Qo‘shma korxona yaratish niyatida
Qishning so‘nggi oyining birinchi kunida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limiga Turkiyaning "Lotus Holding" kompaniyalar guruhi Bosh direktori Erdal Chelik va boshqaruv raisi Raxman Odekovlar tashrif buyurdi. Ular bilan Bo‘lim raisi Abdurazak Mirzayev va rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyevlar muzokara o‘tkazdilar.
Mehmonlarning ta'kidlashicha, ularning xolding kompaniyasi elektr energetikasi, telekommunikasiya va kimyoviy texnologiyalar sohalaridagi texnik muammolarni hal qilish, shuningdek sanoat va fuqarolik obyektlarini qurish bilan shug‘ullanadi. Masalan, ular Turkmaniston, Turkiya, Iroq, Indoneziya va boshqa mamlakatlarda bir qator loyihalarni amalga oshirgan.
O‘z navbatida A.Mirzayev Bo‘limda amalga oshirilayotgan loyihalar va istiqboldagi rejalar haqida ishtirokchilarga ma'lumot berdi. Xususan, turk ishbilarmonlari uch turdagi noma'dan foydali qazilmalar mavjud Vaush koniga qiziqish bildirdilar. Ta'kidlash joizki, Navoiy bo‘limi ta'sischiligida tashkil etilgan “Qizilqum Istiqbollari" MChJga ushbu maydonni geologik jihatdan o‘rganish maqsadida yer qa'ri uchastkasidan foydalanish huquqi uchun litsenziya berildi.
Mehmonlar ushbu konda qazish ishlari olib borishga, shu jumladan, kvars qumlarini boyitish, modifikasiyalangan bentonit gillarini va dolomitdan magnezit olish uchun ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishga sarmoya kiritishga tayyor ekanliklarini ta'kidladilar. Ular ishlab chiqarish rentabelligi uchun hisob-kitob qilishgach, O‘zbekiston-Turkiya qo‘shma korxonasi tashkil etish istagini bildirdilar.
Hozirda loyihaning texnik-iqtisodiy asoslash xujjatlari tayyorlanmoqda. Shu kuni birinchi qadam sifatida tomonlar hamkorlik to‘g‘risida memorandumni imzoladilar.

Есть намерения создать совместное предприятие
В первый день последнего месяца зимы Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан посетили генеральный директор Турецкой группы компаний «Lotus Holding» Эрдал Челик и председатель правления Рахман Одеков. С ними переговоры провели председатель Отделения Абдуразак Мирзаев и заместитель председателя Кувандик Нурбоев.
Гости рассказали, что их холдинг занимается решением технических задач в сферах электроэнергетики, телекоммуникаций и химической технологии, а также строительством производственных и гражданских объектов. К примеру, ими реализован ряд проектов в Туркменистане, Турции, Ираке, Индонезии и других странах.
В свою очередь, А.Мирзаев поделился информацией о выполняемых в Отделении проектах и планах на будущее. В частности, турецких бизнесменов заинтересовало месторождение «Вауш», где сосредоточены залежи трех видов нерудных полезных ископаемых. Стоит отметить, для геологического его изучения ООО «Qizilqum Istiqbollari», одним из учредителей которого является Навоийское отделение, выдана лицензия.
Гости подчеркнули готовность инвестировать в разработку этого месторождения, в том числе в создание производств по обогащению кварцевых песков, выпуску модифицированных бентонитовых глин и получения магнезита из доломита. Изъявили желание создать совместное узбекско-турецкое совместное предприятие после проведения расчетов на предмет рентабельности производств.
Ныне готовится технико-экономическое обоснование проекта. Однако первый шаг уже сделан. Стороны подписали меморандум о сотрудничестве.