Viloyat hokimi olimlar bilan uchrashdi
Navoiy viloyati hokimi Normat Tursunov o‘z jamoasi bilan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi ilmiy-tadqiqot laboratoriyasiga tashrif buyurdi. Viloyat rahbari Bo‘lim olimlari va doktorantlari tomonidan olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlar va ishlanmalari bilan tanishdi, o‘z tavsiyalarini berib, ayrim loyihalarni amalga oshirishda ko‘maklashishini aytib o‘tdi.
Jumladan, davra suhbatida Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev Fanlar akademiyasining hududiy bo‘limi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan 2017 yilda tashkil etilganini ta'kidladi. Beshta tarkibiy bo‘limda 15 ilmiy xodim 17 yo‘nalishda faoliyat olib bormoqdalar. Bundan tashqari, Bo‘limda doktorantura va stajyor-tadqiqotchilar instituti mavjud bo‘lib, ularda 13 yosh olim dissertasiyalarini muvaffaqiyatli himoya qilgan bo‘lsa, bugungi kunda yana 31 kishi o‘z tadqiqotlarini olib borib, tahsil olmoqdalar. Va bu kichik jamoa 2017 yil 15 iyundagi Prezident Qarori bilan Navoiy bo‘limiga yuklatilgan vazifalarni bajarish ustida ishlamoqda. Asosiy vazifalaridan esa - Navoiy viloyatining sanoat va qishloq xo‘jaligi tarmoqlari holatining tizimli tahlilini olib borish, muammoli masalalarni aniqlash va ularning samarali yechimini izlash uchun ustuvor ilmiy yo‘nalishlarni belgilash, hududning iqtisodiyot tarmoqlarini texnik va texnologik rivojlanishi, energo va resurstejamkor texnologiyalarni joriy etishni ta'minlash, ishlab chiqilayotgan mahsulotlarning tannarxini pasaytirishga yordam beruvchi ilmiy tadqiqotlarni tashkil etish va o‘tkazish, fan-ta'lim va ishlab chiqarishning integratsiyalashuvi jarayonini jadallashtirishga ko‘maklashuvchi sharoitlar yaratish va hokazo.
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan e'lon qilingan tanlovlarda ishtirok etish maqsadida 2018-2023 yillarda Navoiy bo‘limi tomonidan 80ga yaqin loyiha yuborilgan. Ulardan ikkita amaliy va uchta tijoratlashtirish loyihasi moliyalashtirildi, natijada uchta ishlab chiqarish ob'yekti va 50dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratildi. Bugungi kunda Bo‘lim tomonidan 20ga yaqin amaliy, innovatsion va tijoratlashtirishga tayyor loyihalar tayyorlandi, olimlarning ishlanmalarini joriy etishga tayyor bo‘lgan xususiy korxonalar bilan 10dan ortiq litsenziya shartnomalari imzolandi. Ularning ayrimlari Navoiy viloyati hokimiga taqdim etildi.
Normat To‘lqunovich olimlarning takliflarini qiziqish bilan tingladi, har bir loyihani amalga oshirish bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi va ko‘maklashishga va'da berdi. Misol uchun, u Kimyo texnologiyasi, nanotexnologiyalar va qishloq xo‘jaligi tarkibiy bo‘lim katta ilmiy xodimi O‘ktam Xakimov rahbarligida nasldor qorako‘l qo‘ylarining genomini o‘rganish asosida genodiagnostika usullarini ishlab chiqishga qaratilgan tadqiqotlar olib borilgan loyihaga katta qiziqish bildirdi. Loyiha doirasida Navoiy bo‘limida ushbu ish uchun O‘zbekistonda ilk bor ixtisoslashtirilgan laboratoriya tashkil etildi. Ushbu laboratoriyaning shunga o‘xshash laboratoriyalardan farqi shundaki, uning faoliyati ko‘proq qishloq xo‘jalik hayvonlarini o‘rganishga qaratilgan bo‘lsa, respublikaning biotexnologik tadqiqot markazlari va laboratoriyalarida olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari asosan o‘simliklar va mikroorganizmlarni o‘rganishga qaratilgan.
Navoiy viloyatining yaylovlaridagi qorako‘l qo‘ylarining genofondini ilmiy asosda saqlash va undan samarali foydalanish, rangli qorako‘lchilikni rivojlantirish, qorako‘lchilik mahsulotlarini xalqaro talablar asosida laboratoriya sinovlaridan o‘tkazishni ta'minlash uchun Yurtboshimiz topshirig‘i bilan Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi qoshida “Qizilqum ilmiy-tadqiqot tajriba stansiyasi” DUK tashkil etilganini ta'kidladi. Tugallangan loyiha bo‘yicha tadqiqotlar Tomdi, Nurota va Konimex tumanlaridagi chorvachilik fermalarida o‘tkazildi.
Bundan tashqari, cho‘l yaylov ozuqabop o‘simliklari urug‘chiligini tashkil etish maqsadida 500 gektar lalmi yer ajratildi. Bu, jumladan, 2019 yil 2 avgustadagi Vazirlar Mahkamasining “2019-2021 yillarda Navoiy viloyatining Nurota tumanini kompleks rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida ham ko‘zda tutilgan edi. Bo‘lim o‘z kuchi bilan 20 gektar maydonga izen, erkak o‘t va esparset kabi o‘simliklarni ekdi. Shu yil ularning urug‘lari yig‘iladi.
Viloyat hokimligi rahbari qorako‘l qo‘ylari bilan cheklanib qolmasdan, go‘sht va sut yo‘nalishdagi qo‘ylarning boshqa zotlari, shuningdek qoramollar bilan ham ushbu sohalardagi tadqiqotlarni kengaytirishni tavsiya qildi. Ishni kichik podadan boshlasa bo‘ladi. Rahbar yaylov va tuyoqli hayvonlar bo‘icha moliyalashtirish masalalarida ko‘maklashishini aytib o‘tdi. Imtiyozli kredit ajratish ham bu masalaning yechimi bo‘lishi mumkin, faqat asosnoma tayyorlash zarur.
Mazkur tarkibiy bo‘lim mudiri Shaxnoza Qodirova tomonidan taqdim etilgan yana bir loyiha Navoiy bo‘limi olimlari tomonidan ishlab chiqilgan namlikni shimib, ushlab turish qobiliyatiga ega bentonit asosida innovatsion suv tejovchi texnologiyalarni Navoiy va respublikamizning boshqa viloyatlaridagi fermer xo‘jaliklarida keng joriy etishga qaratilgan. Bular qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larini bentonit gillari kukuni bilan qobiqlab ekish va mineral o‘g‘itlar qo‘shilgan bentonit o‘z ichiga olgan suspenziya bilan o‘simliklarni bargidan oziqlantirishdir. Ushbu ishlanmalar so‘nggi yillarda dala sinovlarida o‘z samaradorligini isbotladi. Bentonitning sorbsion xususiyati urug‘larni stresssiz unib chiqishi va o‘simliklarning suvga bo‘lgan ehtiyojini qisman qoplashni ta'minlashga imkon berdi. Misol uchun, 2023 yilda Navbaxor tumanidagi 200 gektarga yaqin paxta dalasida ulardan foydalanish paxta xomashyosining 30 foizigacha qo‘shimcha hosil olish imkonini berdi. Nurota tumanida lalmi bug‘doyda sinov esa g‘alla hosilini 2-2,5 barobarga oshirdi.
Shu bilan birga, agar o‘tgan yili olimlarning o‘zlari dalaga borib, barcha zarur qishloq xo‘jaligi ishlarini olib borgan bo‘lsalar, bu yil fermerlar natijani o‘z ko‘zlari ko‘rib, o‘zlari olimlarning tavsiyalarni olish uchun Navoiy bo‘limiga murojaat qilib, urug‘larni qobiqlash va o‘simliklarni bargidan oziqlantirishni mustaqil ravishda amalga oshirishga, hatto tayyor suspenziyani sotib olishga ham tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Ammo bu yerda texnik muammo yuzaga keldi, ya'ni bioo‘g‘itlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish uchun zarur uskunalar bilan jihozlangan bino mavjud emas. N.Tursunov ushbu maqsad uchun barcha kommunikasiyalarga ega, ammo biroz ta'mirtalab bino mavjudligini ta'kidlab, agar u to‘g‘ri kelsa, birgalikda ta'mirlash mumkinligini aytib o‘tdi. Ikkinchidan, u taklif etilayotgan texnologiyalarning afzalliklarini fermerlarga yanada yaqinroq tanishtirish va taqdim etish uchun lalmi, cho‘l va sug‘oriladigan yerlarning bir xil maydonlarini ajratishga qo‘maklashishini aytdi. Bundan tashqari, bu yerda ilgari O‘zbekistonda yetishtirilmagan krotalyariya o‘simligini moslashtirish bo‘yicha tadqiqotlar o‘tkazish mumkin bo‘ladi. U sideral madaniyatli o‘simlik sifatida hamda matolari, to‘rlar va qog‘oz ishlab chiqarish maqsadida tolani olish uchun ishlatiladi. Krotalyariya yem-xashak ekini sifatida ham muhimdir, u bedaga ko‘ra to‘yimli, bundan tashqari u tuproqni azot bilan tezda to‘yintirish qobiliyatiga egadir. Hokim, shuningdek, “Navoiy” xalqaro aeroporti atrofini ko‘kamlashtirish masalasini hal etish zarurligiga e'tibor qaratdi, shunda viloyat havo bandargohiga chiqqan chet ellik va boshqa viloyatlardan kelgan mehmonlarni zerikarli dasht kutib olmaydi.
Shunday qilib, Navoiy bo‘limiga texnologik tajriba-sanoat sex uchun “nol” xarid qiymatida yopiq bino berilsa, loyihalar va grant mablag‘lari hisobiga uskunalar sotib olish mumkin bo‘ladi. Bunda boshqa noma'dan foydali qazilmalardan tayyor mahsulot ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish mumkin bo‘ladi. Bu haqda hokimga noruda va texnogen foydali qazilmalar tarkibiy bo‘limi mudiri Baxtiyor Sabirov so‘zlab berdi. U Bo‘lim olimlarida Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasidan homiylik mablag‘lari hisobidan, shuningdek, turli loyihalar va xo‘jalik shartnomalarni amalga oshirish orqali sotib olingan ayrim laboratoriya jihozlari mavjudligini ta'kidladi. O‘z imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda qo‘lbola usulida ishlab chiqarilgan uskunalar ham bor. Aytilgan reja amalga oshsa, olimlar laboratoriyada olingan natijalar asosida yarim sanoat mahsulot namunalarini ishlab chiqarish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Misol uchun, agar zarur jihoz va uskunalar mavjud bo‘lsa, nafaqat bioo‘g‘itlar, balki grafit va magnezitdan tayyorlangan mahsulotlar, shu jumladan olovbardosh materiallar, vermikulitdan tayyorlangan issiqxona sharoitida o‘simliklarni yetishtirish uchun muhim minerallar bilan boyitilgan bioparchalanuvchi stakanchalarni ishlab chiqarishni ham yo‘lga qo‘yish mumkin bo‘ladi. Shuni ta'kidlash joizki, agar ilgari vermikulitni ko‘pchitish jarayonida ko‘p energiya sarflaydigan va yetarlicha toza materialni olishga imkon bermaydigan termik usul qo‘llanilgan bo‘lsa, tarkibiy bo‘limda ushbu muammolarni yechishga imkon beradigan kimyoviy usul ishlab chiqildi. Bunda issiqlik va shovqin izolyasiyasi xususiyatlarini kamaymagan holda yanada yengilroq vermikulitni olishga erishildi.
Bundan tashqari, binoni suvni tozalash uchun sorbentlar va boshqa mahsulotlarning prototiplari, shuningdek, quyosh konsentratorlarini ishlab chiqarish uchun ishlatilish ham mumkin. Mazkur konsentratorlar quyosh energiyasidan foydalangan holda choy qaynatish va ovqat pishirish maqsadida cho‘ponlar uchun foydali bo‘ladi. Aytgancha, Xitoy kompaniyasi bilan konsentratlar uchun innovatsion materiallarni yetkazib berish bo‘yicha kelishuv mavjud. Bu Yangi energetika sanoatini rivojlantirish bo‘yicha Markaziy Osiyo-Xitoy al'yansi bilan yaratilishi rejalashtirilgan Sanoat, qishloq xo‘jaligi va tog‘-kon sanoatida innovatsion texnologiyalarni rivojlantirish va joriy etishga ko‘maklashish O‘zbekiston-Xitoy xalqaro markaz qamrab olishi mumkin bo‘lgan yo‘nalishlardan biridir.
Mehmonlar ushbu tarkibiy bo‘limning bazal't va tarkibi sir bo‘lgan qo‘shimchalardan tashkil topgan o‘ta yengil materiallar ishlab chiqarish bo‘yicha tadqiqotlari bilan qiziqishdi. Birinchisini armatura yasash, ikkinchisini esa sementga qo‘shish mumkin. Yengil konstruksiyani shaxtalarda qulashlarni oldini olish maqsadida tepa qismlarni yopish uchun juda foydali bo‘ladi. Bundan tashqari, bazal't yonmaydi va namlikka chidamli, ya'ni bu korroziyaga moyil bo‘lgan metall armaturalarga nisbatan yana bir afzallikdir.
Viloyat ma'muriyati dalalarni sug‘orish paytida tuproqqa suv singishini oldini olish maqsadida sug‘orish ariqlarining devorlarini ushbu materialni qoplash uchun moslashtirib ko‘rishni va an'anaviy betonlash bilan solishtirganda iqtisodiy muvofiqligini hisoblashni taklif qildi. Bunga Navoiy bo‘limi ilmiy xodimlari ushbu yo‘nalishda tadqiqotlar olib borayotganliklarini, ammo bu maqsadda bentonit foydalanayotkanlarini aytishdi. Tomonlar, shuningdek, tuproqdagi mikroelementlarning tarkibini tahlil qilish muhimligini ta'kidladilar.
Qayta tiklanuvchi energiya, energotejamkorlik va ekologiya bo‘limi mudiri O‘ktam Xakimov pavlovniyani yetishtirishning Yevropa texnologiyasini mahalliy sharoitga moslashtirishga qaratilgan tadqiqotlar Bolgariya Respublikasining “Paulownia BG” MChJ bilan hamkorlikda o‘tkazilayotganligi to‘g‘risida gapirdi. Ushbu tez o‘sadigan daraxtlarning birinchi ko‘chatlari 2022 yilda Nurota tumanining lalmi yerlariga ekilgan va 2023 yilda ularda texnologik kesim qilingan. Bu yil pavlovniyani sho‘rlangan tuproqda yetishtirish imkoniyatlarini o‘rganish maqsadida Bolgariyadan Xorazm viloyatiga birinchi ko‘chatlar yetkazib berildi.
Hokimga bir yillik pavlovniya daraxtlari paraxasidan yoqilg‘i sifatida ishlatilishi mumkin bo‘lgan biopellet va briketlar ishlab chiqarish loyihasi taqdim etildi. Pavlovniyadan tayyorlangan briketlarining issiqlik o‘tkazuvchanligi an'anaviy daraxt navlariga qaraganda bir necha baravar yuqori va kul miqdori ancha past. Bu uzoq aholi punktlarida ko‘mirni o‘rnini bosishga imkon beradi va saksovulning noqonuniy kesilishini oldini oladi. Pavlovniya plantasiyasi maydonlarini kengaytirish va zarur uskunalarni xarid qilmoq lozim.
O‘tgan ikki yil mobaynida Navoiy bo‘limi sa'y-harakatlari va “Paulownia BG” MChJning moliyaviy ko‘magi bilan nurotalik 17 nafar yoshlar Bolgariyadagi pavlovniya plantasiyalarida amaliyot o‘tashdi. Yaqin kelajakda yana o‘n kishi ushbu mamlakatga amaliyot o‘tash uchun boradi.
Bundan tashqari, joriy yilning may-iyun oylarida Bo‘lim raisi A.Mirzayevning Bolgariyaga navoiylik olimlarning innovatsion texnologiyalarini ushbu Yevropa davlatiga joriy etish imkoniyatlarini muhokama qilish maqsadida borishi ko‘zda tutilgan. Buning uchun dala sinovlari va texnologiyalarni Bolgariya sharoitlariga moslashtirish uchun yer uchastkasini ajratish to‘g‘risida kelishib olish, kelgusida esa qishloq xo‘jaligi va chorvachilik sohasida kadrlar tayyorlashni tashkil etish bilan mintaqaviy darajada hamkorlik to‘g‘risida hujjat tayyorlash rejalashtirilgan.
Umuman olganda, Navoiy bo‘limida xalqaro hamkorlikka katta e'tibor qaratmoqda. Bugungi kunga qadar Rossiya, Xitoy, Markaziy Osiyo davlatlari va Qozog‘iston, Belorussiya, Bolgariya, Latviya, Pol'sha, Turkiya, Hindiston, Eron va boshqa davlatlarning turli korxona, kompaniya, ilmiy-tadqiqot muassasalari va oliy ta'lim muassasalari bilan 80ga yaqin hamkorlik memorandumlari imzolangan.
Shunday qilib, Normat To‘lqunovich o‘simlik va hayvonot xom ashyosiga elektron tezlatgichlar yordamida ionlashtiruvchi nurlanish bilan mikroblarga qarshi ishlov berishga ixtisoslashtirilgan xizmat ko‘rsatish markazlarini yaratish g‘oyasini ma'qulladi. Ushbu loyihani Rossiya Federatsiyasining “Teokorteks” MChJ bilan amalga oshirish rejalashtirilgan.
Yuqorida bayon etilgan texnologiyaning keng joriy etilishi O‘zbekistonga qishloq xo‘jaligi meva-sabzavotlari eksportini ko‘paytirish, yetkazib berish geografiyasi va turlarini kengaytirish imkonini beradi. Yirik ulgurji tarqatish majmualari, transport markazlari, bojxona terminallari yoki xom ashyo va mahsulotlarni qayta ishlash va saqlash joylari yaqinida yuqorida qayd etilgan markazlarni yaratish taklif etiladi.
Rossiya tomoni uch million AQSh dollariga teng uskunalar yetkazib berishga tayyor. Tajriba markazi barcha zarur infratuzilmaga ega binoni talab qiladi. Yaqin kunlarda sheriklar binoning talablari va batafsil rejasini taqdim etadilar. Hokimiyat bo‘sh bino topib, rossiyaliklarni rejalarni yanada muhokama qilishga taklif qiladi.
Navoiy viloyati hokimi N.Tursunovning O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi ilmiy xodimlari bilan “davra suhbati” ijtimoiy loyihalar muhokamasidan chetda qolmadi.
Ulardan biri Navoiy shahrida aholini sog‘lomlashtirishga ixtisoslashgan “Ekologik bog‘” tashkil qilish bo‘yicha amaliy loyihasidir. Loyihada Navoiy shahri hududida sanoat korxonalari zich joylashgani sabab aholida nafas olish, ovqat hazm qilish a'zolari, qon aylanish va asab tizimi kasalliklari ko‘payganini inobatga olib “ekologik bog‘” yaratish zarur ekanligi asoslangan. Ikki gektar yerda mavsumiy o‘simliklar (moychechak, rastoropsha), yil davomida hosil beradigan qulupnay, shipovnik va boshqa ko‘p yillik dorivor o‘simliklar, makka sano, godji va boshqa dorivor butalar hamda zaytunzor va kivi dalalari, shunigdek, konferensiya va har xil ilmiy yig‘ilishlar o‘tkazish va ishlab chiqarish maydonchalarini barpo etish nazarda tutilgan. Bundan tashqari loyihada asab tizimini tinchlantirish uchun foydali lavanda dalalari, ko‘chatxona va issiqxona (papaya, banan, guava), bolalar maydonchasi, salomalik kafesi, kutubxona hamda hamkorlikda va o‘zimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlar ko‘rgazmasi, vrach maslahatxonasi va fitobar tashkil etish rejalashtirilgan.
Loyihani amalga oshirishga Bo‘lim tomonidan memorandum imzolangan Farg‘ona viloyati “Mehrigiyo” xususiy korxonasi mutaxassislari jalb qilish ko‘zda tutilgan. Hokim loyihaning dolzarbligini ta'kidlab, yer uchastkasini ajratish masalasida ko‘maklashishini aytdi.
Ikkinchi loyiha – bu sayyohlar uchun tarixiy, etnik va madaniy ahamiyatga ega joylar, shu jumladan ziyoratgohlar belgilangan Navoiy viloyatining virtual xaritasini yaratishdir. Viloyat ma'muriyati mutaxassislari bunday karta allaqachon mavjudligini ta'kidladilar. Faqat yuqori sifatli kontent zarur va buning uchun ishonchli manbalarni topish uchun kerakli tadqiqotlar o‘tkazish lozim. Tomonlar hamkorlik qilishlariga va grant tanlovlariga taqdim etish uchun qo‘shma loyihani tayyorlashga kelishib oldilar. Ehtimol, bu Navoiy bo‘limida mustaqil gumanitar tarkibiy bo‘lim ochilishining boshlang‘ich nuqtasiga aylanishi mumkin, uning xodimlari Navoiy viloyatining batafsil atlasini chop etish uchun tayyorlaydilar.
Uchrashuv yakunida Normat Tursunov olimlarni qo‘llab-quvvatlashga va ular bilan yaqindan hamkorlik qilishga, shu jumladan iloji boricha laboratoriya uskunalarini xarid qilishga yordam berishga tayyorligini, asosiysi, mintaqaning rivojlanishi uchun ijobiy natija bo‘lishi kerakligini ta'kidladi.

Когда местные органы власти прислушиваются к деятелям науки
Хоким Навоийской области Нормат Турсунов со своей командой посетил научно-исследовательскую лабораторию Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан. Глава региона ознакомился с проводимыми учёными и докторантами Отделения научно-исследовательскими работами и их разработками, дал свои рекомендации и пообещал оказать содействие в реализации некоторых проектов.
В частности, в ходе состоявшейся беседы за «круглым столом» председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев отметил, что территориальное отделение Академии наук создано по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в 2017 году. В пяти отделах 15 научных сотрудников ведут деятельность по 17 направлениям. Кроме того, функционируют докторантура и институт стажёров-исследователей, где успешно защитили диссертации 13 молодых учёных, а сегодня проводят исследования и обучаются ещё 31 человек. И этот небольшой коллектив работает над исполнением задач, поставленных перед Навоийским отделением Постановлением Президента от 15 июня 2017 года. Среди основных - проведение системного анализа состояния отраслей промышленности и сельского хозяйства Навоийской области, выявление проблемных вопросов и определение приоритетных научных направлений для поиска их эффективного решения, организация и проведение научных исследований, способствующих техническому и технологическому развитию отраслей экономики территории и обеспечивающих внедрение энерго- и ресурсосберегающих технологий, снижение себестоимости производимых продуктов, создание условий, способствующих ускорению процесса интеграции науки с образованием и производством и другие.
За 2018-2023 годы Навоийским отделением для участия в конкурсах, объявленных Министерством инновационного развития Республики Узбекистан, направлено около 80 проектов. Из них два прикладных и три проекта по коммерциализации были профинансированы, в результате чего создано три производства и более 50 новых рабочих мест. На сегодня Отделением подготовлено около 20 прикладных, инновационных и готовых к коммерциализации проектов, подписано более 10 лицензионных договоров с частными предприятиями, готовыми внедрить разработки навоийских учёных. Часть из них была презентована хокиму Навоийской области.
Нормат Тулкунович с интересом выслушал предложения, по дальнейшей реализации каждого проекта высказал своё виденье и пообещал содействия. К примеру, его очень заинтересовал проект, по которому под руководством старшего научного сотрудника отдела химической технологии, нанотехнологии и сельского хозяйства Уктама Хакимова проведены исследования, направленные на разработку методов генодиагностики на основе изучения генома племенных каракульских овец. В рамках проекта специализированная лаборатория для проведения этой работы впервые в Узбекистане создана в Навоийском отделении. Отличие этой лаборатории от аналогичных отечественных в том, что её деятельность больше сосредоточена на изучении сельскохозяйственных животных, в то время, как научно-исследовательская работа в биотехнологических научных центрах и лабораториях республики в основном направлена на изучение растений и микроорганизмов.
У.Хакимов пояснил, что при Навоийском отделении Академии наук по поручению главы нашего государства создано ГУП «Научно-исследовательская опытная станция «Кызылкум», призванная на научной основе сохранить и эффективно использовать генофонд пастбищных каракульских овец, развивать цветное каракулеводство, обеспечить проведение лабораторных испытаний продукциям каракулеводства в соответствии с международными требованиями. По выполненному проекту исследования проведены в животноводческих хозяйствах Тамдынского, Нуратинского и Канимехского районов.
Кроме того, в Нуратинском районе выделено 500 гектаров богарных земель для семеноводства кормовых степных растений. Это предусматривалось, в том числе постановлением Кабинета Министров «О мерах по комплексному развитию Нуратинского района Навоийской области на 2019-2021 годы» от 2 августа 2019 года. Отделение своими силами на 20 гектарах высадило такие растения, как изень, житняк и эспарцет. В текущем году будут собраны их семена.
Руководитель областной администрации порекомендовал расширить исследования в этих направлениях, при этом не ограничиваться только каракульскими овцами, а задействовать в них и другие породы мясных и молочных овец, а также крупный рогатый скот. Можно начать с небольшого стадо. Обещал содействия в вопросе финансирования, как с пастбищем, так и парнокопытными животными. Вероятным решением может стать и выделение льготного кредита, но необходимо подготовить обоснование.
Другой проект, который предложила заведующая этого отдела Шахноза Кодирова, направлен на повсеместное внедрение на фермерских хозяйствах Навоийской и других областей республики разработанных навоийскими учёными инновационных водосберегающих технологий на основе бентонита, обладающего способностью впитывать и удерживать влагу. Это капсулирование семян сельскохозяйственных культур порошком бентонитовой глины перед посевом и листовая подкормка растений бентонитосодержащей суспензией с добавлением минеральный удобрений. Эти разработки показали свою эффективность на полевых испытаниях в прошлые годы. Сорбционные свойства бентонита позволили обеспечить бесстрессовый пророст семян и частичное покрытие потребности растений в воде. К примеру, в 2023 году на около 200 гектарах хлопковых полей в Навбахорском районе их применение позволило собрать до 30 процентов дополнительного урожая хлопка-сырца. А испытание на богарной пшенице в Нуратинском районе увеличило урожай зерновых в 2-2,5 раза.
При этом, если в прошлом году научные сотрудники сами выезжали на места и проводили все необходимые агромероприятия, то в текущем году фермеры, увидев результат, сами обратились в Навоийское отделение за инструкциями и выразили готовность самостоятельно проводить капсулирование семян и листовую подкормку, даже закупать готовую суспензию.
Тут возникла уже техническая проблема, а именно отсутствие помещения с необходимым оборудованием для запуска производства биоудобрений. Н.Турсунов сказал, что у него есть на примете здание со всеми коммуникациями, но требуется небольшой ремонт, который можно выполнить совместными усилиями. Второй момент он пообещал выделить одинаковые по площади участки богарной, пустынной и поливной земли, чтобы более наглядно можно было продемонстрировать преимущества предлагаемых технологий фермерам. Здесь же можно будет проводить исследования по адаптации растения кроталярии, которая в Узбекистане ранее не выращивалась. Она применяется в качестве сидеральной культуры и с целью добычи волокна для изготовления тарных тканей, сетей, парусов и бумаги. Кроталярия имеет значение и как кормовая культура, она питательнее клевера, кроме того, обладает способностью быстро насыщать почву азотом, что является полезным свойством в перерывах между посевами других культур. Хоким также обратил внимание на необходимость решения вопроса озеленения территории вокруг Международного аэропорта «Навои», чтобы иностранных и иногородних гостей, заходящих на посадку в воздушную гавань региона, не встречала унылая степь.
Таким образом, при передаче Навоийскому отделению крытого здания по нулевой стоимости под технологический опытно-промышленный цех, оборудование можно будет закупать на грантовые средства при должном написании проектов. Появиться возможность наладить производство готовой продукции из других нерудных полезных ископаемых. Про них хокиму рассказал заведующий отделом нерудных и техногенных полезных ископаемых Бахтиёр Сабиров. Он отметил, что на вооружении у учёных Отделения имеются некоторое лабораторное оборудование, приобретённое на спонсорские средства посольства Китайской Народной Республики в Узбекистане, а также за счёт реализации разных проектов и хозяйственных договоров. Есть оборудование, изготовленное кустарным способом, исходя из собственных возможностей. Результаты, полученные в лабораторных условиях, можно будет масштабировать и изготавливать полупромышленные образцы продукции.
К примеру, при наличии необходимого оборудования, можно будет не только наладить производство биоудобрений, но и выпуск изделий из графита и магнезита, в том числе огнеупорные материалы, биоразлагаемые стаканчики из вермикулита, насыщенные необходимыми минералами для выращивания растений в тепличных условиях. Здесь стоит отметить, что если раньше для процесса вспучивания вермикулита использовался термический способ, который является энергозатратным и не позволяет получить достаточно чистый материал, то в отделе разработали химический способ, который позволяет не только решить названные недостатки, но и сделать вермикулит ещё более лёгким, не снижая его тепло- и шумоизоляционные свойства.
Кроме того, здание можно будет использовать для производства сорбентов для очистки воды и прототипов других изделий, а также солнечных концентраторов, которые станут полезны, к примеру, пастухам, для приготовления пищи и кипячения чая за счёт солнечной энергии. Кстати, для последнего имеется соглашение с китайской компанией на поставку инновационных материалов для концентратов. Это одно из направлений, которое может охватить Узбекско-Китайский международный центр по содействию разработкам и внедрению инновационных технологий в промышленности, сельском хозяйстве и горнорудной отрасли, который планируется создать с Центральноазиатско-Китайским альянсом по развитию индустрии новой энергетики.
Гостей особо заинтересовало исследование этого отдела по изготовлению особо лёгких материалов из базальта и специальных наполнителей, компоненты и пропорция которых ещё на стадии разработки. Из первого можно сделать арматуру, а второй добавлять в цемент. Облегчённая конструкция станет очень полезной при возведении перекрытий на шахтах для предотвращения обвалов. Кроме того, базальт не горит и устойчив к влаге, то есть это ещё одно преимущество перед металлической арматурой, которая подвержена коррозии.
Глава областной администрации предложил попробовать адаптировать материал для покрытия стенок арыков для предотвращения просачивания воды в почву при ирригационном орошении полей, просчитать экономическую целесообразность по сравнению с обычным бетонированием. На это научные сотрудники Навоийского отделения сообщили, что ведут в этом направлении исследования, но с применением бентонита. Также стороны отметили важность проведения анализа содержания микроэлементов в почвах.
Заведующий отделом возобновляемой энергии, энергосбережения и экологии Уктам Хакимов рассказал о сотрудничестве с ООО «Paulownia BG» Республики Болгария в проведении исследований, направленных на адаптацию европейской технологии выращивания павловнии под местные условия. Первые саженцы этих быстрорастущих деревьев были высажены на богарных землях Нуратинского района в 2022 году, а в 2023 году на них сделан технологический срез. В текущем году первые саженцы доставлены из Болгарии в Хорезмскую область для исследования возможности их выращивания в засоленной почве.
Хокиму презентовали проект по изготовлению из стволов однолетних деревьев и отходов производства после распиливания на доски более больших павловний – стружки спрессованных биопеллетов и брикетов, которые можно использовать в качестве топлива. При этом теплоотдача брикетов из павловнии в разы выше, чем у изготовленных из традиционных для этого сортов деревьев, а зольность намного ниже. Это позволить заменить уголь в отдалённых поселениях и предотвратить незаконную вырубку саксаула. Нужно расширить территорию под павловниевую плантацию и закупить необходимое оборудование.
За прошедшие два года усилиями Навоийского отделения и финансовой поддержке ООО «Paulownia BG» 17 молодых людей из Нураты прошли стажировку на плантациях павловнии в Болгарии. В скором времени ещё десять человек поедут в эту страну на стажировку.
Кроме того, в мае-июне текущего года ожидается поездка председателя Отделения А.Мирзаева в Болгарию для обсуждения возможности внедрения инновационных технологий навоийских учёных в этой европейской стране. Для этого планируется договориться о выделение земельного участка для проведения полевых испытаний и адаптации технологий под условия Болгарии. В перспективе – поготовить документ о сотрудничестве на уровне области с организацией подготовки кадров по сельскому хозяйству и скотоводству.
В целом в Навоийском отделении уделяется большое внимание международному сотрудничеству. На сегодня подписано около 80 меморандумов о сотрудничестве с разными предприятиями, компаниями, научно-исследовательскими учреждениями и высшими учебными заведениями России, Китая, стран Центральной Азии и Казахстана, Белоруссии, Болгарии, Латвии, Польши, Турци, Индии, Ирана и других стран.
Так, Нормат Тулкунович одобрил идею создания Центров оказания услуг, сфокусированными на антимикробной обработке сырья растительного и животного происхождения ионизирующим излучением с применением ускорителей электронов. Данный проект планируется реализовать с ООО «Теокортекс» Российской Федерации.
Широкое внедрение вышеописанной технологии позволит Узбекистану увеличить экспорт сельскохозяйственной плодоовощной продукции и расширить географию и ассортимент поставок. Вышеназванные центры предлагается создать вблизи крупных оптово-распределительных комплексов, транспортных узлов, таможенных терминалов или мест переработки и хранения сырья и продукции.
Российская сторона готова поставить оборудование на сумму в три миллиона долларов США. Для пилотного центра необходимо здание со всеми коммуникациями и необходимой инфраструктурой. В ближайшие дни партнёры предоставят требования и подробный план здания. Хокимият попробует подыскать пустующее сооружение и пригласить россиян для дальнейшего обсуждения плана действий.
«Круглый стол» хокима Навоийской области Н.Турсунова с научными сотрудниками Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан не обошёлся без обсуждения социальных проектов.
Одним из них является создание «Экологического сада», специализирующегося на оздоровлении населения города Навои. Эта необходимость обоснована тем, что из-за расположения ряда промышленных предприятий непосредственно у границ или в черте города Навои у местного населения отмечается повышенная заболеваемость органов дыхания, пищеварения, кровообращения и нервной системы. Согласно проекту, на двух гектарах земли предполагается организация участков с сезонными растениями (ромашка, расторопша), круглогодичного выращивания клубники, шиповника, сенны Мекканской, годжи и других многолетних лекарственных растений, оливок и киви, возведение площадок для проведения конференций и различных научных совещаний и по организации производства. Кроме того, в рамках проекта планируется создать участки с лавандой, которая известна успокаивающим на нервную систему действием, питомник и теплицу для выращивания папайи, банана, гуавы, детскую игровую площадку, оздоровительное кафе, библиотеку и шоурум для выставки производимой продукций, кабинет консультации врача и фитобар.
К реализации проекта планируется привлечь специалистов частного предприятия «Мехригиё» Ферганской области, с которым у Навоийского отделения имеется подписанный меморандум о сотрудничестве. Хоким отметил актуальность проекта и заявил, что окажет содействие в решении вопроса выделения земельного участка.
Второй проект – это создание виртуальной карты Навоийской области для туристов, где отмечены исторически, этнически и культурно значимые объекты, в том числе для паломничества. Специалисты областной администрации отметили, что такая карта уже имеется в наличии. Нужен качественный контент, а для этого провести необходимые исследования в поисках достоверных источников. Сошлись на том, что будут сотрудничать и подготовят совместный проект для подачи на конкурсы грантов. Возможно, это станет отправной точкой для открытия в Навоийском отделении самостоятельного гуманитарного отдела, сотрудники которого подготовят к печати подробный атлас Навоийского региона.
В завершение встречи области Нормат Турсунов отметил, что готов поддержать и тесно сотрудничать с учёными, в том числе содействовать по мере возможности в приобретении лабораторного оборудования, главное, чтобы был конечный результат во благо развития региона.