Qoraqalpog‘istondagi yarmarkada Navoiy bo‘limi ishtirok etdi
2021-yilning 17-18-iyun kunlari Nukus shahrida Hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi. Ishtirokchilar tabiiy va mineral resurslarni qayta ishlash, neft va gaz, kimyo, elektroenergetika, qurilish hamda elektrotexnika sanoatida o‘z faoliyatini olib boradigan korxona, tashkilot va kompaniyalarning mahsulotlari bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar. Yarmarkada O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limi ham o‘z ishlanmalari bilan qatnashdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi poytaxtining aholisi va mehmonlari Bo‘limning quyidagi mahsulotlar namunalari bilan qiziqdilar. Bular “Vaush” konining kvars qumlari, dolomit va bentonitladir. Birinchi noma'dan foydali qazilmani qurilish va shisha sanoatida xom ashyo sifatida qo‘llash mumkin. Ikkinchisini – olovbardosh materiallar ishlab chiqarishda keng qo‘llanadigan magenzitni olish hamda undan sof magniy ajratib olish uchun. Uchunchisi esa kukunsimon shaklida - yog‘larni tozalash va oqartirishda foydalanish uchun.
Shuni ta'kidlash joizki, bentonit namlikni shimib olib saqlaydigan sorbent hisoblanadi. Uning ushbu xususiyati qishloq xo‘jaliki ekinlarining o‘rug‘larini, ayniqsa chigitni, bentonit kukuni bilan qobiqlab ekish texnologiyasini yaratishga asos bo‘ldi. Ushbu konning bentonitini neft-gaz quduqlarini burg‘ulashda faol yuvuvchi suyuqliklar sifatida foydalanish ham mumkin.
Bundan tashqari, Bo‘lim olimlari tomonidan ishlab chiqilgan texnologiya yordamida Toshqazgan koni ma'danidan olingan elektrotexnika, metallurgiya va kimyo sanoatida foydalanishga yaroqli bo‘lgan grafit namunalari va boshqa mahsulotlar taqdim etildi.
Ishtirokchilar Bo‘limning ishlanmalariga oid barcha savollariga batafsil javob oldilar.
Tadbir so‘ngida tantanali ravishda yarmarkani tashkillashtirishdagi faol ishtiroki uchun FA Navoiy bo‘limi jamoasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining Faxriy yorlig‘i bilan taqdirlandi.

Навоийское отделение приняло участие на ярмарке в Каракалпакстане
17-18 июня 2021 года в городе Нукусе прошла Территориальная межотраслевая промышленная ярмарка. Посетители смогли ознакомиться с продукцией предприятий, организаций и компаний, занятых в нефтегазовой, химической и сферах строительства, электроэнергетики и электротехники, а также переработки природных и минеральных ресурсов. На ярмарке свои разработки представило и Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан.
Жителей и гостей столицы Республики Каракалпакстан заинтересовали следующие образцы продукции Отделения. Это кварцевые пески, доломит и бентонит месторождения «Вауш». Первое нерудное полезное ископаемое можно использовать в качестве сырья в строительстве и производстве стекла. Второе – для получения магнезита, широко используемого при производстве огнеупорных материалов, а также извлечения из него чистого магния. Третье было представлено в виде порошка для отбеливания и очистки масел.
Стоит отметить, бентонит также является отличным сорбентом, способным впитывать и удерживать влагу. Это его свойство стало основой для разработки технологии посева капсулированных порошком бентонитовой глины семян сельскохозяйственных культур, в частности, хлопка. Бентонит данного месторождения также можно использовать в качестве активной промывочной жидкости при бурении нефтегазовых скважин.
Кроме того, были представлены образцы пригодного для применения в электротехнике, металлургии и химической промышленности графита, получаемого обогащением руды из месторождения Тасказган при помощи разработанной учёными Отделения технологии и другая продукция.
Участники мероприятия получили исчерпывающие ответы на вопросы по разработкам Отделения.
В завершение коллективу Навоийского отделения АН в торжественной обстановке была вручена Почетная грамота Совета Министров Республики Каракалпакстан за активное участие в проведении ярмарки.