Davra suhbatida ishtirok etildi
Joriy yil bahorning birinchi kunida Rossiya Federatsiyasi savdo-sanoat palatasi tomonidan tegishli tashkilotlar bilan birgalikda “Lad'ya-2023. Bahor fantaziyasi” nomli Rossiya Xalq hunarmandchiligi ko‘rgazmasi doirasida “Eksposentr” AJda “Rossiya xalq amaliy san'ati va hunarmandchiligi hamda yoshlar. Mamlakat an'analari va ijodiy (kreativ) sanoat. Do‘stlar yoki raqobatchilarmi?” mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Uchrashuvda xorijiy ishtirokchilardan biri sifatida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limnining yosh olimlari ham onlayn tarzda ma'ruza bilan ishtirok etdilar.
Ushbu tadbir doirasida Rossiya federatsiyasi SSP moliyaviy, sanoat va investisiya jalb qilish siyosati kengashida ijodiy sohalarni rivojlantirish bo‘yicha komissiyaning sayyor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Suhbat davomida komissiya a'zolari va taklif etilgan mehmonlar turdosh tarmoqlarning hozirgi holati va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish strategiyasini amalga oshirishda ijodiy tarmoqlarning ahamiyatini muhokama qildilar.
Navoiylik yoshlar respublikamiz rahbariyati va hukumati tomonidan O‘zbekistonda dekorativ-amaliy san'atni qayta tiklash va rivojlantirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar haqida ma'lumot berdilar. Xususan, ma'ruzada O‘zbekiston madaniyati yorqin va o‘ziga xos ekanligi, u ming yillar davomida shakllanib kelganligi va turli davrlarda zamonaviy O‘zbekiston hududida yashagan xalqlarning urf-odatlarini o‘ziga singdirganligi hamda Buyuk Ipak yo‘li O‘zbekiston madaniyatiga alohida ta'sir ko‘rsatganligi qayd etildi.
O‘zbekiston dekorativ-amaliy san'ati avloddan-avlodga o‘tib keladigan xalq ustalari, hunarmandlarining o‘ziga xos va eksklyuziv ijodidir. Ular har bir narsaga o‘z qalbining bir qismini bag‘ishlab, asrlar davomida noyob mahsulot namunalari, jumladan uy anjomlari va bezaklari, bayramona libos uchun noyob mato yoki maxsus idishlar va hokazolarni yaratib kelmoqdalar.
Farg‘ona, Samarqand, Buxoro, Xiva va boshqa hududlar ustalarning ijodlari azaldan o‘z vatani chegaralaridan tashqarida ham mashhur bo‘lib, butun dunyodagi go‘zallik ixlosmandlarida qiziqish uyg‘otmoqda. So‘zana va kashtachilik, kulolchilikning turli maktablari, har xil turdagi va maqsadli shakldagi do‘ppilar, har qanday vaziyat uchun milliy pichoqlar, ipak va jun gilamlar, ipak va o‘yma naqshdan foydalanib yasalgan metall va yog‘och buyumlari va boshqalar ko‘p asrlar davomida mahalliy hunarmandlar qo‘li bilan yaratilgan ajoyib asarlar O‘zbekistonning o‘ziga xos ekzotikasini tashkil etadi.
O‘zbekiston hududida asrlar davomida o‘ziga xos xalq amaliy san'ati markazlari va maktablari shakllangan. Har bir mintaqaning o‘z yo‘nalishi bor. Misol uchun, Namanganning Chust shahri do‘ppi va pichoqlari, Farg‘onaning Rishtan shahri - ko‘k kulolchilik buyumlari, qadimiy Marg‘ilon - atlasi, ko‘hna Buxoro - oltin kashtalari bilan keng tanilgan.
O‘zbekiston Respublikasi mustaqillikka erishgan dastlabki kunlardan boshlab respublikada xalq ustalariga katta e'tibor qaratilayotgani ta'kidlandi. Jumladan, so‘nggi yillarda O‘zbekiston hukumati tomonidan xalq hunarmandchiligini qayta tiklashga qaratilgan qarorlar qabul qilindi. Bir qator xalq ustalari O‘zbekiston Badiiy akademiyasining akademiklari etib saylandilar. “O‘zbekiston Respublikasi xalq ustasi” faxriy unvoni joriy etildi. Respublikaning barcha hududlarida samarali faoliyat ko‘rsatadigan “Hunarmand” xalq hunarmandlari uyushmalari tashkil etildi. Ularning asosiy vazifasi unutilgan hunarmandchilik turlarini qayta tiklash, hunarmandlarga mahsulot ishlab chiqarish va sotishda amaliy yordam berishdir.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 17 noyabrdagi “Hunarmandchilikni yanada rivojlantirish va hunarmandlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5242-sonli farmoni bilan respublikamizda milliy hunarmandchilik, xalq badiiy va amaliy san'atini yanada rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari belgilandi. Aholini hunarmandchilikning eng ommabop va istiqbolli turlarini egallashga keng jalb etish maqsadida hunarmandchilik faoliyati asosiy yo‘nalishlarining yangilangan ro‘yxati tasdiqlandi, imtiyoz va preferensiyalar kengaytirildi.
Xususan, 2017 yilning 1 dekabridan boshlab hunarmandchilik sub'ektlari — “Hunarmand” uyushmasining a'zolari hunarmandchilik mahsulotlarini (tovarlarini, xizmatlarini) ishlab chiqarish hamda realizasiya qilishni amalga oshirganida qat'iy belgilangan miqdordagi soliqlarni to‘lashdan ozod etildi. Shu bilan birga, hunarmandlarga o‘z mahsulotlarini eksport qilishdan tushgan xorijiy valyutani erkin tasarruf etish, shu jumladan, bank hisob raqamidagi chet el valyutasini naqd shaklda olish huquqi berildi. Hunarmandlarni imtiyozli shartlarda ishlash uchun binolar bilan ta'minlash bo‘yicha bir qator muhim chora-tadbirlar ko‘zda tutilgan.
Bunday qo‘llab-quvvatlash tufayli O‘zbekistonning sayyohlik jozibadorligi yanada oshdi. Bundan tashqari, yuzga yaqin mamlakat fuqarolari O‘zbekistonga vizasiz tashrif buyurishlari mumkin.
FA Navoiy bo‘limi yosh olimlari tomonidan tayyorlangan taqdimot Rossiyalik tadbir qatnashchilarida katta qiziqish uyg‘otdi va ushbu yo‘nalish bo‘yicha O‘zbekiston va Rossiya olimlari va tadbirkorlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish ikki tomonlama halqaro turizmni rivojlantirishida foydali bo‘lishini e'tirof etishdilar.

Приняли участие на круглом столе
В первый день весны текущего года Торгово-промышленная палата Российской Федерации вместе с причастными организациями в рамках Выставки народных промыслов России «Ладья-2023. Весенняя фантазия» в АО «Экспоцентр» организовала круглый стол на тему «Народные художественные промыслы России и молодёжь. Традиции страны и творческая (креативная) индустрия. Друзья или конкуренты?». На встрече в качестве одного из зарубежных участников в онлайн формате с докладом выступили молодые учёные Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
В рамках данного мероприятия состоялось выездное заседание Комиссии по развитию креативных индустрий в совете по финансово-промышленной и инвестиционной политике ТПП РФ. В ходе дискуссии члены комиссии и приглашенные гости обсудили существующее положение смежных отраслей и роль творческих (креативных) индустрий в реализации стратегий социально-экономического развития.
Навоийская молодёжь поделилась информацией о мерах, принятых руководством и правительством нашей республики для возрождения и развития декоративно-прикладного искусства в Узбекистане. В частности, в докладе было отмечено, что культура Узбекистана ярка и самобытна, она формировалась в течение тысячелетий и вобрала в себя традиции, обычаи народов, в разное время населявших территорию современного Узбекистана. Особое влияние на культуру Узбекистана оказал Великий шёлковый путь.
Декоративно-прикладное искусство Узбекистана – это самобытное и эксклюзивное творчество народных мастеров, ремесленников, передающих своё умение из поколения в поколение. Вкладывая в каждую вещь частичку души, они на протяжении веков создавали уникальные образцы изделий: будь то утварь для дома или украшение жилища, неповторимая ткань для праздничного платья или особая посуда.
Творения ферганских, самаркандских, бухарских, хивинских и других мастеров издавна славились далеко за пределами родины и продолжают вызывать интерес у любителей прекрасного со всего мира. Разнообразные школы вышивки сюзане и керамики, тюбетейки самого разного вида и предназначения, национальные ножи на каждый случай, шелковые и шерстяные ковры, шёлк и чеканка - чудесные работы, вот уже многие века, создаваемые руками местных мастеров и мастериц, составляют неповторимую экзотику Узбекистана.
На территории Узбекистана в течение веков формировались своеобразные центры и школы народных художественных ремёсел. У каждого региона своё направление. Наманганский Чуст широко известен своими тюбетейками и ножами, ферганский Риштан - лазурной керамикой, древний Маргилан - радужно переливающимся атласом, священная Бухара - золотым шитьём.
Подчёркнуто, что с первых дней Независимости Узбекистана в республике народным мастерам уделяется большое внимание. Так, за последние годы правительством Узбекистана приняты постановления, направленные на возрождение народных промыслов и ремёсел. Ряд народных мастеров избраны академиками Академии художеств Узбекистана. Законодательно утверждено звание «Узбекистон Республикаси халк устаси». Создана ассоциация народных мастеров «Хунарманд», подразделения которой действуют во всех регионах республики. Основная задача этих организаций — восстановление забытых ремёсел, содействие ремесленникам в производстве и сбыте продукции.
Указом Президента Республики Узбекистан №УП-5242 «О мерах по дальнейшему развитию ремесленничества и всесторонней поддержке ремесленников» от 17 ноября 2017 года определены основные направления дальнейшего развития в республике национального ремесленничества, народных художественных промыслов и прикладного искусства. В целях широкого вовлечения населения в занятие самыми востребованными и перспективными видами ремёсел утверждён обновлённый перечень основных направлений ремесленнической деятельности, расширены льготы и преференции.
В частности, с 1 декабря 2017 года субъекты ремесленничества — члены Ассоциации «Хунарманд», осуществляющие производство и реализацию ремесленных изделий (товаров, услуг), освобождены от уплаты налога в фиксированном размере. Наряду с этим, ремесленникам предоставлено право свободного распоряжения иностранной валютой, поступающей от экспорта собственной продукции, включая снятие в наличной форме иностранной валюты с банковских счетов. Предусмотрен ряд важных мер по предоставлению ремесленникам на льготных условиях помещений для работы.
Благодаря такой поддержке, ещё более повысилась туристическая привлекательность Узбекистана. Кроме того, граждане около ста стран могут посещать Узбекистан без визы.
Презентация, подготовленная молодыми учёными Навоийского отделения АН, вызвала большой интерес у российских участников мероприятия. Обе стороны признали, что дальнейшее расширение сотрудничества между учёными и предпринимателями Узбекистана и России в этом направлении принесёт пользу в развитии двустороннего международного туризма.