Ustoz va mehnat faxriylari o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashdilar
Insoniyat tarixidan ma'lumki, odamlar azal azaldan jamoa bo‘lib yashashga intilishi asosida jamiyat vujudga kelgan. Ular hamjihatlikda turmush qiyinchiliklarini oson bartaraf etib, og‘ir vaziyatlarda bir birlariga ko‘makdosh bo‘lishgan. Sharq mutafakkirlari tomonidan jamiyatga va undagi ijtimoiy munosabatlar rivoji borasida qimmatli ta'limotlar yaratilgan bo‘lib, mazkur ta'limotlar mazmun mohiyatida insonlar birlashuvi va ushbu jarayonning rivojlanish bosqichlari shaxsning ruhiy-ma'naviy ehtiyojlari natijasida amalga oshishi ustuvor g‘oya sifatida e'tirof etiladi. Shunga asoslanib ta'kidlash mumkinki, Sharqda insonlarga mehr-oqibatli bo‘lish, xayr-saxovat ko‘rsatish tamoyili barcha davrlarda ustuvorlik kasb etib kelgan. Qadimiy muqaddas kitobimiz “Avesto”da o‘z ifodasini topgan “ezgu so‘z, ezgu fikr, ezgu amal” qoidalari bugungi kunda faoliyat yuritayotgan jamoat tashkilotlarining asosiy maqsadlariga aylangan.
Shu asnoda, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining raisi professor A.Mirzayev tashabbusi bilan Bo‘lim yosh olimlarini milliy ruhda tarbiyalash, ularda Vatanga sadoqat tuyg‘usini rivojlantirish, o‘z bilimlarini muntazam oshirib borish hamda jamiyat hayotida faol ishtirok etish kabi fazilatlarni shakllantirishga ko‘mak berish maqsadida tashkil etilgan “Ustoz olimlar va mehnat faxriylari maslahatxonasi” faoliyati takomillashib bormoqda.
Yaqinda bo‘lib o‘tgan davra suhbatida Navoiy viloyatida o‘zining fidoiyligi, samarali va uzoq yillik mehnati hamda kasbiy mahorati bilan mamlakatimiz ilm-fan, ishlab chiqarish va xalq xo‘jaligiga o‘zining munosib hissasini qo‘shgan, el-yurt hurmatiga sazovor bo‘lgan mehnat faxriylari ishtirok etishdi. Mamlakatimizda innovasion tafakkur va yaratuvchanlik muhitini shakllantirish borasida olib borilayotgan chuqur islohatlar jarayonida ustozlarning faolligini oshirish maqsadida maslahatxonaning 2021 “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da amalga oshiriladigan ishlar muhokama qilindi.
Bugungi kunda nafaqada bo‘lgan ilm-fan, ishlab chiqarish sanoati va qishloq xo‘jaligi xodimlaridan H.Sharipov, N.Turayeva va N.Hamidovalar o‘z ilmiy va hayotiy tajribalaridan kelib chiqib yoshlarni bilimi va kasbiy mahoratini o‘stirish uchun ustida muntazam ishlashga, rus va ingliz tillarini chuqur o‘rganish yo‘llarini va ilmiy faoliyatlari davomida faol qo‘llashlariga oid tavsiyalarini bildirdi.
Davra suhbatida Maslahatxona mas'ul xodimi M.Yuldosheva yuqoridagi fikr mulohazalar asosida ustoz olimlar, mehnat faxriylari bilimi, tajribasi va salohiyatidan samarali foydalanish uchun “Kouching kurslar”ni tashkil etishni taklif qildi va tadbir ishtirokchilari tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.

Наставники и ветераны труда поделились опытом
Из истории человечества известно, что благодаря стремлению людей жить сообща зародилось общество. Так легче справляться с повседневными заботами, находить поддержку в преодолении трудных жизненных проблем. Восточными мыслителями сформированы ценные учения, направленные на развитие общества и социальных отношений внутри него. В основе этих учений лежит идея о том, что объединение людей и этапы развития данного процесса зависят от желания удовлетворить личные духовные потребности. Учитывая это, можно подчеркнуть, что на Востоке всегда большое значение предавалось развитию у людей таких черт, как доброта, милосердие и щедрость. Каноны священной книги «Авеста» - «благая мысль, благое слово, благое дело» превратились в главные цели общественных организаций, функционирующих сегодня.
Совершенствуется деятельность «Совета ученых наставников и почетных ветеранов труда», созданного при Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан по инициативе председателя Отделения профессора А.Мирзаева в целях содействия в воспитании молодых ученых преданными национальным и общечеловеческим ценностям, формировании и развитии в них чувств патриотизма и ответственности за судьбу Родины, повышении знаний в разных сферах и общественной активности.
Для участия на последнем «круглом столе» Совета были приглашены ветераны труда, своим самоотверженным, эффективным и многолетним трудом, а также профессиональным мастерством внесшие достойный вклад в развитие и интеграцию науки, образования, производства и народного хозяйства и заслужившие признание и уважение народа. В целях повышения их активности в процессе глубоких реформ, направленных на формирование у молодежи инновационного мышления и атмосферы созидания, на встрече обсужден план работ Совета в 2021 году – Годе поддержки молодежи и укрепления здоровья населения.
Находящиеся на заслуженном отдыхе ветераны науки, производства и сельского хозяйства Х.Шарипов, Н.Тураева и Н.Хамидова исходя из личного научного и жизненного опыта дали советы по повышению знаний и профессионального мастерства у молодежи. Для этого они рекомендовали молодым регулярно работать над самосовершенствованием, глубоко изучать иностранные языки, в первую очередь, русский и английский и применять их в процессе научной деятельности.
В ходе беседы ответственный сотрудник Совета М.Юлдашева, опираясь на высказанные мнения, для эффективного использования знаний, опыта и навыков ученых наставников и ветеранов труда предложила организовать «Курсы коучинга», которое участники встречи поддержали.