Sayyor seminar bo‘lib o‘tdi
2023 yilning 3 may kuni Nurota tumanidagi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining tajriba dala uchastkasida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tashkil topganligining 80 yillik yubileyiga bag‘ishlangan “Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari tomonidan yaratilgan suv tejamkor texnologiyalarni qishloq xo‘jaligi ekinlarida qo‘llashshning istiqbollari” mavzusida Bo‘limning ilmiy-amaliy seminar-treningi bo‘lib o‘tdi. Unda Bo‘lim rahbariyati, ilmiy xodimlari va doktorantlari, shuningdek, mahalliy qishloq xo‘jaligi yo‘nalishdagi tashkilotlari mutaxassislari hamda ko‘p yillik tajribaga ega fermerlar ishtirok etdilar.
Navoiy bo‘limi raisi A.Mirzayev seminar ishtirokchilariga Bo‘lim faoliyati to‘g‘risida umumiy ma'lumot berib o‘tdi. Bo‘lim mudirlari O’.Xakimov va Sh.Qodirovalar Bo‘lim olimlari tomonidan bentonit asosida ishlab chiqilgan suv tejamkor texnologiyalar to‘g‘risida ma'ruzalar o‘qidilar. Bular qishloq xo‘jaligi ekinlarining urug‘larini bentonit gili kukuni bilan qobiqlab ekish hamda o‘simliklarni bargidan o‘g‘itlar bilan oziqlantirishda bentonit gillarining 2-foizlik suspenziyasidan foydalanish usullaridir. Mazkur ishlanmalar dala sinovlarida o‘z samaradorligini ko‘rsatdi.
Bentonitning sorbsion xossalari, ya'ni namlikni o‘ziga singdirish va ushlab turish qobiliyati urug‘larning stresssiz unib chiqishini va ularning barqaror o‘sishini ta'minlaydi, o‘simliklarning suvga bo‘lgan ehtiyojini qoplaydi. Ushbu ishlanmalarni o‘tgan yillarda qo‘llash o‘rtacha 15 foizgacha qo‘shimcha paxta hosilini olish imkonini berdi. Ushbu innovatsion uslublar bug‘doyning “Durdona” navida sinalganda gektaridan 31,6 foizgacha qo‘shimcha hosil olishga erishildi. Bundan tashqari, 2022 yilda Navoiy bo‘limi memorandum imzolagan Nurota tumani “Umrbek” fermer xo‘jaligining 10 gektar sug‘orilmaydigan lalmi yerlarida Bo‘limning suv tejamkor innovatsion texnologiyalarini joriy etgan holda har bir gektardan 6,8 o‘rniga 16 sentner bug‘doy hosili yig‘ib olindi, ya'ni hosildorlik deyarli 2,5 baravarga oshdi.
Ma'ruzachilar ushbu natijalar asosida Navoiy bo‘limi ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirishga yangicha yondashganini ta'kidladilar. Yuqorida qayd etilgan innovatsion texnologiyalardan foydalangan holda sug‘orilmaydigan lalmi yerlarda bug‘doy yetishtirishni tashkil etish bo‘yicha tashabbuskor guruh tuzildi. Bo‘limning ilmiy xodimlari tashabbuskor guruhga shaxsiy mablag‘lari bilan ulush asosida kirdilar.
Joriy yilning fevral oyida 56 gektar lalmi yerga bug‘doy ekildi. Seminar ishtirokchilari yuqorida aytib o‘tilgan innovatsion texnologiyalar qo‘llanilgan holda g‘alla ekinlari ekilgan maydon va ishlov berilmagan nazorat maydon o‘rtasidagi farqni o‘z ko‘zlari bilan ko‘rish imkonyatiga ega bo‘ldilar. Tajribali fermerlarning bashoratlariga ko‘ra, bu yerda gektaridan 20-25 sentner hosil olish mumkin bo‘ladi. Ijobiy natijani ko‘rib, ishtirokchilar joriy yilning kuzida kuzgi bug‘doy ekishda Bo‘lim olimlari bilan hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Ta'kidlash joizki, bu yerda Fanlar akademiyasining boshqa ilmiy-tadqiqot muassasalari, xususan, Genetika va o‘simliklar eksperimental biologiyasi instituti, Mikrobiologiya instituti hamda Umumiy va noorganika kimyo instituti tomonidan yaratilgan o‘simliklar o‘sishi stimulyatorlari ham sinovdan o‘tkazilmoqda. Bundan tashqari, Bo‘lim ilmiy xodimlarining tashabbusi bilan ishlab chiqilgan texnologiyalar no‘xat, tarvuz va boshqa ekinlarda sinovdan o‘tkazilmoqda.
Tayyor mahsulotni sotishdan olingan foyda ishtirokchilarning ulushiga qarab taqsimlanadi. Shuningdek, mablag‘larning bir qismi Navoiy bo‘limida tuzilayotgan urug‘chilik fondiga ham o‘tkaziladi.

Состоялся выездной семинар
3 мая 2023 года на опытно-полевом участке Навоийского отделения Академии наук в Нуратинском районе состоялся выездной научно-практический семинар-тренинг Отделения на тему «Перспективы применения на сельскохозяйственных посевах водосберегающих технологий, разработанных учёными Навоийского отделения Академии наук», посвящённый 80-летнему юбилею образования Академии наук Республики Узбекистан. В нём приняли участие руководство, научные сотрудники и докторанты Отделения, а также специалисты местных организаций сельскохозяйственного направления и фермеры с многолетним стажем.
Председатель Навоийского отделения А.Мирзаев предоставил участникам семинара общую информацию о деятельности Отделения. Заведующие отделами У.Хакимов и Ш.Кодирова зачитали доклады о разработанных учёными Отделения водосберегающих технологиях на основе бентонита. Это - капсулирование семян сельскохозяйственных культур порошком бентонитовой глины перед посевом и листовая подкормка растений бентонитосодержащей суспензией. Данные разработки показали свою эффективность на полевых испытаниях.
Сорбционные свойства бентонита, то есть, его способность впитывать и удерживать влагу, позволяют обеспечить бесстрессовые всходы семян, и их стабильный рост, покрывая потребности растений в воде. Применение данных разработок в предыдущие годы позволило собрать до 15 процентов дополнительного урожая хлопка и до 31,6 процента дополнительного урожая сорта пшеницы «Дурдона» с гектара. Кроме того, в 2022 году на 10 гектарах богарных неполивных земель фермерского хозяйства «Умрбек» Нуратинского района, с которым у Отделения заключён Меморандум о сотрудничестве, с внедрением инновационных водосберегающих технологий Отделения, был собран урожай пшеницы по 16 центнеров с гектара вместо 6,8, то есть урожайность выросла почти в 2,5 раза.
Докладчики отметили, что, опираясь на эти результаты, Навоийским отделением предпринят новый подход к коммерциализации научных разработок. Создана инициативная группа по организации производства и выращиванию пшеницы на богарных неполивных землях с применением вышеперечисленных инновационных технологий. В инициативную группу со своими личными сбережениями с долевым участием вошли научные сотрудники Отделения.
В феврале текущего года на 56 гектарах богарных земель была засеяна пшеница. Участники семинара своими глазами могли увидеть разницу между участком, где зерновая культура была засеяна с применением вышеназванных инновационных технологий, и котрольным участком, где не применялась никакая дополнительная обработка. По прогнозам опытных фермеров, здесь можно будет собрать 20-25 центнеров урожая с гектара. Участники, видя положительный результат, выразили готовность сотрудничать с учёными Отделения при посадке озимой пшеницы осенью текущего года.
Стоит отметить, что здесь также проходят испытания препараты-стимуляторы роста растений других научно-исследовательских учреждения Академии наук, в частности, Института генетики и экспериментальной биологии растений, Института микробиологии, а также Института общей и неорганической химии. Кроме того, по инициативе научных сотрудников Отделения, на этом участке разработанная технология проходит апробацию на горохе, арбузах и других культурах.
С учётом показателей урожайности и полученных доходов, прибыль от реализации готовой продукции будет распределяться между компаньонами, согласно долевому вкладу участников. Часть средств также будет перечислена в создаваемый семенной фонд Навоийского отделения.