Yashil makon – kelajak avlod uchun
O‘zbekistonda ekologik barqarorlik va aholining hayot sifatini yaxshilashga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar izchil davom etmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasidagi farmoni va 2024 yil 21 oktyabrda o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilangan vazifalar asosida “Yashil makon” umummilliy loyihasi yuzasidan muhim qadamlar tashlanmoqda.
Mazkur loyiha doirasida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi bosh binosi joylashgan Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universitetining dala maydonida “Olimlar yashil bog‘i” tashkil etildi. Ushbu bog‘ nafaqat ekologik muhitni yaxshilash, balki hududda ilmiy-amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan ekologik tadqiqotlar uchun ham zamin yaratadi.
Navoiy bo‘limi olimlari, ma'muriyat xodimlari va doktorantlari ishtirokida Bo’lim raisi Abdurazak Mirzayev boshchiligida hashar o‘tkazilib, bog‘ning 15 sotix yer maydoniga 60dan ortiq mevali va manzarali daraxt ko‘chatlari ekildi. Bu nafaqat yangi ekologik maydon yaratish, balki yosh avlodga “yashil kelajak” konsepsiyasini shakllantirish uchun amaliy namuna bo‘lib xizmat qiladi.

Зелёное пространство — для будущих поколений
В Узбекистане последовательно продолжаются масштабные работы, направленные на обеспечение экологической устойчивости и повышение качества жизни населения. В рамках указа Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, направленный на реализацию стратегии «Узбекистан – 2030» и задач, определённых на видеоселекторном совещании 21 октября 2024 года, предпринимаются важные шаги по реализации общенационального проекта «Яшил макон» («Зелёное пространство»).
В рамках этого проекта на территории Навоийского государственного горно-технологического университета, где расположен главный офис Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан, был создан «Зелёный сад учёных». Этот сад направлен не только на улучшение экологической среды, но и на создание базы для проведения научно-практических исследований в области экологии.
С участием учёных, сотрудников администрации и докторантов Навоийского отделения под руководством председателя Отделения Абдуразака Мирзаева был организован хашар, в ходе которого на участке площадью 15 соток было высажено более 60 саженцев плодовых и декоративных деревьев. Этот проект служит не только созданием нового экологического пространства, но и является практическим примером формирования концепции «зелёного будущего» для молодого поколения.