Maqsad – ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish
Innovatsion rivojlanish vazirligi tashabbusi bilan ilmiy tashkilotlarning qishloq xo‘jaligi sohasida tijoratlashtirishga taklif etilayotgan loyihalari o‘rtasida innovatsion ko‘rgazma 16 sentyabr kuni Toshkentda o‘z faoliyatini boshladi. Ishtirokchilarning ichida Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi ham bor.
Tadbirda Bo‘lim mehmonlarga quyidagi loyihalarni namoyish etdi. Bentonit gillaridan foydalanib qobiqlangan chigit urug‘larini ishlab chiqarish va paxtachilikda joriy qilish. Bentonitli suspenziya bilan g‘o‘zani bargidan oziqlantirishga qaratilgan ilmiy-tajriba ishlari. Cho‘l chorvachilik va o‘simlikshunoslik seleksion tizimini takomillashtirish. Adir yerlarda kishmish, tok o‘simligini tomchilatib sug‘orish uslubida yetishtirishning istiqbollari.
Shuni ta'kidlash joizki, Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari tomonidan 2018 yildan boshlab, bentonit gillaridan qishloq xo‘jaligida foydalanishning innovatsion usullari ishlab chiqilib, g‘allachilikda, paxtada va sabzavot ekinlarida keng qo‘llanib kelinmoqda. Bunda, olimlarimiz bug‘doy urug‘larini va paxta chigitini bentonit gillari kukuni bilan qobiqlab ekilishi hisobiga, o‘simliklarning suvga bo‘lgan talabi, tuproqdagi namlikni bentonit gillarining sorbentlik xususiyati natijasida o‘ziga jamlashi hisobiga qoniqtirilishi oqibatida "stress"siz ko‘karib chiqishi, niholning baquvvat bo‘lib o‘sishi hamda hosildorlikning 10-15 foizga oshishini respublikamizning turli viloyatlari ekin maydonlarida o‘tkazilgan tajriba-sinovlari bilan isbotladilar. 2019 yili mazkur tajriba-sinovlari 500 gektar paxta va g‘alla yer maydonlarida amalga oshirilgan bo‘lsa, bu ko‘rsatgich 2020 yilda to‘rt barobarga oshdi.
Navoiy bo‘limi olimlari yana bir innovatsion usul sifatida ekinlarni bargidan o‘g‘itlar bilan oziqlantirishda bentonit gillarining 2-foizlik suspenziyasidan foydalanish ham hosildorlikning 15-20 foizga oshishini tajriba-sinovlarda isbotladilar. Bunda, bentonit suspenziyasidan tayyorlangan suyuqlikning barg ustida hosil qiladigan yupqa qobiq o‘simlikdagi mikrokapillyarlardan suv zarrachalarining parlanishiga to‘sqinlik qilishi, o‘g‘itning maksimal o‘zlashtirilishiga hamda o‘simlikning suvga bo‘lgan talabini kunduzi va kechasi o‘rtasidagi temperatura tafovuti hisobidan hosil bo‘ladigan shudring ko‘rinishidagi atmosferadagi suv zarrachalarining bentonit orqali bargga singdirilishiga imkon berishi hisobiga samarali ekanligi kuzatildi.
Uchunchi loyihani esa FA Navoiy bo‘limiga qarashli “Qizilqum” ilmiy-tadqiqot tajriba stansiyasi” DUK negizida bajarish ko‘zda tutilgan. Joriy yilning boshida Bo‘lim, o‘z ichki imkoniyatlaridan kelib chiqib, 20 gektar yer maydoniga cho‘l-yaylov ozuqa o‘simliklari urug‘chiligini tashkil etish maqsadida saksovul, izen, jitnyak kabi o‘simliklarini ekdilar. Ular qorako‘lchilikda yem sifatida ishlatilishi mumkin bo‘ladi.
Bo‘lim tomonidan Nurota tumanida tomchilatib sug‘orish tizimini joriy etish orqali 10 gektar lalmi yerda uzumzor yaratishga qaratilgan amaliy loyiha istiqbolli ekanligi ilmiy asoslandi.
Loyihalarni manfaatdor tashkilotlar vakillari stendlar oldiga kelib, o‘rganishayapti, Bo‘lim xodimlari ularni qiziqtirgan savollariga javob berishayapti. Ko‘rgazma 18 setyabrgacha davom etadi.

Цель – коммерциализация научных разработок
16 сентября в Ташкенте по инициативе Министерства инновационного развития стартовала выставка проектов научных учреждений в сфере сельского хозяйства, предлагаемых для коммерциализации. Среди участников есть и Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан.
На мероприятии Отделение представило гостям следующие проекты. Производство и внедрение в хлопководство капсулированных семян с использованием бентонитовых глин. Научно-исследовательские работы по листовой подкормке хлопчатника бентонитовой суспензией. Совершенствование селекционной системы степного скотоводства и растениеводства. Перспективы выращивания виноградников для изюма и вина методом капельного орошения.
Стоит отметить, что разработанные учеными Отделения инновационные методы использования бентонитовых глин успешно применяются в сельском хозяйстве в выращивании пшеницы, хлопка и овощей с 2018 года. Опыты с капсулированием семян пшеницы и хлопка порошком бентонитовой глины перед посевом показали, что растения покрывают потребность в воде благодаря сорбентным свойствам бентонита впитывать и удерживать имеющуюся в почве влагу. Полевые испытания в разных областях нашей страны подтвердили это, так как даже в засушливые периоды урожай хлопка вырос на 10-15 процентов. И если в 2019 году эти испытания были проведены на 500 гектарах хлопковых и пшеничных полей, то в 2020 году этот показатель вырос в 4 раза.
Учеными Отделения также доказано, что урожай увеличивается на 15-20 процентов в случае применения другого инновационного подхода. Он заключается в листовой подкормке растений 2-процентной бентонитовой суспензией с удобрениями. Днем из-за бентонита роса не испаряется с поверхности листьев и через микропоры проникает в растение. Этим обеспечивается частичное покрытие потребности растения во влаге и полное усвоение удобрений.
Реализация третьего проекта планируется осуществить на базе ГУП «Научно-исследовательская экспериментальная станция «Кызылкум» при Навоийском отделении. В начале текущего года, исходя из собственных возможностей, Отделением в целях организации семеноводства степных кормовых растений на 20 гектарах земли посажены саксаул, изен, житняк и другие растения. Они могут послужить кормом для каракульских овец.
Отделением также научно обоснована выгода претворения в жизнь прикладного проекта, предусматривающего выращивание виноградника на 10 гектарах богарных земель Нуратинского района с внедрением системы капельного орошения.
К стенду с проектами подходят представители заинтересованных организаций, сотрудники Отделения предоставляют более подробную информацию. Выставка продолжится до 18 сентября.