Yangi jihozlar olib kelindi
Yaqinda Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi ilmiy-texnikaviy sohada har ikki tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirish maqsadida FA Navoiy bo‘limining ilmiy-texnik bazasini mustahkamlash uchun 14 ming AQSh dollari miqdorida beg‘araz yordam ajratdi. Mablag‘lar geologiya hamda kvars qumlari, dolomit, bentonit va grafit kabi noma'dan foydali qazilmalarini boyitish sohasida ilmiy izlanishlar olib borish imkonini beradigan laboratoriya va texnik jihozlari hamda asbob-uskunalari xarid qilish uchun ishlatildi.
Xususan, ushbu mablag‘ga pnevmatik pul'sator, kompressor, metall o‘lchash asboblari, qum-shag‘al uchun elaklar to‘plami, tebranish maydalagich, gidravlik press, havo aspiratori xarid qilindi.
Shuni ta'kidlash joizki, Xitoy FA Navoiy bo‘limiga 2020 yilda ham 7 ming AQSh dollari miqdorida moliyaviy resurslar ajratgan edi. Bu mablag‘lar suv va tuproqni kimyoviy tahlil qilish uchun laboratoriya asbob-uskunalarini sotib olishga sarflandi.
Bundan tashqari, Navoiy viloyati Karmana tumanida 0,30 ga yer maydoni shartnoma asosida ijaraga olindi. Ushbu maydonga “Neft-gaz quduqlarini burg‘ulash uchun ikkilamchi mahsulot va mahalliy materiallar asosida iqtisodiy samarador polimer kompozision materiallar yaratish” ilmiy-tadqiqot ishlarini tijoratlashtirishgacha tayyorlash loyihasi bajarish doirasida zarur bo‘lgan barcha turdagi texnika vositalari, jumladan Raymon rusumli tegirmoni hamda smesitel' sotib olinib, o‘rnatildi. Konstruksiya elementlarini tayyorlash, yig‘ish, payvandlash va payvandlashdan keyin chok payvandlarini tozalash hamda turli xil materiallardan tayyorlangan murakkab va ma'sul bo‘lgan tuzilmalarni payvandlash ishlari amalga oshirildi. Hozirda jihozlarni elektr tarmoqlariga ulash ishlari yakunlanmoqda. Ishlab chiqarish boshlanishi kutilmoqda. Bu yerda tez kunlarida FA Navoiy bo‘limi tasischiligida tashkil etilgan “QIZILQUM ISTIQBOLLARI” MChJ tomonidan Vaush konidagi bentonit gillari va kvars qumlarini boyitish ishlari olib boriladi.
Yuqorida aytib o‘tilgan jihozlar va asbob-uskunalarini olib kelinishi Navoiy bo‘limida tahsil olayotgan doktorantlar va ilmiy xodimlarning tadqiqotlarida bajariladigan laboratoriya ishlarini olib borishga, olimlarga esa yangi loyihalar bajarishga katta imkoniyat yaratadi.

Поступило новое оборудование
На днях поступило лабораторное и техническое оборудование и инвентарь, позволяющие проводить исследования в сфере геологии и обогащения нерудных полезных ископаемых, таких как кварцевый песок, доломит, бентонит, графит и прочих. Спонсорские средства на их приобретение в размере 14 тысяч долларов США выделило дипломатическое представительство Китайской Народной Республики при содействии посольства этой страны в Ташкенте.
В частности, на эти средства были закуплены пневматический пульсатор, компрессор, металлическая мерная посуда, комплект сит для песка и щебня, вибрационный истиратель, гидравлический пресс и аспиратор воздуха.
Стоит отметить, что в 2020 году Китай уже выделял Навоийскому отделению АН финансовые средства в размере 7 тысяч долларов США. На эту сумму закуплены лабораторное оборудование и инвентарь для проведения химического анализа воды и почвы.
Кроме того, взято в аренду 0,30 га земельного участка в Карманинском районе Навоийской области. На этой площадке в рамках исполнения проекта по подготовке научно-исследовательских работ к коммерциализации «Создание на основе вторичного сырья и местных материалов экономически эффективных полимерных композиционных материалов для бурения нефтегазовых скважин» было закуплено и установлено всё необходимое оборудование, в том числе мельница марки Raymon и смеситель. Проведена сборка, сварка и зачистка от сварных швов элементов сложных и ответственных конструкций из разных материалов. Ныне завершаются работы по подключению оборудования к линиям электропередач. Ожидается запуск производства. Здесь со стороны ООО «QIZILQUM ISTIQBOLLARI», созданном при учредительстве Навоийского отделения АН, в скором времени будет производиться обогащение бентонитовой глины и кварцевого песка Ваушского месторождения.
Закупка вышеназванных оборудования и инвентаря позволяет докторантам и научным сотрудникам Отделения проводить необходимые лабораторные работы по соответствующим направлениям. Это также открывает возможность учёным расширить спектр реализуемых проектов.