Tog‘-kon va geologik masalalarni yechishga qaratilgan hamkorlik
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev huzurida ilm-fan va innovatsiyani rivojlantirish borasida oliygoh, ilmiy tashkilotlar, tarmoq va hududlar oldidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan kengaytirilgan tarzda o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishlaridan birida tegishli tashkilot va muassasalarga Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlarining texnogen chiqindilar tarkibidan oltin, kumush, rangli va noyob metallarni ajratib olish texnologiyalarini yaratish va ishlab chiqarishga joriy etish bo‘yicha ishlarni boshlash bo‘yicha topshiriqlar berilgan edi.
Ushbu masalani hal qilish uchun O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi O‘zbekistondagi ilmiy-tadqiqot muassasalarining ichki salohiyatidan tashqari, xorijiy sheriklarni ham jalb qilishni rejalashtirmoqda. Shunday qilib, 2023 yil noyabr oyining birinchi kunida Bo‘lim raisi Abdurazak Mirzayev “TRANS ENGINEERING General Trading – F.Z.C” kompaniyasining O‘zbekiston Respublikasidagi vakolatxonasi rahbari Prusis Girts bilan muzokaralar o‘tkazdi. Uchrashuv natijasida tomonlar o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi.
Muzokaralar davomida A.Mirzayev hamkasbiga Navoiy bo‘limining ishlanmalarini taqdim etdi. O‘z navbatida, P.Girts Trans Engineering General Trading bosh ofisi Birlashgan Arab Amirliklarida joylashganligini aytdi. Kompaniya mikroprosessorli avtomatlashtirish va telemexanika tizimlari va elektr ta'minoti tizimlarini rivojlantirishga ixtisoslashgan. Shuningdek, u foydali qazilmalarni tadqiq kilish va qazib olish, shu jumladan tog‘-kon korxonalarining texnogen chiqindilaridan foydali komponentlarni ajratib olish uchun zarur texnologiyalar va uskunalarga ega ekanligini ta'kidladi. Xususan, u Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlarining texnogen chiqindilari borasida ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish va ulardan foydali komponentlar olishning samarali texnologiyalarini ishlab chiqishga qiziqish bildirdi. Shu bilan birga, u ushbu tadqiqotlarni o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlarni kompaniya qoplashga tayyorligini ta'kidladi va Navoiy bo‘limidan kombinatlar bilan aloqa o‘rnatishda yordam so‘radi.
Yaqin kunlarda bu masalani Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlari rahbariyati bilan muhokama qilish rejalashtirilgan.
Shuningdek, tomonlar mahalliy vaqtincha ishsiz aholi uchun kompaniyaning talabiga binoan kerakli mutaxassisliklarni o‘zlashtirish uchun qisqa muddatli kurslarni tashkil etish, so‘ngra ularni ishga joylashtirish uchun kompaniyaning bosh ofisiga yuborish bo‘yicha hamkorlik qilishlariga kelishib oldilar.
Bunda Bo‘lim talabgorlarni tanlov asosida talab qilinadigan mutaxassisliklarni o‘zlashtirish bo‘yicha kurslarga jalb qiladi va o‘quv kurslarini tashkil qiladi. Kompaniya esa kurslarni tashkil etish bilan bog‘liq moliyaviy xarajatlarni qoplaydi, shuningdek kompaniyaning bosh ofisiga ishga joylashish uchun yuborilganda, yo‘l va tibbiy sug‘urta xarajatlarini qoplash majburiyatini oladi va ish bilan ta'minlaganda talablarga muvofiq sharoitlarni ta'minlaydi.

Сотрудничество для решения горно-геологических задач
На одном из расширенных видеоселекторных совещаний под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, посвящённых приоритетным задачам, стоящим перед высшими учебными заведениями, научными организациями, отраслями и регионами в области развития науки и инноваций причастным ведомствам и организациям было поручено разработать технологию извлечения из техногенных отходов Навоийского и Алмалыкского горно-металлургических комбинатов золота, серебра, цветных и редких металлов и начать практические работы по ее внедрению в производство.
Для решения этой задачи Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан помимо внутреннего потенциала научно-исследовательских учреждений Узбекистана планирует привлекать и зарубежных партнёров. Так, в первый день ноября 2023 года председатель Отделения Абдуразак Мирзаев провёл переговоры с главой Представительства Компании «TRANS ENGINEERING General Trading – F.Z.C» в Республике Узбекистан Прусис Гиртсом. Итогом встречи стало подписание меморандума о сотрудничестве между сторонами.
В ходе переговоров А.Мирзаев представил коллеге разработки Навоийского отделения. В свою очередь, П.Гиртс рассказал, что головной офис Trans Engineering General Trading расположен в Объединённых Арабских Эмиратах. Компания специализируется на разработках микропроцессорных систем автоматизации и телемеханики и систем электроснабжения. Также он отметил, что у них имеется необходимые технологии и оборудование для изучения и добычи полезных ископаемых, в том числе извлечения полезных компонентов из техногенных отходов и хвостов горнодобывающих предприятий. В частности, выразил заинтересованность в изучении техногенных отходов Навоийского и Алмалыкского горно-металлургических комбинатов для проведения научных исследований с целью разработки эффективных технологий извлечения из них полезных компонентов. При этом отметил готовность покрытия расходов, связанных с проведением этих исследований и попросил у Навоийского отделения содействия в налаживании контактов с комбинатами.
В ближайшее время планируется обговорить этот вопрос с руководством Навоийского и Алмалыкского горно-металлургических комбинатов.
Стороны также пришли к соглашению, что будут сотрудничать в организации для местного нетрудоустроенного населения краткосрочных курсов по овладению востребованными специальностями по заявке компании с последующей отправкой на трудоустройство в головной офис компании.
При этом Отделение на конкурсной основе будет производить набор претендентов на прохождение курсов по овладению востребованными специальностями и организует курсы обучения. А компания покроет финансовые затраты, связанные с организацией курсов, а также при отправке на трудоустройство в головной офис компании, возьмёт на себя обязательства покрытия расходов на перелёт и медицинскую страховку, а при трудоустройстве обеспечит нормальные условия.