Sibir va Markaziy Osiyo: hamkorlik sari
2024 yil 8-9 oktabr kunlari Rossiya Federatsiyasining Novosibirsk shahrida Rossiya fanlar akademiyasining Sibir bo‘limi tashkilotchiligida «Sibir va Markaziy Osiyo: iqtisodiy, tarixiy va gumanitar o'zaro aloqalar» nomli II Xalqaro ilmiy anjuman bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vice-prezidenti, Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev ishtirok etdi.
U o‘z ma’ruzasida Yangi O‘zbekistonda ilm-fan taraqqiyotiga, uning ta’lim va ishlab chiqarish bilan uzviy integratsiyasiga, ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirishga alohida e’tibor qaratilayotgani haqida gapirib o‘tdi. Jumladan, Ilm-fanni 2030 yilgacha rivojlantirish konseptsiyasiga muvofiq, 2030 yilgacha ilmiy tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlarini moliyalashtirishda xususiy sektor ulushi 30 foizga yetkazilishi belgilanganini ta’kidladi.
Shundan so‘ng, u anjuman ishtirokchilarini Navoi bo‘limi ilmiy xodimlarining tadqiqot va ishlanmalari bilan tanishtirdi. Jumladan, Rossiyaliklarni qishloq xo‘jaligida bentonit gillarini qo‘llash bo‘yicha innovatsion texnologiyalar qiziqtirdi – bular O‘zbekistonda paxta, bug‘doy va boshqa ekinlarda muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazilgan urug‘larni ekishdan oldin bentonit kukuni bilan qobiqlash va bentonit tarkibli suspensiya bilan o‘simliklarni bargidan oziqlantirish usullari. Gap shundaki, RFA SBda ham shunga o‘xshash ishlanmalar mavjud, ammo ular sapropelga asoslangan. Sapropel - bu o‘n ming yillar davomida suv havzalarining tubida biokimyoviy, mikrobiologik va fiziko-mexanik jarayonlar natijasida shakllangan organik va mineral moddalardan iborat to‘plamlardir. Ular asosida qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun mineral o‘g‘itlar va chorva uchun kompleks yem ishlab chiqariladi, jumladan, “Barabinsk kompleks yem zavodi” AJda. Ushbu korxonaga O‘zbekistonlik mehmon uchun tanishuv ekskursiyasi tashkil etildi. Muzokaralar davomida tomonlar sapropel va bentonit asosida yangi turdagi o‘g‘itlarni joriy qilish orqali yerdan samarali foydalanishni oshirish bo‘yicha hamkorlikni chuqurlashtirish zarurligi haqida kelishuvga erishdilar. Rossiyaliklar, shuningdek, O‘zbekistonning «Yashil makon» Milliy loyihasi mintaqa uchun ahamiyatli ekanini qayd etib, unda ishtirok etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Ushbu masalalar A.Mirzayevning RFA Sibir bo‘limiga tashrifi chog‘ida muhokama qilingan mavzulardan biri bo‘ldi. Uchrashuvda Sibir bo‘limi rahbariyati va ilmiy xodimlari bilan birgalikda mahalliy oliygohlar rektorlari va ilmiy markazlar direktorlari ham qatnashdilar. Bayonnoma qarori bilan tomonlar Navoiy va Sibir bo‘limlari hamda Barabinsk kompleks yem zavodi o‘rtasida ilmiy-texnik hamkorlik bo‘yicha uch tomonlama kelishuvni tayyorlashga kirishdilar. Uchrashuv ishtirokchilari, shuningdek, quyidagi sohalarda ilmiy va texnologik hamkorlikni kengaytirishga katta qiziqish bildirdilar: qimmatbaho va rang metallarning xomashyo bazasini rivojlantirish bo‘yicha yangi texnologiyalar; qishloq xo‘jaligi samaradorligini oshirish texnologiyalari va suv tejovchi texnologiyalarni qo‘llash; yuqori texnologiyali ishlab chiqarishlar uchun sun’iy intellekt tizimlari; tibbiy va kosmetologik texnologiyalar; qishloq xo‘jaligi uchun mineral o‘g‘itlar va chorva uchun kompleks yem ishlab chiqarish; geologik va geotexnologik tadqiqotlar o‘tkazish; ilmiy va ta’lim sohalari uchun yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash.
Uchrashuv yakunlarida A.Mirzayev Navoiy bo‘limi Rossiya oliygohlari, korxonalari va kompaniyalari bilan hamkorlik olib borishini ta’kidladi. Masalan, “Lazer texnika va texnologiyalari “Vyatsk mashinasozlik korxonasi” MChJ va «IRS LaserTech» kompaniyasi bilan – Navoiy shahrida Markaziy Osiyo lazer texnologiyalari markazini yaratish bo‘yicha, «Akvagenika» MChJ bilan – mahalliy iqlim sharoitida havodan suv olish texnologiyalarini ishlab chiqish bo‘yicha, «Teokorteks» kompaniyasi bilan – O‘zbekistonda tezlashtirilgan elektronlar va rentgen nurlari bilan radiatsion ishlov berish texnologiyalaridan foydalangan holda o‘simlik va hayvonot oziqa xomashyosiga mikroblarga qarshi va fitosanitar xizmatlar ko‘rsatish markazlarini yaratish bo‘yicha. U faqatgina turli davlat olimlarining yaqin hamkorligi barcha ishtirokchilar uchun foydali bo‘lishi mumkinligini ta’kidlab, RFA Sibir bo’limi ilmiy xodimlarini shunday samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlikka chaqirdi.

Сибирь и Центральная Азия идут на сближение
8-9 октября 2024 года в городе Новосибирске Российской Федерации состоялась II Международная научная конференции «Сибирь и Центральная Азия: экономические, исторические и гуманитарные взаимодействия», организатором которого выступило Сибирское отделение Российской академии наук. В ней принял участие вице-президент Академии наук Республики Узбекистан - председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев.
Он выступил с докладом, в котором рассказал о внимании, уделяемом в Новом Узбекистане развитию науки и её тесной интеграции с образованием и производством, коммерциализации научных разработок, в частности, отметил, что согласно Концепции развития науки до 2030 года доля частного сектора в финансировании научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ до конца текущего десятилетия будет доведена до 30 процентов.
Затем он ознакомил участников конференции с исследованиями и разработками научных сотрудников Навоийского отделения. В частности, россиян заинтересовали инновационные технологии применения бентонитовых глин в сельском хозяйстве – капсулирование семян бентонитовым порошком перед посевом и листовая подкормка растений бентонитосодержащей суспензией, которые успешно испытаны на хлопчатнике, пшенице и других культурах в Узбекистане. Дело в том, что у СО РАН имеются аналогичные разработки, но на основе сапропеля – отложений пресноводных водоёмов, состоящих из органических и минеральных веществ, формировавшихся в результате биохимических, микробиологических и физико-механических процессов на дне водоемов в течение десятков тысяч лет. На их основе производят минеральные удобрения для сельскохозяйственных нужд и комбинированные корма для скота, в частности, на ЗАО «Барабинский комбикормовый завод», на который для гостя из Узбекистана организовали ознакомительную экскурсию. В ходе переговоров стороны пришли к соглашению о необходимости углубленного взаимодействия по повышению эффективности землепользования путем внедрения новых типов удобрений на основе сапропелей и бентонита. Россияне также отметили важность для региона Общенационального проекта Узбекистана «Яшил макон» и выразили готовность принять в нем участие.
Эти вопросы стали одной из тем обсуждения в ходе визита А.Мирзаева в Сибирское отделение РАН, где кроме руководства и научных сотрудников Сибирского отделения также участвовали ректора местных вузов и директора научных центров. Протокольным решением стороны приступили к подготовке трехстороннего соглашения о научно-техническом сотрудничестве между Навоийским и Сибирским отделениями и ЗАО «Барабинский комбикормовый завод». Участники встречи также отметили высоки уровень заинтересованности по расширению научного и технологического взаимодействия в таких областях, как новые технологии для развития сырьевой базы благородных и цветных металлов; технологии повышения продуктивности сельского хозяйства и применения водосберегающих технологий; системы искусственного интеллекта для высокотехнологических производств; медицинские и косметологические технологии; производство минеральных удобрений для сельского хозяйства и комбинированных кормов для скота; проведение геологических и геотехнологических исследований; подготовка специалистов высокой квалификации для научной и образовательной сфер.
В завершение встречи А.Мирзаев отметил, что у Навоийского отделения ведется сотрудничество с российскими вузами, предприятиями и компаниями. К примеру, с ООО «Вятское машиностроительное предприятие «Лазерная техника и технологии» и компанией «IRS LaserTech» - по созданию в городе Навои Центральноазиатского центра лазерных технологий, с ООО «Аквадженика» - разработке технологий получения воды из воздуха в местных климатических условиях, с компанией «Теокортекс» - создании в Узбекистане Центров оказания услуг по антимикробной и фитосанитарной обработке растительного и животного пищевого сырья с применением технологий радиационной обработки ускоренными электронами и рентгеновским излучением. Подчеркнул, что только тесное сотрудничество ученых из разных стран может быть полезным для всех участников и призвал научных сотрудников Сибирского отделения РАН к такому плодотворному и взаимовыгодному взаимодействию.