Yoshlarga yanada kengroq imkoniyatlar yaratib
O‘zbekistonda olib borilayotgan Yoshlar siyosatiga muvofiq yoshlarni ilmiy faoliyatiga yanada kengroq jalb etish, yosh iste'dod egalarini tayyorlab borish hamda ilm-fan va ilmiy faoliyat sohasining asosiy yo‘nalishlarini yanada rivojlantirish maqsadida Navoiy shahrida “Yoshlar texnoparki” kurildi. Joriy yilning 27 iyun kuni uni tantanali ochib foydalanishga topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov, Navoiy viloyati hokimi Normat Tursunov hamda “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” AJ boshqaruv raisi – bosh direktori Quvondiq Sanaqulovlar so‘zga chiqib, yurtimizda yoshlarga ularning ertangi kuniga alohida e'tibor qaratilayotganini, yosh avlodni har bir sohada yetuk kadr qilib ta'minlash maqsadida bir qator ishlar amalga oshirilayotganini ta'kidlab o‘tdilar.
Ular ramziy lentasini kesib, Navoiy shahar “Yoshlar texnoparki”ni ochiq deb e'lon qildilar va barchani ichkariga taklif etdilar. Bu yerda birinchi va ikkinchi qavatlarida Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi, viloyat oliy o‘quv va ilmiy-tadqiqot muassasalari olmilari va iqtidorli yoshlar tomonidan ishlab chiqilgan innovatsion mahsulotlarning ko‘rgazmasi tashkil etildi.
Vazirni va viloyat rahbariyatini Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev Bo‘lim olimlari va doktorantlari ishlanmalari bilan tanishtirdi. Jumladan, ularni va ko‘rgazmaning boshqa ishtirokchilarini quyosh konsentratori, magnezit va grafitli olovbardosh materiallari, vermikulitdan tayyorlangan yengil plitalari va ko‘chatlar uchun boparchalanuvchi tuvakchalar hamda urug‘larni ekishdan oldin qobiqlashda va o‘simliklarni barglardan oziqlantirishda bentonitdan foydalanish usullari qiziqtirdi.
Ta'kidlash joiz-ki, innovatsiyani aholining har bir qatlamiga olib kirish uchun mana shunday zamonaviy infratuzilmaga ega yo‘nalishi bo‘yicha asbob uskunalarni o‘zida jam etgan Navoiy “Yoshlar texnoparki”ning markazdan uzoq bo‘lmaganligi va Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universitetining bir qismida qurilishi, yuzlab iqtidorli yoshlar qamrab olish imkoniyatiga ega ekanligi, robototexnika, web-dasturlash, grafik dizayn, komp'yuter savodxonligi hamda chet tillari kabi yo‘nalishlarida o‘quv kurslarining ham o‘z ichiga qamrab olishi quvonarli holat albatta.

Создавая больше возможностей для молодёжи
В соответствии с проводимой в Узбекистане Молодёжной политикой с целью дальнейшего привлечения молодёжи к научной деятельности, раскрытия молодых талантов и дальнейшего развития основных направлений науки и научной деятельности в городе Навои построили «Молодёжный технопарк». 27 июня текущего года состоялась торжественная церемония его открытия и ввода в эксплуатацию.
На церемонии выступили Министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Иброхим Абдурахмонов, хоким Навоийской области Нормат Турсунов и председатель правления – генеральный директор АО «Навоийский горно-металлургический комбинат» Кувандик Санакулов. Они отметили, что молодёжи и её завтрашнему дню в нашей стране уделяется особое внимание, проводится комплекс мероприятий для того, чтобы обеспечить взращивание подрастающего поколения в зрелые и востребованные кадры в каждой области.
Они, перерезав символическую ленточку, объявили «Молодёжный технопарк» города Навои открытым и пригласили всех желающих вовнутрь. Здесь, на первом и втором этажах была организована выставка инновационной продукции и разработок учёных и докторантов Навоийского отделения Академии наук, студентов высших учебных и научно-исследовательских учреждений области.
Министра и главу региона с разработками Навоийского отделения ознакомил председатель Отделения Абдуразак Мирзаев. В частности, высокопоставленных гостей и других участников выставки заинтересовали солнечные концентраторы, огнеупорные материалы из магнезита и графита, лёгкие плиты и биоразлагаемые стаканчики для рассады из вермикулита, а также разработки в сфере сельского хозяйства, а именно применение бентонита при капсулировании семян перед посевом и листовой подкормке растений.
Стоит отметить, что Навоийский «Молодёжный технопарк» расположен практически в центре города, рядом с Навоийским государственным горно-технологическим университетом. Здесь открыты курсы по таким направлениям, как робототехника, веб-программирование, графический дизайн, компьютерная грамотность и иностранные языки. Всё это создаёт дополнительные удобства для раскрытия талантов молодёжи, чтобы юноши и девушки вносили достойный вклад в развитие отечественной науки и внедрение инноваций в разные отрасли.