Rossiyaliklar bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limiga Rossiyaning "Uransvetmet” Boshqaruv kon-ma'dan kompaniyasi aksiyadorlik jamiyati vakillari ushbu kompaniyaning bosh direktori Vladimir Degtyarenko boshchiligida hamda Rossiyaning “Rosgeologiya” AJ geologik xoldingning xalqaro loyihalar bo‘yicha bosh menejeri Aleksey Desyatkin tashrif buyurishdi.
Tadbir davomida FA Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev va uning xalqaro aloqalar va tijoratlashtirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev mehmonlar bilan geologik qidiruv va boshqa sohalarda hamkorlikning istiqbollarini muhokama qildilar.
Rossiyadan kelgan mehmonlar Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari tomonidan tayyorlangan loyihalar bilan tanishdilar. Shu jumladan, infratuzilmadan uzoqda joylashgan ma'dan va noma'dan foydali qazilmalar zaxiralarini tezkor geologik qidiruv ishlarini olib borish maqsadida mobil ilmiy-ishlab chiqarish geologik qidiruv otryadini yaratish g‘oyasini ma'qulladilar. Olingan natijalarni manfaatdor investorlarga ular tomonidan foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash uchun berilishi mumkin. Ushbu otryad, shuningdek, lalmikor yerlarda tomchilatib sug‘orish texnologiyasini qo‘llagan holda mevali bog‘lar yaratish uchun yer osti suvlari bilan ta'minlashda zarur bo‘ladigan yer osti quduqlarini qazishda va yer osti suvlar zahiralarini aniqlash va ularning tarkibini kimyoviy tahlil qilish imkonini beradi.
“Uransvetmet” BKMK AJ 20 yilga yaqin vaqt davomida geologik tadqiqotlar bozorida faoliyat olib boradi va dunyoning 18 davlatida burg‘ulash, geologiya va qidiruv ishlarida malakali xizmat ko‘rsatadi. Bugungi kungacha aksiyadorlik jamiyati tomonidan 150dan ortiq loyihalar amalga oshirilgan va uzunligi 5 million metrdan ortiq geologik quduqlari burg‘ulangan. Uning balansida geologik qidiruv ishlari hamda ilmiy izlanishlarni bajarish uchun zamonaviy burg‘ulash uskunalari mavjud.
Kompaniya atrof-muhit ekologiyasini saqlash bo‘yicha xavfsizlik standartlariga rioya qilgan holda ishlarni bajarish uchun yetarlicha tajribaga ega, shuningdek barcha kerakli sertifikatlari bor va Kompaniyaning ko‘plab istiqbolli loyihalarini amalga oshirish jarayonida malakali va sifatli ishlar tufayli minglab ish o‘rinlariga mo‘ljallangan kon sanoati korxonalari barpo etildi, ular jahon sanoatining ehtiyojlari uchun millionlab tonna foydali qazilmalarni yetkazib beradi.yo
Tomonlar O‘zbekiston hududida, xususan, Qizilqum va Nurota ma'dan maydonlarida yuqorida ko‘rsatilgan faoliyat bilan shug‘ullanadigan O‘zbekiston-Rossiya qo‘shma korxonasini yaratish imkoniyatlarini muhokama qildilar. “Uransvetmet” BKMK AJ mobil geologiya qidiruv otryadining samarali faoliyat ko‘rsatish uchun burg‘ulash uskunalarini berishi, Navoiy bo‘limi esa otryadni zarur ish hajmi va geologik qidiruvga istiqbolli xududlarni tavsiya qilishda asoslangan takliflar bilan ta'minlashi mumkin.
Yig‘ilish qatnashchilari qo‘shma korxona tashkil etishdan oldin kerakli bitimni imzolash va bozor mexanizmlarini hisobga olgan holda rejalashtirilgan ishning iqtisodiy samaradorligini hisoblash kerak degan xulosaga kelishdi.

Обсудили перспективы сотрудничества с россиянами
Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан посетили представители Российского АО Управляющая горно-рудная компания «Уранцветмет» во главе с генеральным директором Владимиром Дегтяренко и генеральный менеджер международных проектов Российского геологического холдинга АО «Росгеология» Алексей Десяткин.
В ходе встречи председатель Навоийского отделения АН Абдуразак Мирзаев и его заместитель по международным связям и коммерциализации Кувондик Нурбоев обсудили с гостями перспективы сотрудничества, в частности, в сфере геологоразведки.
Гости из России ознакомились с проектами ученых Навоийского отделения АН, среди которых и создание мобильного научно-производственного геологоразведочного отряда с целью совместного проведения оперативной геологоразведки запасов месторождений рудных и нерудных полезных ископаемых, расположенных вдали от инфраструктуры. Полученные результаты можно предоставить заинтересованным инвесторам для дальнейшей добычи и переработки полезных ископаемых. Данный отряд также сможет заниматься поиском и анализом запасов подземных вод для капельного орошения садов, возводимых в богарных землях, и применения в технических целях. Для этого будет проводиться бурение скважин и анализ химического состава воды.
АО УГРК «Уранцветмет» на рынке геологических исследований уже около 20 лет и осуществляет профессиональную деятельность по бурению, геологии и изысканию в 18 странах мира. Акционерным обществом на сегодня реализовано свыше 150 проектов и пробурено более 5 миллионов погонных метров геологических скважин. В наличии у него современные буровые установки для проведения геологоразведочных работ и научных изысканий.
Компания имеет все необходимые сертификаты и экспертизу для проведения работ, соблюдая нормы безопасности для сохранения экологии окружающей среды. По итогам многих проектов, за счет квалифицированной и качественной работы, построены добывающие предприятия на тысячи рабочих мест, которые поставляют миллионы тонн полезных ископаемых для нужд мировой промышленности.
Стороны обсудили возможность создания Узбекско-Российского совместного предприятия, которое будет заниматься вышеописанной деятельностью на территории Узбекистана, в частности, Кызылкумском и Нуратинском горнорудном регионах. При этом АО УГРК «Уранцветмет» для эффективного функционирования мобильного отряда сможет предоставить буровые установки, а Навоийское отделение обеспечить отряд необходимым объемом работ и предоставить научно обоснованные заключения о перспективности площадей для геологоразведки.
Участники встречи пришли к мнению, что перед созданием совместного предприятия необходимо подписать необходимое соглашение и просчитать экономическую целесообразность задуманных работ с учетом рыночных механизмов.