Rossiya Federatsiyasi madaniy poytaxti tadbirkorlari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilmoqda
2021 yilning iyun oyi o‘rtalarida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limiga Sankt-Peterburgdagi "LENAXIM" MChJni tijorat direktori Andrey Palevich tashrif buyurdi. Mazkur kompaniya xalq va qishloq xo‘jaligi tarmoqlari, shuningdek, tibbiyot sohasi uchun kimyoviy reagentlar ishlab chiqarish va yetkazib berish bozorida faoliyat ko‘rsatmoqda. Rossiya Federatsiyasining madaniy poytaxtidan kelgan mehmon bilan muzokaralarni Bo‘lim raisi Abdurazak Mirzayev olib bordi.
Tomonlar noma'dan foydali qazilmalarni konlardan qazib olish, shuningdek, texnogen chiqindilardan yod, brom, litiy va boshqa foydali komponentlarni ajratib olish jarayonida innovatsion texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
Rossiyalik tadbirkor bentonit, dolomit va kvars qumlari qatlamlari joylashgan Vaush koni bilan yaqindan tanishdi. A.Palevich Navoiy viloyatining Konimex tumanidagi Mo‘llali ko‘lidagi mineral tuz koni bilan ham qiziqdi. Bu yerda shisha va soda ishlab chiqarishda, shuningdek tibbiyot sohasida keng qo‘llaniladigan Glauber tuzining yetarli zaxiralari mavjud.
Muzokaralar natijasida Navoiy bo‘limi va "LENAXIM" MChJ o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum tuzildi. Shuningdek, huddi shunday hujjat imzolash uchun Sankt-Peterburgdagi "Amaliy kimyo” Rossiya ilmiy markazi" AJga yuborildi. Mazkur aksiadorlik jamiyat bilan "LENAXIM" MChJ ko‘p yillardan buyon hamkorlik qilib kelmoqda.
Ta'kidlash joizki, mazkur tashkilotlarning har ikkisi ham viloyatdagi kimyo korxonalari bilan ishlash bo‘yicha ko‘p yillik tajribaga ega. Shu bois uchrashuv ishtirokchilari Navoiy bo‘limi olimlari va rossiyalik tadbirkorlarning hamkorligi tomonlar uchun o‘zaro manfaatli va foydali bo‘lishini ta'kidladilar.
Muzokaralar chog‘ida A.Mirzaev va A.Palevich yuqorida qayd etilgan vazifalarni hal etish uchun O‘zbekiston-Rossiya qo‘shma korxonasini yaratish istiqbollarini ham muhokama qildilar. Bu bosqichda qo‘shma korxona tuzish niyati borligi haqida bayonnoma tayyorlandi va ko‘rib chiqilmoqda.

Налаживается сотрудничество с предпринимателями из культурной столицы Российской Федерации
В середине июня 2021 года Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан посетил коммерческий директор Санкт-Петербургского ООО «ЛЕНАХИМ» Андрей Палевич. Данное общество работает на рынке производства и поставки химических реагентов для сфер народного и сельского хозяйства, а также медицины. Переговоры с гостем из культурной столицы Российской Федерации провёл председатель Отделения Абдуразак Мирзаев.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в освоении месторождений нерудных полезных ископаемых, а также внедрении инновационных технологий в процесс извлечения из техногенных отходов йода, брома, лития и других полезных компонентов.
Российский предприниматель с выездом на место ознакомился с месторождением «Вауш», где в одном месте компактно расположены пласты бентонита, доломита и кварцевых песков. А.Палевича заинтересовало месторождение минеральных солей на озере Муллалы, что в Канимехском районе Навоийской области. Здесь находится в достаточном количестве для промышленного освоения запасы глауберовой соли, которая широко применяется в стекольном и содовом производстве, а также медицине.
Итогом переговоров стало заключение Меморандума о сотрудничестве между Навоийским отделением и ООО «ЛЕНАХИМ». Аналогичный документ для подписания направлен в АО «Российский научный центр «Прикладная химия» из Санкт-Петербурга, с которым ООО «ЛЕНАХИМ» сотрудничает долгие годы.
Стоит отметить, что обе этих организации имеют многолетний опыт работы с химическими предприятиями региона. Поэтому участники встречи сошлись во мнении, что сотрудничество учёных Навоийского отделения и российских предпринимателей будет взаимовыгодным и полезным для сторон.
В ходе переговоров А.Мирзаев и А.Палевич также обсудили перспективы создания узбекско-российского совместного предприятия для решения вышеназванных задач. На данном этапе подготовлен и находится на стадии рассмотрения протокол намерения создания СП.