Yaqinda «O'zsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi bo‘limi boshlig‘i Muzaffar Atayev va Navoiy viloyati Iqtisodiy taraqqiyot va qambag‘allikni qisqartirish bosh boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Baxtiyor Barakayevlar O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limiga tashrif buyurdilar. Ular Bo‘lim olimlarining qurilish materiallari ishlab chiqarish sohasidagi innovatsion ishlanmlari bilan tanishdilar.
Jumladan Bo‘lim raisi Abdurazak Mirzayev, rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyev va muhandis-texnologi Sergey Pochtoviylar ularga bir qator ishlanmalarni taqdim etdilar.
Bular Bo‘lim olimlarining "Toshqazgan koni ma'danidan elektrotexnika, metallurgiya va kimyo sanoatida foydalanishga yaroqli bo‘lgan grafit boyitmasini olish" hamda “Vaush koni dolomitini kompleks qayta ishlash yo‘li bilan magniy oksidi (magnezit) olish” nomli tijoratlashtirishga istiqbolli ilmiy ishlanmalar sifatida 2020 yil 12 avgustda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Kimyo va biologiya yo‘nalishlarida uzluksiz ta'lim sifatini va ilm-fan natijadorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga kiritilgan ilmiy ishlanmalaridir. Ushbu ishlanmalar bo‘yicha tasdiqlangan Manzilli jadvallar asosida tashkiliy ishlar olib borilmoqda.
Jumladan, Toshqozg‘on koni grafitlarida tabbiy holda sof uglerodning miqdori 30-34% bo‘lib, uni boyitmasdan to‘g‘ridan-to‘g‘ri sanoatda qo‘llash imkoniyati yo‘qligini inobatga olib, bugungi kunda Bo‘lim olimlari Umumiy va noorganika insituti hamkasblari bilan hamkorlikda mahalliy xomashyolardan tayyorlangan unversal ko‘pirtiruvchi reagent yordamida ushbu grafit rudasidagi sof uglerodning miqdorini 90-94% boyitishga erishildi. Ushbu reagentdan foydalanib, grafitni 4ta bosqichda loyiha ishtirokchilari tomonidan boyitganda, olimlarning teoretik hisobiga ko‘ra 99% tozalikga erishilganligi bashorat qilinmoqda. Ushbu olingan natijalar laboratoriya analizlari bilan tasdiqlanishi kutilmoqda.
Bo‘lim olimlari tomnidan Vaush koni dolomitini kompleks qayta ishlash yo‘li bilan magniy oksidi (magnezit) olish texnologiyasi yaratilgan bo‘lib, bugungi kunda ushbu konddagi mavjud noma'dan foydali qazilmalarni, ya'ni bentonit, kvars qumi va dolomitni kompleks o‘rganish borasida geologiya qidiruv ishlarini olib borish maqsadida litsenziya olish arafasida.
Bugungi kunda Navoiy bo‘limi olimlari Latviyaning "VAO" kompaniyasi tomonidan qazib olish ishlari olib borilayotgan Navoiy viloyati Konimex tumani xududida joylashgan Aznek fosforit konida "VAO" va Navoiy bo‘limi o‘rtasida tuzilgan hamkorlik memorandumi asosida fosforit rudasini boyitishning innovatsion texnologiyalarini yaratish ustida ilmiy-tadqiqotlar olib borishmoqda.
Bo‘limining patentlari mavjud bo‘lgan kvars qumlarini pulsatsion kolonnalar yordamida boyitish hamda vakuum sharoitida fosfogips qurilish materiallarini ishlab chiqarish mavzularida innovatsion ishlanmalariga mehmonlar katta qiziqish bildirdi. Pulsatsion kolonna xozir foydalanayotgan flotasion mashinadan ko‘ra afzalroqdir.
Uchrashuv yakunida M.Atayev Bo‘limning yuqoridagi loyihalarini amalga oshirish uchun investorlarni topishda ko‘maklashishga tayyor ekanligini aytib o‘tdi.

Обсудили разработки в сфере производства строительных материалов
На днях Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан посетили начальник отдела ассоциации «Узпромстройматериалы» Музаффар Атаев и заместитель начальника Главного управления экономического развития и сокращения бедности Навоийской области Бахтиёр Баракаев. Они ознакомились с инновационными разработками ученых Отделения в сфере строительных материалов.
В частности, председатель Отделения Абдуразак Мирзаев, заместитель председателя Кувандик Нурбоев и инженер-технолог Сергей Почтовый презентовали им ряд разработок.
Это научные разработки ученых Отделения «Получение графитового концентрата из руды месторождения Тасказган для дальнейшего применения его в электротехнике, металлургической и химической промышленности» и «Получение оксида магния (магнезита) путем комплексной переработки доломита месторождения Вауш», которые признаны перспективными к коммерциализации и включены в «Программу организации коммерциализации перспективных научных разработок научных организаций направлений «химия» и «биология», утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по повышению качества непрерывного образования и результативности науки по направлениям «химия» и «биология» от 12 августа 2020 года. По ним составлены и утверждены Адресные таблицы, по которым ведутся работы.
Учитывая, что в природном графите Тасказганского месторождения содержание углерода составляет 30-34% и его нельзя использовать без обогащения в промышленности, учеными Отделения совместно с коллегами из Института общей и неорганической химии разработан универсальный графитовый пенообразователь, изготовленный из местного сырья, который позволил обогатить графит и довести содержание углерода в нем до 90-94%. Участники проекта провели четырехэтапное обогащение графита с использованием этого реагента, по теоретическим расчетами прогнозное содержание чистого углерода достигло 99%. Полученные результаты ожидают подтверждения лабораторными анализами.
Учеными Отделения также разработана технология получение оксида магния (магнезита) путем комплексной переработки доломита месторождения Вауш. В скором времени будет выдана лицензия на геологоразведочные работы для комплексного изучения имеющихся на месторождении нерудных полезных ископаемых, таких как бентонит, кварцевые пески и доломит.
На фосфоритовом месторождении «Азнек», расположенном в Канимехском районе Навоийской области Латвийской компанией «BAO» начато проведение горно-добычных работ. На основании меморандума о сотрудничестве между Навоийским отделением и «BAO» сегодня ученые отделения ведут научно-исследовательские работы, направленные на создание инновационной технологии обогащения фосфоритовой руды.
Гостей заинтересовали проекты Отделения, касающиеся обогащения кварцевого песка с использованием в качестве отмывочного аппарата инновационной промывной пульсационной колонны, а также уникальный способ производства гипсовых вяжущих материалов.
Пульсационная колонна является хорошей альтернативой флотационной машине, которая представляет собой морально устаревшую конструкцию отмывочной машины. Вертикальное возвратно-поступательные движение пульпы в колонне возникает вследствие кратковременной периодической подачи импульсов сжатого воздуха в пульсационную камеру, при этом пульпа, совершая движения по колонне, пересекает пластины насадки, в которых установлены направляющие лопатки. Пульпа, проходя через них, приобретает спиралеобразные движения, обеспечивающие качественную оттирку с поверхности кристаллов пленок глины и окислов железа.
М.Атаев в завершение встречи пообещал оказать содействие в поиске инвесторов для реализации вышеназванных проектов Отделения.