Belorussiyalik oliy o‘quv yurtlari hamkorlikka tayyor
Joriy yilning may oyi oxirida Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi Noruda va texnogen foydali qazilmalar bo‘limi mudiri Baxtiyor Sabirov Belorussiyaning oliy ta'lim muassasalariga tashrif buyurib, ularning laboratoriyalarida mavjud imkoniyatlari bilan tanishdi.
Xususan, Belorussiya milliy texnika universiteti rahbariyati O‘zbekistonlik mehmonga doimo hamkorlikka tayyor ekanligini, jumladan, turli sohalarda ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish va muhandislik va ilmiy kadrlarni tayyorlash bo‘yicha hamkorlik qilishga tayyor ekanligini ma'lum qildi.
Ilmiy doiralarda taniqli bo‘lgan olim, Belorussiya davlat texnologiya universiteti Shisha va keramika texnologiyalari kafedrasi mudiri Yuriy Pavlyukevich B.Sabirovni universitet faoliyati, sinov laboratoriyasi va u yerdagi jihozlar bilan tanishtirdi. Ular O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Umumiy va noorganik kimyo instituti laboratoriyasi mudiri Z.Qodirova bilan birgalikda bazaltdan tola olish texnologiyasini takomillashtirishga qaratilgan ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish va grant olish uchun talabnoma berishga kelishib oldilar.
Navoiy bo‘limida bazalt va tarkibi sir bo‘lgan qo‘shimchalardan tashkil topgan o‘ta engil materiallar ishlab chiqarish bo‘yicha tadqiqotlar olib borilmoqda. Birinchisini armatura yasash, ikkinchisini esa sementga qo‘shish mumkin. Engil konstruksiyani shaxtalarda qulashlarni oldini olish maqsadida tepa qismlarni yopish uchun juda foydali bo‘ladi. Bundan tashqari, bazalt yonmaydi va namlikka chidamli, ya'ni bu korroziyaga moyil bo‘lgan metall armaturalarga nisbatan yana bir afzallikdir.
Mazkur hamkorlik tadqiqot jarayonida yuzaga keladigan muammolarni tezkorlik bilan hal qilishga yordam beradi.
Yuqorida qayd yetilgan Belorussiya universitetlari bilan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumlar imzolandi.

Белорусские вузы готовы к партнерству
В конце мая текущего года заведующий Отделом нерудных и техногенных полезных ископаемых Навоийского отделения Академии наук Бахтиер Сабиров посетил высшие учебные заведения Беларуси и ознакомился с возможностями их лабораторий.
В частности, руководство Белорусского национального технического университета заверило гостя из Узбекистана, что всегда открыто к сотрудничеству, в том числе в вопросах проведения научно-исследовательских работ в разных интересующих стороны направлениях и подготовки инженерных и научных кадров.
А известный в научных кругах ученый, заведующий Кафедрой технологии стекла и керамики Белорусского государственного технологического университета Юрий Павлюкевич ознакомил Б.Сабирова с деятельностью вуза, испытательной лабораторией и имеющимся в ней оборудованием. Договорились, что они вместе с заведующей лабораторией Института общей и неорганической химии Академии наук Узбекистана З.Кодировой будут проводить научно-исследовательские работы, направленные на совершенствование технологии получения базальтового волокна, и подавать совместную заявку на получения гранта.
Дело в том, что в Навоийском отделении ведутся исследования по изготовлению особо легких материалов из базальта и специальных наполнителей, компоненты и пропорция которых еще на стадии разработки. Из первого можно сделать арматуру, а второй добавлять в цемент. Облегченная конструкция станет очень полезной при возведении перекрытий на шахтах для предотвращения обвалов. Кроме того, базальт не горит и устойчив к влаге, то есть это еще одно преимущество перед металлической арматурой, которая подвержена коррозии.
Сотрудничеству с отечественными и белорусскими учеными поможет оперативно решать возникающие в ходе исследования вопросы.