Deputatlar bilan ochiq muloqot
O‘zbekiston Ekologik partiyasi Navoiy viloyat partiya tashkiloti binosida jamoatchilik eshituvi o‘tkazildi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, O‘zbekiston Ekologik partiyasi fraksiyasi a'zosi B.Shodiyev ishtirok etgan mazkur jamoatchilik eshituvida 2025 yil fevral oyining yakuni bilan Navoiy viloyatida chiqindilarni yig‘ish, saralash, olib chiqish, qayta ishlash va utilizasiya qilish, chiqindi poligonlarini rekultivatsiya qilish sohasida amalga oshirilayotgan ishlar holati hamda viloyatda oqova suvlarni tozalash inshootlarini modernizasiya qilish va yangilarini qo‘rish bo‘yicha davlat dasturlarini bajarilishi muhokama qilindi.
Bunda O‘zbekiston Ekologik partiyasidan Xalq deputatlari viloyat, tuman (shahar) Kengashlariga saylangan deputatlar, tuman (shahar) partiya tashkilotlari xodimlari, soha mutaxassislari va tegishli tashkilot mas'ullari, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi ilmiy xodimlari faol qatnashdilar. Ochiq muloqot tarzida bo‘lib o‘tgan tadbirda kun tartibiga oid masalalar ko‘rib chiqildi, mavjud muammolar aytildi va tegishli takliflar berildi.
Jumladan, chiqindi poligonlari va oqova suvlarni tozalash inshootlarida mavjud muammolar, chiqindilarni saralash va qayta ishlash, tog‘li va chekka hududlarda yashaydigan aholiga chiqindilarni olib chiqish xizmatlarini yaxshilash masalalari, ekopatrullar tashkil etish hamda ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda tushintirish targ‘ibotini kuchaytirish takliflari muhokama qilindi va tegishli topshiriqlar berildi.

Открытый диалог с депутатами
В здании Навоийской областной партийной организации Экологической партии Узбекистана состоялись общественные слушания.
В этих общественных слушаниях, в которых принял участие депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции Экологической партии Узбекистана Б. Шодиев, была обсуждена ситуация в сфере сбора, сортировки, вывоза, переработки и утилизации отходов, а также рекультивации полигонов в Навоийской области по состоянию на конец февраля 2025 года. Кроме того, были рассмотрены вопросы выполнения государственных программ по модернизации и строительству новых очистных сооружений сточных вод в регионе.
В мероприятии активно участвовали депутаты, избранные от Экологической партии Узбекистана в областные, районные (городские) Кенгаши народных депутатов, сотрудники районных (городских) партийных организаций, специалисты отрасли и ответственные лица соответствующих организаций, а также научные сотрудники Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
В ходе открытого диалога были рассмотрены вопросы повестки дня, выявлены существующие проблемы и даны соответствующие предложения. В частности, обсуждались проблемы, связанные с полигонами отходов и очистными сооружениями сточных вод, вопросы сортировки и переработки отходов, улучшения услуг по вывозу отходов для населения, проживающего в горных и отдаленных районах. Также были затронуты вопросы создания экопатрулей и усиления разъяснительной работы через средства массовой информации и социальные сети. По итогам обсуждений были даны соответствующие поручения.