Diqqat markazida - innovasion rivojlanish
2019 yilning 27-28 noyabr kunlari Navoiy davlat konchilik institutida Navoiy kon-metallurgiya kombinati va Navoiy davlat konchilik instituti tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Innovasion rivojlanish, Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirliklari bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Zarafshon vohasini kompleks innovasion rivojlantirish: yutuqlari, muammolari va istiqbollari” II Xalqaro ilmiy-texnik anjumani bo‘lib o‘tdi.
Mazkur yirik tadbirda O‘zbekistonning taniqli olim va izlanuvchilari hamda Buyuk Britaniya, Germaniya, Rossiya, Belorusiya, Qozog‘iston, Tojikiston va boshqa mamlakatlar yetakchi universitetlaridan 30ga yaqin olim va xorijiy kompaniyalarning vakillari ishtirok etishdi.
Anjumanning birinchi kuni Navoiy viloyati xokimi Q.Tursunov o‘zining tabrik so‘zi bilan konferensiyani ochib berdi. Undan so‘ng anjuman yalpi majlisida NKMK bosh direktori, NDKI rektori, professor Q.Sanaqulov, NKMK bosh muhandisining o‘rinbosari K.Dadabaev, Lids universiteti (Buyuk Britaniya) professori S.Shryoder, Belorusiya davlat texnika universiteti prorektori, professor O.Dormeshkin, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi N.Yusupbekov, Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti professori R.Kulmatovlarning ma'ruzalari tinglandi.
Chiqishlarda xukumatimiz tomonidan ilm-fanni rivojlantirishga, ilmiy xodimlarining salohiyatini oshirishga, ilmiy ishlanmalarni amaliyotga tadbiq etish va tijoratlashtirishga alohida e'tibor qaratilaetganligi ta'kidlandi. Ushbu vazifalar 2017 — 2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida ham o‘z ifodasini topgan. Zarafshon vohasini kompleks innovasion rivojlantirishga bag‘ishlangan anjuman birinchi marta 2017 yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning topshirig‘i bilan o‘tkazilgan va keyinchalik an'anaga aylandi.
Zarafshon vohasi hududi tanlangani bejiz emasligi alohida ta'kidlab o‘tildi. Gap shundaki, mazkur hudud Buyuk ipak yo‘li kesib o‘tganligi sababli g‘arb va sharq mamlakatlarini o‘zaro bog‘lab turuvchi bug‘in, qadimdan savdo-sotiq, madaniyat va ilm-fan rivojlangan taraqqiyotning beshigi hisoblangan. Shu bilan birgalikda hudud yer osti qazilma boyliklari bilan mashhurdir. Geologlar tomonidan berilgan ma'lumotlarda Mendeleev davriy jadvalning qariyb barcha elementlari borligi dunyo hamjamiyatining e'tiborini har doim tortib keladi.
Hozirgi davrda barqaror rivojlanishni innovasiyalarsiz tasavvur e'tib bo‘lmasligi, ularni xayotga tadbiq etilishini esa ilm-fan, ta'lim va ishlab chiqarish integratsiyasisiz amalga oshirib bo‘lmasligi aytib o‘tildi. NKMK, NDKI va 2017 yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevni tashabbusi bilan tashkil etilgan Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining birgalikdagi harakatlari ushbu yo‘nalishda sermahsul hamkorlikning yaqqol namunasidir. Integratsiyani yanada kengroq tashkil etish maqsadida, muhtaram Yurtboshimizning 2017 yil 15 iyundagi PQ-3059-sonli qaroriga binoan, Bo‘lim raisi O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vise-prezidenti lavozimiga tenglashtiriladi va bir vaqtning o‘zida «Navoiy kon-metallurgiya kombinati» Davlat korxonasi bosh direktorining ilmiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari deb hisoblanadi, Bo‘lim Navoiy davlat konchilik instituti bosh binosida joylashdi. Xozirgi kunda FA Navoiy bo‘limi hududning muammolarini o‘rganish va ularni yechimini topishda, shu jumladan yurtimiz va xorijiy olim va mutaxasislarini jalb etishda faol ishtirok etmoqda.
Shuningdek, yalpi yig‘ilishda texnologik jarayonlarni optimallashtirish uchun mukammalashtirilgan boshqaruv va bulut texnologiyalarini qo‘llash, iqlim o‘zgarish sharoitida Navoiy viloyati misolida O‘zbekistonning xozirgi agroekologik mummolari va boshqa mavzularda so‘z bordi. Bundan tashqari, xorijiy ilmiy-tadqiqot markazlari va universitetlari vakillari o‘zining muassasalari haqida ma'lumotlar berib, hamkorlikka chaqirishdi. Belorus davlat texnik universiteti qarshisida buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiyning byusti quyilganligi to‘g‘risidagi xabar anjuman ishtirokchilarini alohida quvontirdi. Ular NKMKning tarixi muzeyi, NDKI texnoparki hamda “Navoiy mashinasozlik zavodi” IChBda ekskursiyada bo‘lishdi.
II Xalqaro ilmiy-texnik anjumanning ikkinchi kunidagi shu'ba majlislarida geologiya, geotexnologiya va mineral xomashyoni qayta ishlash, kimyo texnologiyasi va nanotexnologiyalar, mashinosozlik, asbobsozlik va avtomatlashtirish, energetika, muqobil energiya manbalari, qishloq xo‘jaligi va ekologiya sohalari bo‘yicha 200 ga yaqin ilmiy ma'ruzalar muhokama qilindi. Ularing orasida FA Navoiy bo‘limi ilmiy xodimlarining ham ishlari mavjud.

В центре внимания – инновационное развитие
27-28 ноября 2019 года в Навоийском государственном горном институте прошла II Международная научно-техническая конференция «Комплексное инновационное развитие Зарафшанского региона: достижения, проблемы и перспективы», организованная Навоийским горно-металлургическим комбинатом и Навоийским государственным горным институтом в сотрудничестве с Академией наук Министерствами инновационного развития, высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
В масштабном мероприятии участвовали видные ученые и исследователи со всех регионов Узбекистана, а также представители иностранных компаний и около 30 ученых из ведущих университетов из Великобритании, Германии, России, Беларуси, Казахстана, Таджикистана и других стран.
В первый день с приветственными словами конференцию открыл хоким Навоийской области К.Турсунов. Затем состоялось пленарное заседание, на котором с докладами выступили генеральный директор НГМК, ректор НГГИ, профессор К.Санакулов, заместитель главного инженера НГМК К.Дадабаев, профессор Университета Лидса (Великобритания) С.Шрёдер, проректор Белоруского государственного технического университета, профессор О.Дормешкин, академик Академии наук Республики Узбекистан Н.Юсупбеков, профессор Национального Университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека Р.Кулматов.
В выступлениях отмечено, что руководством и правительством Узбекистана уделяется особое внимание развитию науки, повышению статуса научных сотрудников, коммерциализации научных разработок. Данная цель преследуется и Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017-2021 годах. Конференция, на которой обсуждаются пути инновационного развития Зарафшанского региона, впервые проведена в 2017 году по поручению Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева и теперь она стала традиционной.
Подчеркнуто, что регион выбран не случайно. Он, будучи связующим звеном между Западом и Востоком, о чем свидетельствует тот факт, что по нему пролегал Великий шелковый путь, является одним из колыбелей цивилизации, где издревле процветала торговля, культура и наука. Вместе с тем, он славится богатейшими подземными недрами. Здесь по данным геологов представлена практически вся таблица Менделеева, что и ныне привлекает внимание мирового сообщества.
Также отмечено, что в нынешних реалиях невозможно представить стабильное развитие без инноваций. А их претворение в жизнь немыслимо без интеграции науки, образования и производства. Взаимодействие НГМК, НГГИ и Навоийского отделения АН, созданного по инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева в 2017 году, является положительным примером плодотворного сотрудничества в этом направлении. Для еще более тесной интеграции согласно постановлению главы нашего государства ПП№3059 от 15 июня 2017 года, Отделение расположено в здании Навоийского государственного горного института, а его председатель приравнен по статусу к вице-президенту Академии наук Республики Узбекистан и одновременно является заместителем генерального директора НГМК по науке. Сегодня Навоийское отделение АН активно занимается изучением проблемных вопросов региона и поиском путей их решения, в том числе с привлечением ведущих ученых и специалистов как нашей, так и зарубежных стран.
Также на пленарном заседании поднимались такие темы, как применение облачных технологий и технологий усовершенствованного управления для оптимизации технологических процессов, современные агроэкологические проблемы Узбекистана в условиях изменения климата с акцентом на Навоийскую область и другие. Кроме того, представители зарубежных научно-исследовательских центров и университетов презентовали возможности своих заведений и призвали к сотрудничеству. Приятном сюрпризом для участников мероприятия стал тот факт, что напротив Белоруского государственного технического университета недавно установили бюст великого узбекского поэта и мыслителя Алишера Навои, в честь которого названы город и область, где прошла конференция.
Затем участники побывали на экскурсии в музее истории НГМК, технопарке НГГИ и Производственном объединении «Навоийский машиностроительный завод».
На второй день в секционных заседаниях II Международной научно-технической конференции состоялось обсуждение около 200 научных докладов в сферах геологии, геотехнологии и переработки минерального сырья, химической технологии и нанотехнологий, машиностроения, приборостроения и автоматизации, энергетики, нетрадиционных источников энергии, сельского хозяйства и экологии. Среди них есть и работы сотрудников Навоийского отделения АН.