Ilm-fаn vа ishlаb chiqаrishning integrаtsiyasi yoʼlidа
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimida joriy yilning 4 sentyabrь kuni boʼlim raisi А.Mirzaev, uning oʼrinbosari X.Xamidov va ilmiy kotib K.Nurboev hamda NKMKning innovatsion rivojlanish boʼyicha bosh muhandis oʼrinbosari K.Dadabaev, yangi texnologiyalarni tadbiq etish Innovatsion markazi boshligʼi U.Sharafutdinov va gruppa rahbari Gʼ.Musaevlar ishtirokida davra suhbati boʼlib oʼtdi. Suhbatda 2019 yil 1 iyunda boʼlib oʼtgan NKMKning Ilmiy-texnik kengash bayoni vazifalarini muhokama qilindi.
Shuni eslatib oʼtamiz-ki, joriy yilning 13-14 may kunlari Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimining Idoralararo ilmiy-texnik kengashning oltinchi Kengaytirilgan ishchi yigʼilishi boʼlib oʼtgandi. Ushbu anjumanda Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining 11ta Ilmiy tadqiqot institutlari va respublikamizdagi Oliy taʼlim muassasalari hamda Ilmiy markazlardan qirqdan ortiq yetakchi ilmiy xodim va doktorantlar ishtirok etishib, NKMK Markaziy va Shimoliy kon boshqarmalarining ishlab chiqarish jarayonlarini koʼrishga muvaffaq boʼlishgandi. Ilmiy tadqiqot institutlarining yetuk olimlari hamda ishchi xodimlari Navoiy viloyati ishlab chiqarish korxonalari, xususan, NKMKning ishlab chiqarish bilan bogʼliq muammolari yechimiga yoʼnaltirilgan 50 dan ortiq ilmiy takliflari muhokama qilindi.
Uchrashuvda ushbu ilmiy tadqiqot takliflarining 22tasi NKMKning ITKsida koʼllab-quvvatlandi haqida alohida taʼkidlab oʼtildi. Аmmo, ulardan baʼzi mavzular boʼyicha hozirgi kungacha obʼektiv va subʼektiv sabablarga koʼra xoʼjalik shartnomalari tuzilishida qiyinchiliklarga uchrashining sabablari ham aytib oʼtildi. Muhokama jarayonida ushbu muammolarning tezroq yechimini topilishi, ilm-fan va ishlab chiqarishning integratsiyasi yoʼlida qoʼyilan yana bir qadam boʼlishi hamda mamlakatimiz iqtisodiy taraqqiyoti va xalqning farovonligini oshirishda muhim oʼrin tutishi asosiy mavzu boʼldi.
Joriy yilning 5 sentyabrь kuni taklif etilgan mavzular boʼyicha Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Materialshunoslik instituti “Fizika- Quyosh” IChB olimlari M.Payzullaxonov, Sh.Nurmatov, E.Nodirmatov, O.Rajamatovlar Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimiga tashriflari chogʼida oʼzlarining yangi ilmiy-tadqiqot ishlanmalarini taqdimotini oʼtkazdilar. Ushbu “davra suhbati”da NKMKdan yuqorida koʼrsatligan vakillaridan tashqari А.Saidov, I.Ortiqov, T.Xudoyberdiev, N.Аrtikov va Sh.Аvezovlar ham ishtirok etishdi.
Poytaxtdan kelgan mehmonlar oʼzlari bilan maxsus mahsulotni va “Tenziometr” nomli namlikni oʼlchovchi vositani amalda qullash yoʼllarin namoyish qildilar. NKMK mutaxassislari ushbu ishlanmalarga baho berar ekan, ulrni hali takomiliga yetkazish va har xil sharoit va vaziyatlarda ularni tadqiq qilish lozimligini taʼkidladilar. Tomonlar kelajakda yaqin hamkorlikni yoʼlga quyish orqali ushbu muammolarni yechish va soʼngra xoʼjalik shartnomalarini tuzishga kelishib oldilar.
Uchrashuvdan soʼng konstruktiv muloqotni yanada kengaytirish maqsadida Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Ilmiy tadqiqot institutlari va respublikamizdagi Oliy taʼlim muassasalari hamda ilmiy markazlarga tegishla xatlar joʼnatildi.

На пути интеграции науки и производства
4 сентября текущего года в Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан состоялось совещание с участием председателя Отделения А.Мирзаева, его заместителя Х.Хамидова, ученого секретаря К.Нурбоева и заместителя главного инженера Навоийского горно-металлургического комбината по инновационному развитию К.Дадабаева, а также представителей инновационного центра по внедрению новых технологий НГМК – начальника У.Шарафутдинова и руководителя группы Г.Мусаева. Встреча была посвящена обсуждению хода выполнения протокольного заседания Научно-технического совета Навоийского ГМК от 1 июня 2019 года.
Напомним, 13-15 мая 2019 года прошло VI расширенное рабочее совещание Межведомственного научно-технического совета при Навоийском отделении Академии наук, в рамках которого организована ознакомительная поездка участников на производственные объекты Навоийского горно-металлургического комбината. Около 40 ведущих научных сотрудников и докторантов из одиннадцати НИИ Академии наук, высших учебных заведений и научных центров нашей страны получили возможность ознакомиться с производственными процессами непосредственно на объектах Центрального и Северного рудоуправления Навоийского ГМК и площадки города Навои. В ходе поездки ученые побеседовали с руководством и инженерно-техническим составом заводов, лабораторий и рудников. Обсудили волнующие и требующие совместных усилий для решения вопросы производственного, технического и технологического плана. В заключительный день МНТС ученые и сотрудники комбината работали над поиском экономически и технически обоснованных путей решения имеющихся на производстве проблем с перспективой составления хозяйственных договоров на исполнение.
На встрече констатировалось, что из более чем 50 предложенных учеными и научными сотрудниками тем, 22 были одобрены на вышеупомянутом НТС НГМК. Однако на сегодняшний день по некоторым из них по разным объективным и субъективным причинам не достигнуты окончательные договоренности по составлению хозяйственных договоров. Причиной тому, как отмечалось на совещании, отсутствие должного контакта между сторонами. Участники обсудили пути решения этой проблемы, которые позволят ускорить процесс заключения хоздоговоров и в полной мере задействовать механизмы интеграции науки и производства во благо развития экономики страны и благосостояния народа.
Уже 5 сентября для обсуждения деталей реализации научно-исследовательских работ по предложенным темам с визитом в Навоийское отделение прибыли представители Института материаловедения НПО «Физика-Солнце» АН Республики Узбекистан М.Пайзуллахонов, Ш.Нурматов, Э.Нодирматов, О.Ражаматов. Состоялся «круглый стол». Кроме вышеупомянутых лиц со стороны делегации НГМК также присутствовали А.Саидов, И.Ортиков, Т.Худойбердиев, Н.Артиков и Ш.Авезов.
Гости из столицы привезли для демонстрации свои разработки - износостойкую керамику, специальное средство для создания на металлических деталях износостойкого покрытия, а также влагомер «Тензиометр». Специалисты НГМК по достоинству оценили разработки, однако отметили, что их необходимо доработать с учетом требований, предъявляемым к материалам и деталям, работающим на разных машинах и устройствах на объектах комбината в различных условиях и средах. Стороны пришли к решению наладить тесное сотрудничество для доведения начатых исследований до получения необходимых результатов, после чего определить возможность подписания хозяйственных договоров.
Соответствующим НИИ АН, вузам и научным центрам также направлены письма с предложением дальнейшего налаживания конструктивного диалога.