Sun'iy intellektni o‘rganish – davr talabi
Bugungi kunda texnologiyalar iqtisodiyotdan tortib ta'lim va sog‘liqni saqlash sohasigacha bo‘lgan hayotning barcha jabhalarini jadal o‘zgartirib borayotgan bir paytda, sun'iy intellekt imkoniyatlarini o‘rganish alohida ahamiyat kasb etmoqda. Sun'iy intellekt shunchaki bir vosita emas — u boshqaruv samaradorligini oshirishning yangi yo‘llarini ochib beradi, ilmiy-texnikaviy taraqqiyotni rag‘batlantiradi va jamiyatning barqaror rivojlanishiga hissa qo‘shadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sun'iy intellektni milliy ustuvor yo‘nalish sifatida muhimligini doimiy ta'kidlaydi. Xususan, infratuzilma va kadrlar salohiyatini muhokama qilish jarayonida u sun'iy intellektni jadal rivojlantirish uchun doimo ilg‘or milliy va xorijiy tajribani o‘rganish hamda joriy etish zarurligini qayd etadi. Shuningdek, xalqaro sammitlardagi chiqishlarida ham u sun'iy intellektni barqaror rivojlanish va raqamli transformasiyaning muhim drayverlaridan biri sifatida ta'kidlab kelmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 14-oktabrdagi PQ-358-son “Sun'iy intellekt texnologiyalarini 2030 yilga qadar rivojlantirish strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq sun'iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish bo‘yicha aholining bilim va ko‘nikmalarini oshirish, kadrlar salohiyatini rivojlantirish hamda yoshlar orasida sun'iy intellekt texnologiyalarini ommalashtirish maqsadida Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan aistudy.uz sun'iy intellekt sohasida ta'lim dasturlari platformasi ishlab chiqilgan.
Mazkur platforma turli toifadagi foydalanuvchilar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, unda maktab o‘quvchilari va talabalar, davlat organlari va tashkilotlari xodimlari hamda xususiy sektor mutaxassislari sun'iy intellekt sohasida ko‘nikmalarga ega bo‘lishlari mumkin. Shuningdek, ushbu platformada “Bir million sun'iy intellekt foydalanuvchilari” dasturi amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi barcha qiziquvchilarni — o‘quvchilar, mutaxassislar va davlat tashkilotlari xodimlarini — aistudy.uz resursidan faol foydalanishga chorlaydi. Ushbu sayt orqali siz sun'iy intellekt sohasida tizimli bilimlarga ega bo‘lasiz, o‘quv kurslarini tamomlab, kasbiy mahoratingizni oshirishingiz va mamlakatning raqamli taraqqiyotiga o‘z hissangizni qo‘shishingiz mumkin.

Изучение искусственного интеллекта – требование времени
Сегодня, когда технологии стремительно трансформируют все сферы жизни — от экономики до образования и здравоохранения — изучение возможностей искусственного интеллекта приобретает особую значимость. Искусственный интеллект не просто инструмент: он открывает новые пути повышения эффективности управления, стимулирует научно-технический прогресс и способствует устойчивому развитию общества.
Президент Республики Узбекистан неоднократно подчёркивает важность искусственного интеллекта как национального приоритета. Так, на обсуждении инфраструктуры и кадрового потенциала он отметил, что для ускоренного развития искусственного интеллекта необходимо постоянно изучать и внедрять передовой отечественный и зарубежный опыт. В выступлениях на международных саммитах он также называет искусственный интеллект одним из драйверов устойчивого развития и цифровой трансформации.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 октября 2024 года № ПП-358 «Об утверждении Стратегии развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года», в целях повышения знаний и навыков населения в области использования технологий искусственного интеллекта, развития кадрового потенциала и популяризации этих технологий среди молодежи Министерством цифровых технологий была разработана образовательная платформа aistudy.uz в сфере искусственного интеллекта.
Данная платформа предназначена для различных категорий пользователей — школьников и студентов, сотрудников государственных органов и организаций, а также специалистов частного сектора, которые смогут овладеть навыками в области искусственного интеллекта. Кроме того, на платформе реализуется программа «Один миллион пользователей искусственного интеллекта».
Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан рекомендует всем заинтересованным — учащимся, специалистам, сотрудникам государственных структур — активно пользоваться ресурсом aistudy.uz. Благодаря этому сайту вы сможете получить систематизированные знания в области искусственного интеллекта, пройти обучающие курсы, повысить профессиональные компетенции и внести свой вклад в цифровой прогресс страны.