“Yashil makon” loyihasi: kelajak avlod uchun
2023 yilning 11 oktyabrida O‘zbeksiton Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishida “Yashil makon” umummilliy loyihasi amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi. Yig‘ilishda Yurtboshimiz har bir oila yiliga kamida 2tadan, tashkilotlar esa 10tadan daraxt ekish zarurligini ta'kidladi.
Ushbu topshiriq asosida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidentining tegishli buyrug‘i qabul qilindi va 2023 yilning 9 noyabrida Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi ilmiy xodimlari va doktorantlari Bo‘limning rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev boshchiligida Navoiy bo‘limining Ilmiy-tadqiqot laboratoriyasi hududida hamda Paxta seleksiyasi, urug‘chiligi va yetishtirish agrotexnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti Navoiy ilmiy tajriba stansiyasi dalasida ushbu Stansiya xodimlari bilan birgalikda mevali va manzarali daraxtlar ko‘chatlarini ekishdilar. Ta'kidlash joizki, Bo‘lim olimlari Stansiya xodimlari bilan bir necha yillar davomida hamkorlikda qishloq xo‘jaligi yo‘nalishida ilmiy tadqiqotlar olib bormoqdalar. Va aynan shu dalada “Yosh olimlar bog‘i”ga 2021 yilda asos solingan edi.
Yurtboshimiz tashabbusi bilan 200 million daraxt ekish loyihasi mamlakatimizda 2021 yildan buyon amalga oshirilmoqda. 25 oktyabrdan 1 dekabrgacha davom etadigan joriy kuz mavsumida mamlakat bo‘ylab 85 million ko‘chat ekish rejalashtirilgan.

Проект «Яшил макон»: ради будущего поколения
11 октября 2023 года под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось совещание, на котором рассмотрены вопросы реализации общенационального проекта «Яшил макон». На совещании глава государства отметил, необходимо, чтобы каждая семья посадила хотя бы по 2 дерева в год, а организации - по 10.
Исходя из этого поручения принят соответствующий приказ президента Академии наук Республики Узбекистан и уже 9 ноября 2023 года научные сотрудники Навоийского отделения Академии наук вместе с докторантами под руководством заместителя председателя Отделения Кувандика Нурбоева высадили саженцы фруктовых и декоративных деревьев на территории Научно-исследовательской лаборатории Отделения и на поле Навоийской научно-опытной станции Научно-исследовательского института селекции, семеноводства и агротехнологии выращивания хлопка, сотрудники которой также присоединились к этому благому делу.
Стоит отметить, учёные Отделения и сотрудники Станции на протяжении последних лет в сотрудничестве проводят научные исследования в сфере сельского хозяйства. Именно здесь в 2021 году был заложен «Сад молодых учёных».
Проект по ежегодной посадке 200 миллионов деревьев реализуется в Узбекистане по инициативе главы государства с 2021 года. В нынешнем осеннем сезоне, который продлится с 25 октября до 1 декабря, планируется по стране высадить 85 миллионов саженцев.