O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi tomonidan Nurota tumani lalmi yerlarida pavlovniya plantasiyasini yaratish loyihasi amalga oshirilmoqda. Quvonarlisi shundaki, ushbu loyihaga qiziqish bildirgan xorijiy hamkorlar soni tobora ortib bormoqda.
Shunday qilib, 2022 yilda Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari “Umrbek” fermer xo‘jaligi bilan hamkorlikda Nurota tumanida Yevropa texnologiyasi asosida bir gektar yer maydoniga 1000 dona shangtong navli pavlovniya ko‘chatlarini, shuningdek, 2000 dona ushbu tez o‘sadigan daraxtning qalamchalarini 0,4 gektariga ekishdi. Yarim yil ichida ko‘chatlarning balandligi 4 metrdan oshdi va qalamchalardan unib chiqqan daraxtlarning balandligi 2 metrga yetdi.
23 yanvar kuni Navoiy bo‘limiga Bolgariyalik hamkor - "Paulownia BG" MChJ bosh menejeri Djan Duralov tashrif buyurdi, u o‘tgan yili transport xarajatlarini qoplagan holda ushbu Yevropa davlatidan pavlovniya ko‘chatlari va qalamchalarini bepul olib keldi. Ko‘chatlarni tashqi ta'sirlardan himoya qilish va begona o‘tlarning ko‘payishini oldini olish maqsadida qatorlarni qoplash uchun maxsus plyonka Qirg‘izistonlik sherik, ya'ni "Kut Darak" MChJ tomonidan taqdim etildi.
Ta'qidlash joizki, Djan Duralov o‘zi ishlab chiqqan texnologiyaning barcha nozik tomonlarini tushuntirish maqsadida bir necha bor ekish joyiga shahsan tashrif buyurib, bugungi kunda daraxtlarning o‘sish jarayonini tezkor messendjerlar orqali nazorat qilib kelmoqda. Bu safar u daraxtlarning keyingi o‘sishi va mustahkamlanishini tezlashtirish uchun ularni qanday qilib texnik kesish kerakligini tushuntirdi. Bir yillik daraxtlarning ingichka tanalarini kesish va ulardan yoqilg‘i sifatida ishlatilishi mumkin bo‘lgan biopelletlar va biobriketlar tayyorlash rejalashtirilgan. Shu bilan birga, pavlovniya briketlarining issiqlik o‘tkazuvchanligi an'anaviy daraxt navlariga qaraganda bir necha baravar yuqori va chiqadigan kul miqdori ancha past.
Shu kuni Djan Duralov Nurota tumanidan vaqtincha ishsiz bo‘lgan bir guruh yoshlar bilan ham suhbat o‘tkazdi, ulardan Bolgariyadagi pavlovniya plantasiyasida ishlash va o‘qish uchun 7-10 kishini tanlab olishni rejalashtirmoqda. Ta'kidlash joizki, 2022 yilda 7 nafar yosh Bolgariyada amaliyot o‘taganlar. O‘tkan safarday, Viza olish, transport, turar joy va yashash xarajatlari, shuningdek, tibbiy sug‘urta Bolgariya tomonidan qoplaniladi. Ishga yuborilganlar o‘z ishi uchun munosib maosh oladilar va uni to‘g‘ridan-to‘g‘ri oilalariga yuborish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Eng muhimi, ular zamonaviy agrotexnologiyalardan foydalangan holda bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lib, O‘zbekistonda Nurota tumanidagi plantasiyada mutaxassis sifatida ishlashda davom etadilar.
Shu bilan birga, joriy yili yana 4-5 kishini xuddi shunday shartlar bilan boshqa Yevropa mamlakatidagi pavlovniya plantasiyasiga amaliyot o‘tash uchun yuborish rejalashtirilgan. Loyihaga Pol'sha Respublikasining «FARMA TLENU» MChJ tomonidan qiziqish bildirildi va u bilan Navoiy bo‘limi 11 yanvar kuni hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumni imzoladi.
Bundan tashqari, 20 yanvar kuni Rossiya Federatsiyasining “Alyumin konstruksiyalari” MChJ direktori German Gal'burt Navoiy bo‘limiga tashrif buyurdi. U 50 gektarlik pavlovniya plantasiyasini yaratishda hamkorlik qilish istagini bildirdi. Qo‘shma korxona ochish imkoniyatlari muhokama qilindi. Shuningdek, Rossiya tomoni ko‘chatlar va zarur jihozlarni sotib olish, tomchi sug‘orish tizimini o‘rnatish, xodimlarni ishga yo‘llashga sarmoya kiritadi. Navoiy bo‘limi, o‘z navbatida, yer olish masalalarini hal qiladi va loyihaga oid ilmiy ishlarni olib boradi. Ushbu kompaniya bilan ham hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi va muzokaralar olib borilmoqda.

Расширяется география стран-партнёров по павловнии
Навоийским отделением Академии наук Республики Узбекистан реализуется проект по созданию павловниевой плантации на богарных землях Нуратинского района. Примечательно, что число заинтересованных в этом проекте зарубежных партнёров только увеличивается.
Так, в 2022 году учёные Навоийского отделения Академии наук в сотрудничестве с фермерским хозяйством «Умрбек» на одном гектаре земли в Нуратинском районе по Евротехнологии высадили 1000 саженцев павловнии сорта шангтонг, а также на 0,4 гектаре 2000 черенков этого быстрорастущего дерева. Высота саженцев за 6 месяцев достигла более 4 метров, а высота деревьев, проросших из черенков, - 2 метров.
23 января Навоийское отделение посетил болгарский партнёр – генеральный менеджер ООО «Paulownia BG» Джан Дуралов, который в прошлом году на безвозмездной основе с покрытием транспортных расходов из этой европейской страны привёз саженцы и черенки павловнии. Специальную плёнку для покрытия рядов в целях защиты саженцев от внешних воздействий и недопущения роста сорняков предоставил кыргызский партнёр в лице ОсОО «Кут дарак».
Стоит отметить, что Джан Дуралов неоднократно приезжал на место посадки растений, проводил инструктаж, чтобы разъяснить все тонкости разработанной им технологии. На постоянной основе поддерживается связь и ведётся мониторинг с помощью информационных сообщений посредством мессенджеров. В этот раз он разъяснил, как необходимо производить технический срез деревьев, чтобы ускорить их дальнейший рост и укрепление. Тонкие стволы однолетних деревьев планируется распилить на стружку и из них изготовить биопеллеты и биобрикеты, которые можно использовать в качестве топлива. При этом теплоотдача брикетов из павловнии в разы выше, чем у изготовленных из традиционных для этого сортов деревьев, а зольность намного ниже.
Джан Дуралов в этот день также провёл собеседование с группой временно безработных молодых людей из Нуратинского района, из них он планирует отобрать 7-10 человек для работы и обучения на своей павловниевые плантации в Болгарии. Стоит отметить, что в 2022 году 7 молодых людей уже прошли стажировки в Болгарии. Как и в прошлый раз, все расходы на получение виз, поездку, проживание и пропитание, а также медицинское страхование кандидатов возьмёт на себя болгарская сторона. Командированные за свою работу будут получать приличную заработную плату с возможностью отправки её напрямую родным. Самое главное, они получат знания и освоят навыки выращивания павловний по современным агротехнологиям и продолжат трудиться в Узбекистане в качестве специалистов на плантации в Нуратинском районе.
Вместе с тем, в текущем году для стажировки на павловниевой плантации в другой европейской стране на аналогичных условиях планируется отправить ещё 4-5 человек. Свою заинтересованность в проекте изъявило ООО «FARMA TLENU» Республики Польша, с которым 11 января Навоийское отделение подписало меморандум о сотрудничестве.
Кроме того, 20 января Навоийское отделение посетил директор российского ООО «Алюминиевые конструкции» Герман Гальбурт. Он изъявил желание сотрудничать в создание поэтапно павловниевой плантации в 50 га. Обговорены возможности открытия совместного предприятия. При этом российская сторона будет инвестировать средства в закупку саженцев и необходимого оборудования, водоснабжения, найма для работы сотрудников. Навоийское отделение, со своей стороны, будет решать земельные вопросы и проводить научное сопровождение проекта. С этой компанией также подписан меморандум о сотрудничестве и ведутся переговоры.