Navoiy bo’limi xodimi esdalik nishoni bilan taqdirlandi
O’tgan yili mamlakatimizda O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tashkil etilganining 80 yilligi keng nishlonlandi. Yubiley tadbirlarining aks-sadolari bugungacha ham yetishib kelmoqda. Yaqinda FA Navoiy bo’limi Mashinasozlik, asbobsozlik va avtomatlashtirish tarkibiy bo’limi katta ilmiy xodimi Fevzi Istablayevga FA prezidenti Bexzod Yuldashev tomonidan imzolangan “O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi 80 yilligi” esdalik nishoni tantanali topshirildi.
Navoiy bo’limida o’z ilmiy faoliyatini Fevzi Istblaev 2019 yil oxirida oddiy stajyor-tadqiqotchi sifatida boshlagan, ammo mas’uliyatliligi va mehnatsevarligi tufayli hozirda katta ilmiy xodim bo’lib ishlamoqda.
O’tgan davr mobaynida Fevzi Istablayev Navoiy bo’limi huzuridagi Idoralararo ilmiy-texnikaviy kengashning Kengaytirilgan ishchi yig’ilishlari, shuningdek “O’rta Osiyo geologiyasini o’rganishning hozirgi holati va istiqbollari” hamda O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo’limi tashkil etilganining 5 yilligiga bag’ishlangan “Fan, ta’lim va ishlab chiqarishning integratsiyasi – rivojlanish va taraqqiyot garovi” nomli Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyalar va boshqa keng ko’lamli tadbirlarni tashkil etishda faol ishtirok etgan. Uning texnik tahriri ostida ushbu konferensiyalardan ikki va uch jildli ma’ruzalar to’plami nashr etildi.
F.Istablayev Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti o’qituvchilari bilan birgalikda olingan ikkita patent – “Konveyer rezina-trosli tasmalardagi uzilishlarni aniqlash qurilmasi” ixtiro va “Rezinatrosli konveyer tasmalarini ulash usuli” foydali modeli hammuallifidir. Bugungi kunda u geotexnologik muammolarni hal qilishga, xususan, kon mashinalarining ishlashini yaxshilashga qaratilgan tadqiqotlar olib bormoqda. U o’zining nazariy va amaliy bilimlarini NDKTU talabalari bilan o’rtoqlashmoqda, jumladan u “Karyer mexanik uskunalari”, “Kon uskunalarini ta’mirlash” va “Kon turg’un mashinalari” kabi fanlardan mashg’ulotlar olib bormoqda.
Fevzi Istablayev bosma ommaviy axborot vositalarda katta tajribaga ega. Uning maqolalari jurnalistika sohasida nufuzli mukofotlarga sazovor bo’lgan. Shuni hisobga olib, unga Fanlar akademiyasi Navoiy bo’limi matbuot kotibi lavozimi ham yuklatilgan. So’nggi uch yil ichida u Internet nashrlarida va respublika gazetalarida uch yuzdan ziyod maqolalar chop etdi. Mahalliy va milliy telekanallarda yuzga yaqin reportajlar namoyishi tashkil etdi. Uning bu faoliyati Fanlar akademiyasining tashakkurnomasi bilan ham qayd etilgan.
O’zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Navoiy bo’limi rahbariyati va xodimlari nomidan Fevzi Istablayevni munosib mukofot bilan tabriklaymiz!
Ishonchimiz komilki, u katta rejalarga ega yosh olim, malakali, mehnatsevar va mas’uliyatli xodim sifatida o’z maqsadlariga albatta erishadi.

Сотрудник Навоийского отделения удостоился памятного знака
В прошлом году в нашей стране широко отметили 80-летие основания Академии наук Республики Узбекистан. Отголоски юбилейных мероприятий слышны и сегодня. Так, на днях в торжественной обстановке старшему научному сотруднику Отдела машиностроения, приборостроения и автоматизации Навоийского отделения АН Февзи Истаблаеву вручили Памятный знак «80-летие Академии наук Республики Узбекистан», подписанный президентом АН Бехзодом Юлдашевым.
Февзи Истаблаев начал научную деятельность в Навоийском отделении в конце 2019 года рядовым стажёром-исследователем, но благодаря упорству и трудолюбию сегодня работает старшим научным сотрудником.
За истекший период он активно участвовал в подготовке документов и организации расширенных рабочих совещаний Межведомственного научно-технического совета при Навоийском отделении АН, Международных научно-практических конференций «Геология Средней Азии: состояние изученности и перспективы развития» и «Интеграция науки, образования и производства – залог прогресса и процветания», посвящённой 5-летнему юбилею основания Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан и других масштабных мероприятий. Под его технической редакцией изданы двух- и трёхтомные сборники докладов этих конференций.
Ф.Истаблаев – соавтор полученных совместно с преподавателями Навоийского государственного горно-технологического университета двух патентов – на изобретение «Устройство для обнаружения обрыва резинотросовых конвейерных лент» и полезную модель «Способ соединения резинотросовых конвейерных лент». Сегодня он проводит исследования, направленные на решение геотехнологических задач, в частности, совершенствование работы горно-добычных машин. Своими теоретическими и практическими знаниями он делится со студентами НГГТУ, проводя занятия по таким предметам, как «Механическое оборудование карьеров», «Ремонт горного оборудования» и «Горные стационарные машины».
У Февзи Истаблаева имеется большой опыт работы в печатных средствах массовых информации. Его статьи удостоены престижных наград в сфере журналистики. Учитывая это, на него возложена также работа пресс-секретаря Навоийского отделения Академии наук. Только за последние три года им подготовлены и опубликованы Интернет-изданиях и республиканских газетах более трёхсот заметок. Около ста репортажей показаны на местных и республиканских телеканалах. Эта его деятельность отмечена благодарственным письмом Академии наук.
От имени руководства и коллектива Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан поздравляем Февзи Истаблаева с заслуженной наградой!
Уверены, как молодой учёный с большими планами, грамотный, трудолюбивый и ответственный сотрудник, он добьётся намеченных целей.