Bolgar hamkasblarining tajribasi o‘rganildi
Bolgariya Respublikasi “Paulownia BG” MChJ bilan tuzilgan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum asosida Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi rahbariyati va xodimi sentyabr' oyi oxirida tajriba almashish maqsadida ushbu Yevropa mamlakatining bir qancha korxonalariga taklif bilan tashrif buyurdilar.
Xususan, Bo‘lim raisi Abdurazak Mirzayev, xalqaro aloqalar va tijoratlashtirish masalalari bo‘yicha rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev va tarkibiy bo‘lim mudiri O‘ktam Xakimovlar “Paulownia BG” MChJ bosh menedjeri Djan Duralov hamrohligida uni kompaniyasining povlovniya plantasiyalariga tashrif buyurib, ushbu tezo‘sar daraxtlarni yetishtirish bo‘yicha ishlab chiqilgan texnologiya bilan tanishdilar. Ma'lum bo‘lishicha, pavlovniyaning normal rivojlanishi uchun juda ko‘p miqdorda suv zarur bo‘ladi va Bolgariyaning nam iqlimi va muntazam yomg‘irlar o‘simliklarni suv bilan qo‘shimcha sug‘orishsiz ta'minlashi mumkin. Muhokama davomida tomonlar pavlovniyaning aynan ushbu jihati uni O‘zbekiston sharoitiga moslashtirishda mavjud texnologiyaga o‘zgartirish kiritishni talab qiladigan asosiy masala degan xulosaga kelishdilar.
Ta'kidlash joizki, “Paulownia BG” MChJ ko‘magida Nurota tumanining “Umrbek” fermer xo‘jaligiga qarashli 1 gektar lalmi yerida Navoiy bo‘limining povlovniya plantasiyasi tashkil etildi. Kelgusida plantasiyani 50 gektargacha kengaytirish rejalashtirilgan. Ushbu maqsadga erishish uchun 2022 yilda Navoiy bo‘limi sa'y-harakatlari va “Paulownia BG” MChJning moliyaviy ko‘magi bilan Nurotalik 7 nafar yoshlar Bolgariyadagi pavlovniya plantasiyalarida amaliyot o‘tashdi. Bundan tashqari, yana 10 kishi ushbu mamlakatga 2023 yilda amaliyot o‘tash uchun yuborildi.
Ulardan sakkiz nafari Veliko Tirnovo Plakovo qishlog‘idagi “Agro Solei YeOOD” fermer xo‘jaligida ishlash uchun qolishdi. Navoiy bo‘limi delegasiyasi joyiga borib, FX rahbari Georgi Tonchev bilan uchrashdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, fermada 950 bosh qoramol mavjud, ulardan 450 tasi sigir va ularning har biri kuniga 40 litrgacha sut beradi. Ishning asosiy qismi mexanizasiyalashgan, ammo mehnat resurslari yetishmaydi, shuning uchun u mamnuniyat bilan chorvachilik bo‘yicha katta tajribaga ega O‘zbekiston fuqarolarini ishga olishdi.
Uchrashuv davomida tomonlar hamkorlik memorandumini imzoladilar. Hujjatda memorandumning umumiy maqsadiga erishish uchun vakolatlaridan kelib chiqqan holda Navoiy bo‘limi “Agro Solei YeOOD” FXga Bo‘lim olimlari tomonidan ishlab chiqilgan yovvoyi ozuqabop va qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish hamda Bolgariya Respublikasini qiziqtirishi mumkin bo‘lgan boshqa innovasion texnologiyalar to‘g‘risida ma'lumot beradi, fermer xo‘jaligi esa Bolgariyada qoramollarni ko‘paytirish, sut va sut mahsulotlarini ishlab chiqarish tajribasi hamda O‘zbekiston Respublikasini qiziqtirishi mumkin bo‘lgan boshqa tadqiqotlar natijalarini Navoiy bo‘limi bilan o‘rtoqlashadi.
Ushbu vazifalarni amaliyotga joriy etish uchun tomonlar O‘zbekiston-Bolgariya qo‘shma korxonasini tashkil etish niyatida. Bundan tashqari, tomonlar tadqiqotchilarning o‘zaro amaliyotlari va xizmat safarlarini tashkil qilishlari, shuningdek, sayyor master-klasslar o‘tkazishlari mumkin.
2023 yil oxirigacha Georgi Tonchev O‘zbekistonda tadbirkorlik uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishish va qo‘shma korxona tashkil etish uchun joy tanlash, shuningdek, QKni tashkil etish shartlari va tashkiliy masalalarni joyida muhokama qilish uchun Navoiyga kelishiga kelishib olindi.
Bundan tashqari, sentyabr oyi o‘rtalarida Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev O‘zbekiston delegasiyasi tarkibida Tojikiston Milliy fanlar akademiyasida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo mamlakatlari olimlarining birinchi forumida qatnashdi. Xalqaro tadbirning ochilishida Markaziy Osiyo davlatlari olimlari o‘rtasida samarali hamkorlikni rivojlantirish va mintaqaning barcha mamlakatlariga xos bo‘lgan turli muammolarning aksariyatini to‘liq hamkorlik va muvofiqlashtirishda ko‘rib chiqish zarurligi ta'kidlandi.
A.Mirzayev “O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi misolida Yangi O‘zbekistonda fan, ta'lim va ishlab chiqarish integratsiyasi” mavzusida ma'ruzasini o‘qib, ishtirokchilarni Bo‘lim faoliyati bilan tanishtirdi hamda ularga samarali, o‘zaro manfaatli va uzoq muddatli hamkorlikni taklif etdi. Ushbu masalaga Tojikiston, Turkmaniston va Qozog‘istonning o‘nga yaqin ilmiy-tadqiqot muassasalari ijobiy javob berishdi. Ushbu bosqichda ularning yarmidan ko‘pi bilan hamkorlik kelishuvlari imzolandi, qolgan qismi tasdiqlash jarayonida.

Изучили опыт болгарскиx коллег
На основании меморандума о сотрудничестве с ООО «Paulownia BG» Республики Болгария руководство и научный сотрудник Навоийского отделения Академии наук с целью обмена опытом по приглашению в конце сентября посетили несколько предприятий в этой европейской стране.
В частности, председатель Отделения Абдуразак Мирзаев, заместитель председателя по международным связям и коммерциализации Кувондик Нурбоев и заведующий отделом Уктам Хакимов в сопровождении генерального менеджера ООО «Paulownia BG» Джана Дуралова побывали на павловниевых плантациях его компании и ознакомились с разработанной технологией по выращиванию этих быстрорастущих деревьев. Оказалось, что для нормального развития павловний необходимо много воды, а влажный климат Болгарии и регулярные дожди вполне могут обеспечить растения ею без дополнительного полива. В ходе обсуждения стороны пришли к выводу, что именно этот факт является ключевым, который требует включения изменений в технологию при адаптации под условия Узбекистана.
Стоит отметить, что при содействии ООО «Paulownia BG» на 1 гектаре богарных землях Нуратинского района, принадлежащим ФХ «Умрбек», создана павловниевая плантация Навоийского отделения. В будущем планируется расширение плантации до 50 гектаров. Для этих целей в 2022 году усилиями Навоийского отделения и финансовой поддержке ООО «Paulownia BG» 7 молодых людей из Нураты прошли стажировку на плантациях павловнии в Болгарии. Кроме того, в 2023 году на стажировку в эту страну было направлено еще 10 человек.
Восемь из них осталась работать в фермерском хозяйстве «Агро Солеи ЕООД», что в селе Велико Тырново Плаково. Делегация Навоийского отделения побывала на месте и встретилась с руководителем ФХ Георги Тончевым. Он рассказал, что в хозяйстве имеется 950 голов крупного рогатого скота, 450 из которых – коровы и каждая из них дает до 40 литров молока в день. Большая часть работы механизирована, однако ощущается нехватка трудовых ресурсов, поэтому с радостью согласился трудоустроить граждан Узбекистана, у которых богатый опыт работы с сельскохозяйственными животными.
В ходе встречи стороны подписали меморандум о сотрудничестве. В документе обговорено, что для достижения общей цели меморандума исходя из своих полномочий и компетенции Навоийское отделение предоставляет информацию ФХ «Агро Солеи ЕООД» о разработанных учеными Навоийского отделения инновационных технологиях выращивания кормовых и сельскохозяйственных культур и других разработках, представляющих интерес для Республики Болгария, а фермерское хозяйство - информацию Навоийскому отделению об опыте разведения крупного и мелкого рогатого скота, производства молока и кисломолочных продуктов в Республике Болгария и результатах других исследований, представляющих интерес для Республики Узбекистан.
Для решения этих задач стороны намерены создать Узбекско-Болгарское совместное предприятие. Кроме того, стороны могут организовывать взаимные стажировки и командировки научных сотрудников, а также выездные мастер-классы.
Сошлись на том, что до конца 2023 года Георги Тончев приедет для ознакомления с условиями, созданными в Узбекистане для предпринимательства и выбора места для создания совместного предприятия, а также чтобы обговорить условия создания и организационные вопросы на месте.
Кроме того, в середине сентября председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев в составе делегации Узбекистана посетил Национальную академию наук Таджикистана, где состоялся I Форум ученых стран Центральной Азии. На открытии международного мероприятии говорилось о необходимости развивать плодотворное сотрудничество между учеными государств Центральной Азии и рассматривать большинство различных проблем, характерных для всех стран региона, во всестороннем сотрудничестве и координации.
А.Мирзаев выступил с докладом «Интеграция науки, образования и производства в Новом Узбекистане на примере Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан», в котором ознакомил участников с деятельностью Отделения и предложил плодотворное, взаимовыгодное и долгосрочное сотрудничество. На это призыв откликнулись около десяти научно-исследовательских учреждений Таджикистана, Туркменистана и Казахстана. На данном этапе с более, чем половиной из них уже подписаны соглашения о сотрудничестве, оставшаяся часть в процессе согласования.