko‘p qirrali inoson. Mutaxassisligi “Stomotologiya” bo‘lib, o‘tkan asrning 70-90 yillarida tibbiyot sohasida tibbiyot amaliyoti bilan shug‘ullangan. 1990 yilda esa fermerlik faoliyatini boshlab, tuman aholisiga ko‘plab qishloq xo‘jalik mahsulotlarini yetishtirib bera boshladi. Shu bilan bir qatorda xo‘jalik tarkibida meva sabzovotlarni qayta ishlash va makaron mahsulotlari ishlab chiqaruvchi sexlarini tashkil etgan. Shuni alohida ta'kidlash lozimki, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishga muljallangan “Umrbek” fermer xo‘jaligi yer maydonida 67 gektar mevali bog‘ yaratilgan bo‘lib, shundan 60 gektari tomchilatib sug‘orish sistemasi orqali sug‘oriladi. Bugungi kunda bog‘dagi turli xil mazzali mevalar xalqimizga yetishtirib berilmoqda.
Seminarning amaliy qismida birinchi bo‘lib Navoiy bo‘limining “Kimyo texnologiyasi, nanotexnologiyalar va qishloq xo‘jaligi” tarkibiy bo‘limi mudiri Shahnoza Qodirova “Qishloq xo‘jalik ekinlarini yetishtirishda bentonit gillari kukunidan foydalanish samaradorligi” mavzusida ma'ruza o‘qidi.
Bo‘lim tomonidan innovatsion g‘oya, ya'ni paxta chigitini bentonit gillari kukuni bilan qobiqlab ekish innovatsion uslubi ishlab chiqildi va Navoiy, Surxondaryo, Toshkent va Namangan viloyatlari paxta maydonlarida tajriba sinovlaridan o‘tkazildi. Natijada g‘o‘za nihollarining 2-3 kun oldin unib chiqib, nihollarning sog‘lom va baquvvat bo‘lishi hamda hosildorlikning 10-15% oshishiga erishildi.
Navoiy bo‘limi tomonidan bentonit gillari kukunlaridan 4-5 foizlik suspenziya tayyorlanib, paxtani karbamid o‘g‘iti bilan birga bargidan oziqlantirishga yo‘naltirilgan tajriba ijobiy natija berdi va bentonit suspenziyasi g‘o‘za bargida yupqa qobiq (plyonka) hosil qilishi, bentonitning “sorbsion” xususiyati tufayli suvni o‘ziga shimib olib tutib turishi va parlanib ketishiga to‘skinlik qilishi natijasida g‘o‘zaning bargidagi mikrokapillyarlar orqali bir me'yorda oziqlantirishi kuzatildi. Bunga o‘lkamizdagi kunduzgi harorat bilan kechasidagi harorat o‘rtasidagi tafovut 10-15 gradusni tashkil etishi, kunduzi issiqdan havoning suv bug‘lari bilan to‘yinishiga va kechasi ushbu havodagi suv bug‘larining kondensasiyalanishi natijasida suv bug‘laridagi zarralari bir-biriga birikib, to‘yingan holda shudring tomchilari ko‘rinishida g‘o‘za barglariga tushishi, g‘o‘za bargidagi bentonit gillaridan hosil bo‘lgan suspenzion qobiq (plyonka) ushbu suv mikrotomchilarini o‘ziga so‘rib olib, bargdagi mikroporalar orqali kun davomida g‘o‘zaning suvga bo‘lgan ehtiyojini, qisman bo‘lsada, ta'minlashi aniqlandi.
Tadqiqot-tajriba sinovlari Surxondaryo, Tashkent, Namangan, Farg‘ona va Navoiy viloyatlarida 2000 gektardan ortiq maydonlarda o‘tkazildi va hosildorlikning 10-15% oshganligi e'tirof etilib, dalolatnomalar bilan tasdiqlandi.
Aynan Nurota tumanida ushbu innovatsion usullar “Umrbek” FX lalmi yerlarida bo‘g‘doyda, shuningdek, cho‘l ozuqabop o‘simliklarida sinovdan o‘tkazildi va ijobiy natijalar olindi.
Shuningdek, Navoiy bo‘limining “Chorvachilik gendiagnostikasi laboratoriyasi” mudiri O‘ktam Hakimov “Yaylov chorvachiligida zotlar ixtisoslashuvining seleksion va iktisodiy axamiyati” mavzusida ma'ruza o‘qidi.
Navoiy viloyatining yaylovlaridagi qorako‘l qo‘ylarining genofondini ilmiy asosda saqlash va undan samarali foydalanish, rangli qorako‘lchilikni rivojlantirish, qorako‘lchilik mahsulotlarini xalqaro talablar asosida laboratoriya sinovlaridan o‘tkazishni ta'minlash hamda nasldor qorako‘l qo‘chqorlarini genodiagnostik baholash usullarini ishlab chiqishga qaratilgan maxsus laboratoriya mintaqada ilk bor Navoiyda tashkil etildi. Bugungi kunda laboratoriyada o‘simliklarni genlarini o‘rganish bo‘yicha ilmiy-tadqiqotlar olib borilmoqda.
Tadbir yakunida ishtirokchilar o‘zini qiziqtirgan savollariga javob olishdi. Shuningek, seminarga tashrif buyurgan mehmonlar hokimligining foyesida Navoiy bo‘limi olimlari tomonidan yaratilgan ishlanmalar hamda seminar sababchilaridan biri bo‘lgan “Umrbek” fermer xo‘jaligining raisi Umrbek Narzillayev tomonidan yozilgan kitoblari bilan tanishdilar.
Yana shuni ta'kidlash joiz-ki, mazkur seminarda Xitoydan tashrif buyurgan ishlbilarmonlar ham qatnashdi. Ertasi kuni ular Navoiy bo‘limiga keldi va bu yerda Bo‘lim rahbariyati va ilmiy xodimlari muzokaralar o‘tkazdilar. Ikkala tomon qishloq xo‘jaligi va qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida hamkorlik qilishga kelishib oldilar.

Семинар по сельхозу в Нурате
25 февраля 2025 года в большом зале заседаний хокимията Нуратинского района состоялся научно-практический семинар на тему «Эффективность интеграции науки и сельского хозяйства, а также перспективы водосбережения посредством научного подхода». Мероприятие было организовано Навоийским отделением Академии наук Республики Узбекистан совместно с хокимиятом района. В семинаре приняли участие специалисты в области сельского хозяйства, фермеры, представители дехканских хозяйств и местного населения.
Во вступительном слове хоким Нуратинского района Азамат Файзиев поприветствовал участников, пожелал успехов в работе семинара и рассказал о достигнутых в 2024 году и запланированных на 2025 год мероприятиях в аграрном секторе района. В частности, в 2024 году в Нуратинском районе было произведено сельскохозяйственной продукции на сумму 2 трлн 158 млрд 300 млн сумов, что составило 104,8 процента по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года. В 2025 году в районе планируется обеспечить посев повторных сельскохозяйственных культур на 3,2 тыс. га основных площадей, 1,5 тыс. га в междурядьях садов и виноградников, а также на 264 га освободившихся после ранних культур участков. Кроме того, планируется освоение богарных и пастбищных земель для создания культурной плантации ферулы. В рамках программы развития садоводства и виноградарства предусматривается выполнение агротехнических мероприятий на 3058 га садов и 1406 га виноградников с целью повышения урожайности.
А.Файзиев подчеркнул необходимость рационального и эффективного использования имеющихся земельных и водных ресурсов, внедрения науки в сельское хозяйство, призвал фермеров к сотрудничеству с учеными и выразил готовность лично участвовать в совместных проектах по выращиванию степных кормовых растений.
Далее председатель Навоийского отделения Академии наук Абдуразак Мирзаев рассказал о проводимых отделением научных исследованиях в области сельского хозяйства и экологии, направленных на повышение урожайности сельскохозяйственных культур, разработку и внедрение водосберегающих инновационных технологий.
Так, в Нуратинском районе Навоийским отделением в сотрудничестве с болгарским ООО «Paulownia BG» осуществляется работа по трансферу технологии выращивания павловнии и адаптации этих быстрорастущих деревьев под местные агроклиматические условия. В рамках этого проекта глава фермерского хозяйства «Умрбек» Умрбек Нарзиллаев выделил 4 га своих земель под выращивание павловнии в экспериментальном порядке. В 2022 году на этой территории было высажено 2000 черенков и 1000 саженцев, завезенных из Болгарии. Все агротехнические мероприятия производятся лично У.Нарзиллаевым под контролем ученых Навоийского отделения. В связи с этим генеральный менеджер ООО «Paulownia BG» Джан Дуралов направил письмо в Навоийское отделение с предложением рассмотреть кандидатуру Умрбека Нарзиллаева на присвоение звания «Почётный профессор» Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан в сфере сельского хозяйства. Данный вопрос был рассмотрен и одобрен на совещании Совета ученых наставников и почетных ветеранов труда при отделении, после чего было принято соответствующее решение Учёного совета.
В ходе торжественной части мероприятия Умрбеку Нарзиллаеву был вручен документ, подтверждающий присвоение ему звания «Почетный профессор» сельскохозяйственных наук Навоийского отделения Академии наук, а также, по традиции, в честь его 75-летнего юбилея на него надели золотошвейный чапан и тюбетейку.
У.Нарзиллаев – многогранная личность. По специальности он - стоматолог, в 70-90-х годах прошлого столетия работал в сфере здравоохранения, после чего параллельно занялся фермерством, обеспечивая население района сельскохозяйственной продукцией. Помимо этого, в его хозяйстве были созданы цеха по переработке плодоовощной продукции и производству макаронных изделий. В настоящее время на землях фермерского хозяйства «Умрбек» разбит фруктовый сад площадью 67 га, из них на 60 га внедрена система капельного орошения.
Практическая часть семинара началась с доклада заведующей отделом «Химическая технология, нанотехнологии и сельское хозяйство» Навоийского отделения Шахнозы Кодировой на тему «Эффективность использования порошка бентонитовых глин при выращивании сельскохозяйственных культур». Она рассказала, что в отделении была разработана инновационная технология капсулирования семян хлопчатника порошком бентонитовых глин. Испытания, проведенные в Навоийской, Сурхандарьинской, Ташкентской и Наманганской областях, показали, что при использовании данной технологии всходы появляются на 2–3 дня раньше, растения становятся более крепкими, а урожайность увеличивается на 10–15 процентов.
Кроме того, в Навоийском отделении был разработана 4–5-процентная бентонитосодержащая суспензия с карбамидом, используемая для листовой подкормки хлопчатника. Данный метод показал положительные результаты: образовавшаяся на листьях хлопчатника бентонитовая пленка обладает сорбционными свойствами, задерживает влагу и способствует равномерному питанию растения ею в течение дня. Исследования проводились на площади более 2000 га в Сурхандарьинской, Ташкентской, Наманганской, Ферганской и Навоийской областях, и их эффективность была подтверждена официальными актами.
В Нуратинском районе инновационные методы также были протестированы на богарных землях фермерского хозяйства «Умрбек», где использовались при выращивании пшеницы и степных кормовых растений, что дало положительные результаты.
Затем с докладом на тему «Селекционная и экономическая значимость специализации пород в пастбищном животноводстве» выступил заведующий лабораторией генодиагностики животноводства Навоийского отделения Уктам Хакимов.
Он рассказал, что в регионе подобная специализированная лаборатория создана впервые. Одной из ее задач является научное сохранение генофонда каракулевых овец, развитие цветного каракулеводства и сертификации продукции по международным стандартам. В лаборатории также проводятся исследования генов растений.
В завершение мероприятия участники получили ответы на интересующие их вопросы. Гости семинара ознакомились с научными разработками ученых Навоийского отделения, а также с книгами, написанными Умрбеком Нарзиллаевым.
Следует также отметить, что в работе семинара приняли участие и представители бизнеса из Китая. На следующий день предприниматели из поднебесной посетили Навоийское отделение, где состоялись их переговоры с руководством и научными сотрудниками. По итогам встречи стороны договорились о сотрудничестве в сферах сельского хозяйства и производства строительных материалов.