Pedagogik diagnostika bo‘yicha o‘quv qo‘llanma chop etildi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari poytaxtimiz va Navoiy shahri pedagogika OTMlari professor-o‘qituvchilari bilan birgalikda “Pedagogik diagnostika” nomli o‘quv qo‘llanma tayyorlab, chop etdilar.
Kitobning mualliflari – Bo‘limning ilmiy kotibi, pedagogika fanlari nomzodi, dotsent Djaxangir Gulyamov, Bo‘limning rais o‘rinbosari, fizika-matematika fanlari nomzodi Quvondiq Nurboyev hamda Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti dotsenti, pedagogika fanlari nomzodi Saidne'mat Umarov va Navoiy davlat pedagogika instituti dotsenti, pedagogika fanlari nomzodi Feruza Aminovalar.
O‘quv qo‘llanma o‘quvchi yoshlarga ta'lim-tarbiya berish jarayonida pedagogni diagnostik faoliyatining maqsadi, vazifalari, mazmuni, uni tashkil etishning umumiy va maxsus tamoyillari, metodlari, o‘quvchilarning yosh jihatlarini hisobga olgan holda ularda ma'naviy-ahloqiy va ijtimoiy sifatlarning tarbiyalanganligi darajasini aniqlash yo‘llari va vositalari havola etilgan. Kitob 156 betdan iborat bo‘lib, o‘z ichiga uchta bobni olgan. Bular – pedagogik diagnostikaning ilmiy-nazariy asoslari; ta'lim muassasasida o‘qituvchining diagnostik faoliyati; pedagogik diagnostika metodlaridir.
Shuni ta'kidlash joiz-ki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020 yilning 29 dekabr kuni o‘zining Oliy Majlisga yo’llagan Murojaatnomasida “Biz o‘z oldimizga mamlakatimizda Uchinchi Renessans poydevorini barpo etishdek ulug‘ maqsadni qo‘ygan ekanmiz, buning uchun yangi Xorazmiylar, Beruniylar, Ibn Sinolar, Ulug‘beklar, Navoiy va Boburlarni tarbiyalab beradigan muhit va sharoitlarni yaratishimiz kerak. Bunda, avvalo, ta'lim va tarbiyani rivojlantirish, sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish, ilm-fan va innovasiyalarni taraqqiy ettirish milliy g‘oyamizning asosiy ustunlari bo‘lib xizmat qilishi lozim” – deb aytgan edilar.
Ushbu vazifani hamda 2020 yilning 30 oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakatimiz ta'lim-tarbiya tizimini tubdan takomillashtirish, ilm-fan sohasi rivojini jadallashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida bergan topshiriqlar ijrosini ta'minlash, ta'lim-tarbiya jarayoni oqsayotgan maktablar reytingini ko‘tarish va bitiruvchilarning oliy ta'limga kirish ko‘rsatkichlarini yaxshilash maqsadida Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari va Navoiy davlat pedagogika instituti professor-o‘qituvchilari tomonidan hamkorlikda tayyorlangan “Innovatsion pedagogikadan moderatorlarni tayyorlash” dasturi asosida Navoiy viloyatining Nurota tumani o‘rta umumta'lim maktablarining o‘qituvchi-metodistlari bilan 2021 yilda bir qator seminar-trening mashg‘ulotlarini o‘tkazdilar. Mazkur seminarlar ijobiy natija berib, ta'lim sohasida Nurota tajribasini poydevorini yaratdi.
Yangi o‘quv qo‘llanmaning mualliflari u pedagogika oliy ta'lim muassasalarining bakalavriat va magistratura bosqichi talabalari, pedagogik-o‘qituvchilarning malakasini oshirish va ularni qayta tayyorlash muassasalari tinglovichlari hamda pedagogika sohasida faoliyat yurituvchi barcha mutaxasislar, shu bilan birga yo‘qorida aytib o‘tilgan seminarlar tinglovichalri uchun yangi bilimlar manbasi bo‘ladi degan fikrdalar.

Издано учебное пособие по педагогической диагностике
Ученые Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан совместно с профессорами и преподавателями педагогических вузов столицы и города Навои подготовили и опубликовали учебное пособие «Педагогическая диагностика».
Авторами книги являются ученый секретарь Отделения, кандидат педагогических наук, доцент Джахангир Гулямов, заместитель председателя Отделения, кандидат физико-математических наук Кувандик Нурбоев, а также доцент Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами, кандидат педагогических наук Саиднеъмат Умаров и доцент Навоийского государственного педагогического института, кандидат педагогических наук Феруза Аминова.
В учебном пособии приведены цели, задачи, сущность, содержание и уровни диагностической деятельности педагога, формы и методы педагогической диагностики, а также пути организации и проведения диагностической деятельности в образовательных учреждениях. Оно состоит из 156 страниц и включает в себя три главы – теоретические основы педагогической деятельности; диагностическая деятельность учителя в образовательном учреждении; методы педагогической деятельности.
Стоит отметить, что Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в Послании Олий Мажлису от 29 декабря 2020 года сказал, что «Мы поставили перед собой великую цель – формирование фундамента нового Ренессанса в нашей стране, и с этой целью должны создать среду и условия для воспитания новых Хорезми, Беруни, Ибн Сино, Улугбеков, Навои и Бабуров. Важнейшими факторами в этом историческом процессе, неотъемлемой частью нашей национальной идеи являются развитие образования и воспитания, науки и инноваций, утверждение здорового образа жизни».
В целях решения этой задачи и во исполнение поручений, данных на видеоселекторном совещании под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, посвященном вопросам совершенствования системы образования и воспитания, ускорения развития науки в стране, а также повышения рейтинга школ, где хромает образовательно-воспитательный процесс и улучшения показателя поступления выпускников в высшие учебные заведения ученые Навоийского отделения Академии наук и преподаватели Навоийского государственного педагогического института на основании совместно подготовленной программы «Подготовка модераторов по инновационной педагогике» с начала 2021 года провели ряд семинаров-тренингов для учителей-методистов общеобразовательных школ Нуратинского района Навоийской области. Есть положительные результаты, что заложило фундамент Нуратинского опыта в сфере образования.
Авторы нового учебного пособия «Педагогическая диагностика» считают, что оно станет источником новых знаний для студентов бакалавритата и магистратуры педагогических вузов, слушателей курсов переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров, а также для всех специалистов, занимающихся педагогической деятельностью, в том числе слушателей вышеназванных семинаров-тренингов.