Za'faron ekish maydonlari va ishlab chiqarish hajmi yanada kengaytiriladi
2021 yil 1 mart kuni Jizzax viloyatining Baxmal tumani “Uzunbuloq” QFY hududida joylashgan “BMB-OPERA ZAFFERANO” O‘zbekiston — Italiya qo‘shma korxonasining za'faron plantasiyasida “Respublika za'faron o‘simligi maydonlarini kengaytirish va eksport salohiyatini oshirish” mavzusida ko‘rgazmali-amaliy seminar o‘tkazildi. Ushbu tadbirda qishloq xo‘jaligi sohasiga va dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlashga daxldor mutaxassislar, olimlar va tadbirkorlar ishtirok etishdi.
“BMB Trade Group” kompaniyasi jamoasi va Baxmal tuman hokimligi tamonidan tashkil etilgan respublika miqiyosidagi seminarda Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limidan ham bir guruh olimlar – bo‘lim raisi o‘rinbosari Q.Nurboyev, tegishli bo‘linmalari rahbarlari O‘.Xakimov va Sh.Kodirovalar ishtirok etishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017 yil 24-25 fevral' kunlari Qashqadaryo viloyatiga qilgan ishchi safari paytida o‘tkazgan uchrashuvlarida O‘zbekiston florasi dorivor giyohlarga boy ekanini, xususan, xalqimiz tabobatida qadim davrlardan za'farondan keng foydalanib kelinganini ta'kidlagan edilar. Mamlakatimizda dori vositalarini ishlab chiqarishda shifobaxsh za'faron muhim xomashyo manbai bo‘lib xizmat qilishini qayd etib, soha mutaxassislariga bunday o‘simliklar turini ko‘paytirish va plantasiyalarni kengaytirish bo‘yicha tavsiyalar berilgandi.
Prezidentimiz yaqinda bo‘lib o‘tgan vedioselektor yig‘ilishida ushbu masalaga qaytib, xotin-qizlarni ish bilan ta'minlash masalasida “BMB Trade Group” kompaniyasi tomonidan Jizzax viloyati Baxmal tumanida amalga oshirilayotgan za'faron yetishtirish, qayta ishlash va eksport qilish loyihasi, za'faron tugunak piyozboshlarini ekish, parvarishlash, yig‘ib olish va qadoqlash jarayonida tumanning 8 000 dan ziyod xotin-qizlari mavsumiy ish bilan ta'minganligini alohida ta'kidlab o‘tib, respublikamizning Zomin, Bo‘stonliq, Urgut, Kitob, Shaxrisabz va Chortoq kabi tog‘oldi tumanlarining har birida 50 gektardan za'faron plantasiyalarini barpo etish vazifasini qo‘ydi.
“BMB Trade Group” kompaniyasining Jizzax viloyati Baxmal tumanida za'faron yetishtirish bo‘yicha amalga oshirayotgan ishlarini FA Navoiy bo‘limi olimlari joyida ko‘rib Yurtboshimiz tomonidan berilgan yuksak baho bekorga emasligini his qildilar va ularda ham shu loyihada ishtirok etish istagi paydo bo‘ldi. Shuni ta’kidlash joizki, FA Navoiy bo’limi va “ВМВ Trade Group” kompaniyasi o’rtasida 2019 yilning 8 noyabr kuni Hamkorlik memorandumi imzolangan.
Baxmal tumanining tog‘ adir yerlari za'faron yetishtirish uchun juda mos. Kuzda piyozchalaridan ekilgan maysalar bir xilda unib chiqqan bo‘lib to‘liq agrotexnika asosida parvarishlanmoqda. Plantasiya yaxshi qo‘riqlanmoqda.
Seminarda respublikamizning barcha hududlaridan kelgan mutaxassis va tadbirkorlarga ushbu o‘simlikni yetishtirish agrotexnikasi, yig‘ishtirish va qayta ishlash bo‘yicha to‘liq ma'lumotlar kompaniya olim va mutaxassislari tomonidan ko‘rgazmali materiallar bilan dalani o‘zida va Baxmal tumani hokimligi binosida yoritilib berildi. Za'faron o‘simligi FA Navoiy bo‘limi olimlarida ham katta qiziqish o‘yg‘otdi, ayniqsa Navoiy viloyatning tog‘ oldi adir yerlari ushbu o‘simlikni yetishtirishga mos kelishi, ishchi kuchining yetarli ekanligi diqqatga sazovordir. Yuqoridagilardan kelib chiqib, za'faron o‘simligini viloyatning Navbahor va Nurota tumanlarida yetishtirish bo‘yicha “BMB Trade Group” kompaniyasining rahbariyati bilan kelishib olindi.

Увеличится площадь посева и объем выращивания шафрана
1 марта 2021 года на шафрановой плантации Узбекско-Итальянского совместного предприятия “BMB-OPERA ZAFFERANO”, расположенной в ССГ «Узунбулок» Бахмальского района Джизакской области состоялся выставочно - практический семинар на тему «Расширение плантаций шафрана и увеличение экспортного потенциала страны». На мероприятии участвовали специалисты, ученые и предприниматели, занятые в сферах сельского хозяйства, выращивания и переработки лекарственных растений.
На республиканском семинаре, организованном компанией «BMB Trade Group» и хокимиятом Бахмальского района участвовала и группа ученых Навоийского отделения Академии наук – заместитель председателя К.Нурбоев и заведующие соответствующих отделов У.Хакимов и Ш.Кодирова.
Стоит отметить, что на встрече в ходе рабочего визита в Кашкадарьинскую область 24-25 февраля 2017 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что флора Узбекистана богата на лекарственные растения, в частности, в народной медицине издревле используется шафран. Тогда было подмечено, что в нашей стране шафран служит важным сырьем при производстве медикаментов, специалистам сферы даны рекомендации по увеличению сортов этого растения и расширению плантаций по его посеву.
На недавнем видеоселекторном совещании Президент, возвращаясь к этому вопросу, отметил, что в результате реализации компанией «BMB Trade Group» проекта в Бахмальском районе Джизакской области по выращиванию, переработке и экспорту шафрана, сезонной работой по посеву луковиц шафрана, уходу за растением, сбору цветов и лепестков, а также упаковке обеспечены свыше 8 000 девушек и женщин. Глава государства поручил в каждом из предгорных районов республики – Зааминском Джизакской, Бустанском Андижанской, Ургутском Самаркандской, Китабском и Шахрисабзском Кашкадарьинской, Чартакском Наманганской областей создать шафрановые плантации на 50 гектаров в каждой.
Ученые Навоийского отделения АН, увидев на месте работы, проведенные компанией «BMB Trade Group», убедились в высокой оценке Президента. У них появилось также появилось желание принять участие в этом проекте. Здесь уместно отметить, что между Навоийским отделением АН и компанией «BMB Trade Group» 8 ноября 2019 года заключен Меморандум о сотрудничестве.
Предгорные земли Бахмальского района очень подходят для выращивания шафрана. Луковицы шафрана, высаженные осенью, равномерно проросли. Проводится полноценный уход с соблюдением всех необходимых агротехнических требований. Плантация находится под надежной охраной.
На семинаре специалистам и предпринимателям, приехавшим из разных областей республики, ученые и специалисты компании на самом поле и здании хокимията Бахмальского района с использованием наглядных материалов дали полные сведения по агротехнологии выращивания, сбора и переработке данного растения. Тогда с учетом соответсвия предгорных земель Навоийской области для выращивания шафрана и наличия необходимых человеческих ресурсов, ученых Навоийского отделения АН переполнила уверенность в возможности реализации проекта и в Навоийском регионе. Для этих целей наиболее подходят соответствующие территории Навбахорского и Нуратинского районов. Проведены первичные переговоры об этом с руководством компании «BMB Trade Group».