O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limiga - 5 yil!
2022 yil 9-10 iyun kunlari O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi tashkil etilganining 5 yilligiga bag‘ishlangan qator tadbirlar o‘tkazildi. Jumladan, Navoiy shahridagi “Ma'naviyat va ma'rifat markazi” majmuasida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi ilmiy-tadqiqot institutlarining ishlanmalari ko‘rgazmasi hamda “Fan, ta'lim va ishlab chiqarishning integratsiyasi – rivojlanish va taraqqiyot garovi” mavzusidagi Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirlarni o‘tkazishdan ko‘zlangan asosiy maqsad – mahalliy iqtisodiyotni rivojlantirish, jumladan, qishloq xo‘jaligi, kimyo sanoati, tog‘-konchilik, farmasevtika sohalarini rivojlantirishdagi salmoqli ilmiy hajmdor mahsulotlarni ishlab chiqarish hamda yangi texnologiyalarni tadbiq etish, mavjudlarini takomillashtirishdir.
Ko‘rgazmada Fanlar akademiyasining 20ga yaqin ilmiy tashkiloti olimlarining 100ga yaqin ishlanmalari, jumladan, xorijiy hamkorlar bilan hamkorlikda amaliyotga tatbiq etilgan ishlanmalar namoyish etildi. Shuni ta'kidlash joizki, Fanlar akademiyasi ilmiy-tadqiqot institutining yuqoridagi yo‘nalishlarni qamrab olgan bunday sayyor ko‘rgazmasi ilk bor tashkil etilgan bo‘lib, unga Navoiy viloyatiga tegishli bo‘lgan ishlanmalar tanlab olindi. Ko‘rgazmaga tashrif buyurganlar orasida viloyatdagi yirik sanoat korxonalari va qishloq xo‘jaligi klasterlari hamda fermer xo‘jaliklari vakillari ham – jami 200ga yaqin ishtirokchilar bo‘lib, ular axborot bannerlari va ko‘rgazmalari bilan tanishish, ishlanma mualliflariga savollar berish hamda ularning tavsiyalarini olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Konferensiyaning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik Bexzod Yuldashev va Navoiy viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Normat Tursunovlar so‘ziga chiqib, Navoiy bo‘limi xodimlarini yubiley bilan tabriklab, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Navoiy bo‘limi muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning tashabbuslari bilan 2017 yilda tashkil etilishi viloyat uchun nihoyatda katta ilmiy ahamiyatga ega bo‘lgan voqea bo‘lganini ta'kidladilar.
Fanlar akademiyasining Navoiy bo‘limi tashkil etilgandan so‘ng viloyatimizdagi “Navoiy kon-metallurgiya kombinati”, “Navoiyazot” va “Qizilqumsement” aksiyadorlik jamiyatlarining dolzarb muammolari o‘rganildi hamda ularning ilmiy yechimiga yo‘naltirilgan qarorlar qabul qilindi. Ushbu yo‘nalishda muntazam ishlar olib borilmoqda.
Jumladan, Navoiy viloyatidagi ishlab chiqarish korxonalarining holatlarini tizimli o‘rganish natijasida ularning 100ga yaqin muammolari aniqlanib, FA Navoiy bo‘liminig bevosita ishtirokida mazkur muammolar yechimi bo‘yicha Fanlar akademiyasining tegishli ilmiy tadqiqot institutlari hamda oliy ta'lim muassasalari olimlarining 200ga yaqin takliflari ishlab chiqildi.
2018-2021 yillarda Fanlar akademiyasi ilmiy-tekshirish institutlari, oliy ta'lim muassalari va “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati o‘rtasida 24 mlrd. so‘mlik 20 taga yaqin xo‘jalik shartnomalari tuzilib, ilm-fan yutuqlari ishlab chiqarishga muvaffaqiyatli joriy etib kelinmoqda.
O‘tgan 5 yil mobaynida Bo‘lim tomonidan Fanlar akademiyasi ilmiy-tadqiqot institutlari va oliy ta'lim muassasalari bilan birgalikda 5ta innovasion, 4ta amaliy va bitta fundamental hamda 3ta tijoratlashtirish yo‘nalishidagi loyihalar hamda 2ta xo‘jalik shartnomasi bo‘yicha ishlar amalga oshirildi.
Fanlar akademiyasining Navoiy bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jalik sohasida ham ilmiy izlanishlar olib borilayotgani, hosildorlikni bir necha barobarga oshirishga xizmat qilmoqda.
Xususan, O‘zbekistonda birinchi bor qishloq xo‘jalik ekinlari urug‘larini bentonit gili kukuni bilan qobiqlash orqali ularni ekish uchun tayyorlashning innovasion usuli ishlab chiqildi. Dala sinovlari 2018-2020 yillarda Navoiy, Namangan, Surxondaryo va Toshkent viloyatlaridagi bir qator fermer xo‘jaliklarining 396 gektar paxta maydonlarida o‘tkazildi hamda paxta hosildorligi 15-20 foizga oshganligi qayd etildi.
Bundan tashqari, bo‘lim olimlari tomonidan yaratilgan ekinlarni bargidan o‘g‘itlar bilan oziqlantirishda bentonit gillarining 2-foizlik suspenziyasidan foydalanish usuli ham hosildorlikning 10-15 foizgacha oshishini tajriba-sinovlarda isbotlandi.
Bu ishlanmalar qo‘shni Tojikistonda ham qiziqish uyg‘otdi. Jumladan, Tojikiston Respublikasining ilm-fan, texnologiyalar va innovasiyalar sohalarini rivojlantirishning 2021-2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasiga FA Navoiy bo‘limi olimlarining innovasion texnologiyasi bo‘lgan paxtachilikda bentonit gillarini qo‘llash texnologiyasi taklif sifatida kiritilgan.
Aytish joizki, bu ishlanmalar samaradorligini Nurotalik fermer Umrbek Narzullayev qurg‘oqchil mavsumida lalmi yerlarda paxta va g‘alladan mo‘l hosil olishga muvaffaq bo‘lganligi bilan tasdiqladi.
Shuningdek, Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev ham ma'ruza qildi. U bo‘lim yutuqlari bilan ishtirokchilarni qisqacha tanishtirdi. Xususan, bugungi kunda bu yerda 24 nafar xodim mehnat qilayotgani, jumladan, 15 nafar ilmiy xodim, shundan 3 nafari fan doktori, 7 nafari fan nomzodi va falsafa doktori (PhD) ekanligini ma'lum qildi. Bundan tashqari, bo‘limda doktorantura tashkil etilgan bo‘lib, hozirda 16 nafar tayanch doktoranti (PhD) tahsil olmoqda. 2020-2022 yillar davomida texnika fanlari doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun 1 nafar doktorant, falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun 8 nafar tayanch doktorant dissertatsiyalarini himoya qilgan bo‘lsa, shulardan to‘rt nafari - muddatidan oldin. Bo‘limda 2020 yildan boshlab stajer-tadqiqotchilar instituti ham o‘z faoliyatini olib bormoqda. 2022 yilda 3ta stajer-tadqiqotchi o‘qishga qabul qilindi.
A.Mirzayev texnik loyihalarga batafsil to‘xtalib o‘tdi. Jumladan, “Navoiyazot” AJda asetilen ishlab chiqarish jarayonida hosil bo‘ladigan qurum chiqindisi tarkibidagi noorganik qoldiq qo‘shimchalardan tozalab texnik uglerod olishning flotasion usuli va maqbul texnologiyasi ishlab chiqildi. Buxoro viloyati hududidagi “Tasqazgan koni grafit rudasini flotasiya usulida boyitish”ga bag‘ishlangan amaliy loyiha doirasida grafit rudasini boyitishning innovasion texnologiyasi ishlab chiqildi. Natijada laboratoriya sharoitida grafitli qalamlar, payvandlash elektrodlari va yuqori haroratga chidamli olovbardosh materiallarning namunalari olishga erishildi. Boyitilgan grafitdan foydalanib “Bekobod-Ogneupor” MChJ bilan hamkorlikda olovbardosh materiallar ishlab chiqildi. Navoiy viloyatining Navbahor tumanidagi Vaush koni dolomitidan sanoat tarmoqlarining ko‘pgina korxonalari uchun zarur xom ashyo hisoblangan magniy oksidi olishning kombinasiyalangan yangi usuli ishlab chiqildi. Magniy oksidi respublikadagi mineral o‘g‘itlar, qurilish materiallari va olovbardosh buyumlar ishlab chiqarish korxonalarida hamda farmasevtika sanoati va tibbiyotda keng qo‘llaniladi. Vaush koni bentonit gilini qayta ishlash va uning strukturasini modisikasiyalash texnologiyasi ishlab chiqilib, metallurgiyada, quymakorlikda eritilgan metallarni qoliplarga quyishda qoliplar tayyorlash hamda neft va gaz quduqlarini burg‘ulash eritmalari uchun joriy etilmoqda. Bo‘lim olimlari Navoiy viloyati Navoiy shahridagi “Triumf Gornyak” MChJ bilan hamkorlikda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qorao‘zak tumani hududidagi Tebinbuloq konidan vermikulit xom ashyosi chuqur qayta ishlash orqali vermikulitni ko‘pchitish texnologiyasini takomillashtirish, issiqhona sharoitida qishloq xo‘jaligi uchun ko‘chatlarni yetishtirishda foydalaniladigan, zarur organik-mineral ozuqalar bilan to‘yintirilgan bioparchalanuvchan tuvakchalar, shuningdek vermikulitli issiqlikdan himoyalovchi va olovbardosh plitalar ishlab chiqarish texnologiyasi ishlab chiqildi.
Shuningdek, Xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha faol ishlar olib borilmoqda. Jumladan, o‘tgan davr mobaynida Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi tomonidan hamkorlik bo‘yicha 80 ga yaqin memorandum va kelishuvlar imzolangan bo‘lib, shundan 30 dan ortig‘i xorijiy tashkilot, muassasa va kompaniyalar, xususan, Rossiya Federatsiyasi, Xitoy Xalq Respublikasi, Amerika Qo‘shma Shtatlari, Belorussiya, Bolgariya, Latviya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkiya, Eron Islom Respublikasi kabi davlatlaridan.
Rossiyaning “Salus” kompaniyalar guruhi va “Teokorteks” MChJ bilan birgalikda respublikamizning bir qator viloyatlarida qishloq xo‘jalik mahsulotlariga nokimyoviy ishlov berishga ixtisoslashgan ilmiy-ishlab chiqarish Markazlarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Bolgariyaning “Paulownia BG” MChJ va Qirg‘izistonning “Kut Darak” MChJ bilan hamkorlikda Nurota tumanining lalmi yerlarida pavlovniya plantasiyasi va ushbu daraxtlarning ko‘chatlari uchun pitomnik tashkil etish bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda. Bo‘limi va Latviya Respublikasining “BAO” AJ o‘rtasida imzolangan o‘zaro kelishuv memorandumi asosida Navoiy viloyatining Konimex tumani “Aznek” maydoni fosforit rudalarini qayta ishlash va boyitishning innovasion texnologiyalarini ishlab chiqish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Bundan tashqari, Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi va FA Navoiy bo‘limi o‘rtasidagi ikki tomonlama ilmiy-texnik hamkorlik doirasida bo‘limning ilmiy-texnik bazasini mustahkamlash uchun 2020 yilda mazkur elchixona tomonidan bo‘limga 7 ming AQSh dollari miqdorida beg‘araz yordam ajratildi. Ushbu mablag‘lar evaziga tashkil etilgan laboratoriya suv va tuproq tarkibini kimyoviy va mexanik jihatdan tahlil qilish uchun mo‘ljallangan bo‘lib, tuproqda kimyoviy tahlillar o‘tkazish orqali meliorativ va agrotexnik tadbirlarni to‘g‘ri belgilash va ekinlarni to‘g‘ri joylashtirish imkonini beradi. 2021 yilning 23 dekabrida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi tomonidan “O‘rta Osiyo geologiyasini o‘rganishning hozirgi holati va istiqbollari” nomli Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi. Anjumanda O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya Federatsiyasi, Belorussiya, Latviya va Xitoy Xalq Respublikasiing 30dan ortiq turli ilmiy-tadqiqot institutlari, oliy o‘quv yurtlari, kompaniya, korxona va tashkilotlaridan 100ga yaqin yetuk geologlar va turdosh yo‘nalishlardagi taniqli olimlar, tadqiqotchilar, doktorantlar va talabalar ishtirok etdi. “O‘rta Osiyo geologiyasi” besh jildli ilmiy risolasini tayyorlash asosiy muhokama mavzularidan biri bo‘ldi. Anjuman natijalariga qo‘ra ikki jildli konferensiya materiallari chop etildi va unga 150dan ortiq ilmiy maqolalar kiritilgan.
2022 yil 9-10 iyun kunlari o‘tkazilgan konferensiyaga 300dan ortiq tezislar kelib tushdi, ular konferensiya materiallarining uch jildli to‘plamga kiritilgan. Mualliflar orasida O‘zbekiston, Belorussiya, Belgiya, Bolgariya, Germaniya, Qozog‘iston, Xitoy, Qirg‘iziston, Latviya, Rossiya, Tojikiston kabi dunyoning 11 davlatidan ilmiy tashkilot, korxona va oliy o‘quv yurtlarining olimlari, yosh tadqiqotchilari, doktorantlari va talabalari bor.
Yalpi majlisdagi ma'ruzalar jonli va onlayn rejimda o‘qildi. So‘zga chiqqanlar bunday tadbirlar olimlar tomonidan yaratilgan ilmiy ishlanmalarni amaliyotga tatbiq etish, so‘nggi ilmiy ishlar natijalarini keng jamoatchilikka yetkazish, fan, ta'lim va ishlab chiqarish integratsiyasini ta'minlash imkonini berayotganini alohida ta'kidladilar.
Shuningdek, tadbirlar orasidagi tanaffusda Fanlar akademiyasi rahbariyati bilan yosh tadqiqotchilar o‘rtasida muloqot bo‘lib o‘tdi va unda Navoiy bo‘limining 4 nafar doktorant va yosh xodimlariga O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining “XXI asr – intellektual yoshlar asri” Respublika ilmiy va ilmiy-amaliy anjumanidagi faol ishtiroki uchun sertifikat bilan taqdirlandilar.
Ertasi kuni anjumanga kelgan xorijlik mehmonlar bilan muzokaralar davom etdi. Xususan, Belorussiyaning “Politexnik” BMTU ITPning bosh direktorining innovasion faoliyat bo‘yicha o‘rinbosari Pavel Lushik va Rossiya Fanlar akademisi Sibir bo‘limining Avtomatika va elektrometriya instituti tijoratlashtirish bo‘yicha direktori Natal'ya Borovikova bilan uchrashuvda tomonlar turli yo‘nalishlarda hamkorlikni oshirishga kelishib oldilar. Nurota tumanidagi lalmikor yerlarda palovniya plantasiyasini barpo etish loyihasini amalga oshirishda hamkor “Paulownia BG” MChJ bosh menejeri Djan Duralov esa plantasiyadagi ishlarning holati bilan joyida tanishdi.
Yakunida Fanlar akademiyasi rahbariyati o‘tkazilgan tadbirlarga yuqori saviyada tayyorgarlik ko‘rilganini ta'kidladi. Ishtirokchilar Navoiy bo‘limi tajribasini inobatga olgan holda Fanlar akademiyasining hududiy bo‘limlarida har yili shunday ko‘rgazma va anjumanlarni o‘tkazish to‘g‘risida qarorga kelishdi.

Навоийскому отделению Академии наук Республики Узбекистан – 5 лет!
9-10 июня 2022 года состоялся ряд мероприятий, посвященных 5-летнему юбилею основания Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан. В частности, в комплексе «Центр духовности и просветительства» города Навои прошли Выставка разработок научно-исследовательских институтов Академии наук Республики Узбекистан, а также пленарное заседание Международной научно-практической конференции на тему «Интеграция науки, образования и производства – залог прогресса и процветания».
Основная цель данных мероприятий - развитие местной экономики, в том числе сельского хозяйства, химической и горнодобывающей промышленности, фармацевтики, производства значимой научной продукции, а также внедрение новых и усовершенствование существующих технологий.
На выставке было представлено около 100 разработок ученых из около 20 научных организаций Академии наук, в том числе реализованных в сотрудничестве с зарубежными партнерами. Стоит отметить, что подобная выездная выставка НИИ АН, охватывающая вышеназванные направления, организована впервые, при этом на нее подобраны разработки, которые могут представлять интерес для Навоийского региона. Среди посетителей выставки были представители крупных промышленных предприятий и сельскохозяйственных кластеров и фермерских хозяйств области, которые смогли ознакомится с информационными баннерами и экспонатами, задать вопросы и получить рекомендации авторов разработок – всего около 200 участников.
На открытии конференции с приветственной речью выступили президент Академии наук Республики Узбекистан академик Бехзод Юлдашев и исполняющий обязанности хокима Навоийской области Нормат Турсунов. Они поздравили коллектив Навоийского отделения с юбилеем и отметили, что создание по инициативе нашего уважаемого Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в 2017 году Навоийского отделения Академии наук стало для региона событием большого научного значения.
После открытия Навоийского отделения Академии наук были изучены проблемные вопросы технического, технологического и экологического характера расположенных в регионе акционерных обществ «Навоийский горно-металлургический комбинат», «Navoiyazot» и «Qizilqumsement» и приняты научно обоснованные их решения. Работа в этом направлении продолжается.
В частности, в результате системного изучения положения промышленных предприятий Навоийской области выявлено около 100 проблем, а при непосредственном участии Навоийского отделения Академии разработано около 200 предложений ученых профильных научно-исследовательских институтов Академии наук и вузов Республики Узбекистан.
В 2018-2021 годах между научно-исследовательскими институтами Академии наук, вузами и Навоийским горно-металлургическим комбинатом подписано около 20 хозяйственных договоров на сумму 24 миллиарда сумов, научные достижения успешно внедряются в производство.
За прошедшие пять лет Навоийским отделением совместно с научно-исследовательскими институтами Академии наук и высшими учебными заведениями реализованы практические работы по 5 инновационным, 4 прикладным и 1 фундаментальному проекту, а также 3 проектам по коммерциализации и 2 хозяйственным договорам.
Навоийское отделение Академии наук также проводит научные изыскания в области сельского хозяйства, что дает возможность повысить урожайность.
В частности, впервые в Узбекистане разработан инновационный способ подготовки семян сельскохозяйственных культур к посеву путем капсулирования их порошком бентонитовой глины. Полевые испытания в 2018-2020 годах были проведены на 396 гектарах хлопковых полей ряда фермерских хозяйств Навоийской, Наманганской, Сурхандарьинской и Ташкентской областей, подписаны акты, подтверждающие, что урожайность хлопка-сырца увеличилась на 15-20 процентов.
Кроме того, разработанный Отделением способ использования 2-процентной суспензии бентонитовых глин при листовой подкормке посевов удобрениями также доказал в испытаниях увеличение урожайности на 10-15 процентов.
Данными разработками заинтересовались в соседнем Таджикистане. Так, в Стратегию развития Республики Таджикистан в области науки, технологий и инноваций на 2021-2030 годов включены инновационные разработки Отделения по применению бентонитовых глин в сельском хозяйстве.
Стоит отметить, что эффективность этих разработок подтвердил фермер Умрбек Нарзуллаев из Нуратинского района, который на богарных землях в засушливый сезон смог собрать хороший урожай хлопка и пшеницы.
Также с докладом выступил председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев. Он прочел краткий отчет о достижениях Отделения. В частности, рассказал, что сегодня здесь работают 24 сотрудника, в том числе 15 - научных сотрудников, из которых 3 – доктор наук, 7 – кандидатов наук и докторов философии (PhD). Кроме того, при Отделении организована докторантура, где сегодня обучаются 16 базовых докторантов (PhD). В течение 2020-2022 годов диссертацию на соискание ученой степени доктора технических наук (DSc) защитил 1 докторант, а на соискание ученой степени доктора философии (PhD) – 8 базовых докторантов, при этом четверо из них - досрочно. Еще 3 стажера-исследователя проходят обучение в Институте стажеров-исследователей, открытого при Отделении в 2020 году.
А.Мирзаев подробно остановился на технических проектах. Выполнены работы по разработке технологий очистки сажи от зольности с получением товарного продукта - технического углерода, обогащения графитовых руд месторождения Тасказган с целью получения графитовых смазочных материалов, графитовых электродов, огнеупорных материалов и прочего. Разработан новый способ комбинированного получения из доломита месторождения Вауш оксида магния, считающегося необходимым сырьем для множества производственных предприятий. Оксид магния широко используется на предприятиях республики по производству минеральных удобрений, строительных материалов и огнеупорных изделий, а также фармацевтической отрасли и медицине. Усовершенствована технология получения вспученного вермикулита путем глубокой переработки вермикулитового сырья, разработаны технологии производства биоразлагаемых горшков, насыщенных необходимыми органо-минеральными питательными веществами, применяемых при выращивании рассады для сельского хозяйства в теплицах, а также вермикулитовых термостойких и огнеупорных плит для строительных нужд.
Ведется активная работа по налаживанию международного сотрудничества. Так, за истекший период Навоийским отделением АН подписано около 80 меморандумов и соглашений о сотрудничестве, из них более 30 – с иностранными организациями, учреждениями и компаниями, в частности, таких стран, как Российская Федерация, Китайская Народная Республика, Соединенные Штаты Америки, Беларусь, Болгария, Латвия, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Турция, Исламская Республика Иран.
Достигнуто соглашение о создании в ряде областей Узбекистана производственных центров по нехимической обработке сельскохозяйственной продукции совместно с Российскими Группой компаний «Salus» и ООО «Теокортекс». Ведется практическая работа по созданию павловниевой плантации и питомника саженцев этих деревьев на богарных землях Нуратинского района в сотрудничестве с Болгарской ООО «Paulownia BG» и Кыргызской ОсОО «Кут Дарак», планируется подключить Китайский НИИ «Shandong Fatong». Ведется работа по добыче фосфоритовой руды на месторождении «Азнек» и созданию инновационной технологии обогащения этой руды с Латвийской АО «BAO». На спонсорские средства КНР при содействии посольства Китая закуплено лабораторное оборудование для анализа почвы и воды. Разработано предложение по подготовке научного трактата «Геология Средней Азии» в пяти томах. Создана международная рабочая группа, 23 декабря 2021 года проведена Международная научно-практическая конференция «Геология Средней Азии: состояние изученности и перспективы развития». Издан двухтомный сборник материалов конференции, куда вошло более 150 статей и тезисов авторов из восьми стран-участниц конференции.
На нынешнюю конференцию поступило более 300 тезисов, которые вошли в три тома Сборника материалов конференции. Среди авторов ученые, молодые соискатели, докторанты и студенты научных организаций, предприятий и вузов из 11 стран, таких как Узбекистан, Беларусь, Бельгия, Болгария, Германия, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Латвия, Россия и Таджикистан.
Доклады на пленарном заседании зачитывались как вживую, так и в онлайн формате. Выступившие подчеркнули, что подобные мероприятия дают возможность реализовать на практике научные разработки, созданные учеными, представить результаты новейшей научной работы широкой общественности, обеспечить интеграцию науки, образования и производства.
Также в перерыве между выступлениями состоялся диалог между молодыми исследователями и руководством Академии наук, в ходе которого четверо докторантов и молодых сотрудников Навоийского отделения были награждены сертификатами за активное участие на Республиканской научной и научно-практической конференции «Интеллектуальная молодежь в XXI веке».
На следующий день продолжились переговоры с зарубежными гостями, приехавшими на конференцию. В частности, в ходе встречи с заместителем генерального директора по инновационной деятельности РИУП «Научно-технологический парк БНТУ «Политехник» Республики Беларусь Павлом Лущиком и коммерческим директором Института автоматики и электрометрии Сибирского отделения Российской Академии наук Натальей Боровиковой пришли к соглашению наращивать сотрудничество в разных интересующих стороны направлениях. А генеральный менеджер компании «Paulownia BG» Джан Дуралов, с которым реализуется проект по созданию павловниевой плантации на богарных землях Нуратинского района, с выездом на место ознакомился с состоянием работ на плантации.
В завершение руководство Академии наук отметило высокий уровень подготовки проведенных мероприятий. Участники пришли к решению проводить подобные выставки и конференции ежегодно в региональных отделениях Академии наук, приняв во внимание опыт Навоийского отделения.