Pavlovniya yetishtirish texnologiyasini o‘rganish maqsadida Bolgariyaga
Avval xabar qilinganimizdek, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi tomonidan Nurota tumani lalmi yerlarida pavlovniya plantasiyasini yaratish loyihasi amalga oshirilmoqda. Bu daraxtlarni yetishtirish texnologiyasini o‘rganish maqsadida yaqinda Navoiy viloyatining Nurota tumanidan uch nafar, Andijonlik bir nafar, jami to‘rt nafar yosh mutaxassis Istanbul orqali Bolgariyaga yuborildi. Tez orada yana uch navoiylik yoshlar ularning ketidan yuboriladi.
Viza olish, transport, turar joy va yashash xarajatlari, shuningdek, tibbiy sug‘urta Bolgariya, ya'ni Navoiy bo‘limi bir necha yildan buyon hamkorlik qilib kelayotgan “Paulownia BG” MChJ bosh menejeri Djan Duralov tomonidan qoplanilmoqda. Bo‘lim rahbariyati ham o‘z navbatida yigirmaga yaqin nomzod bilan suhbat o‘tkazib, yetti nafarini tanladi va xavfsizlik texnikasi bo‘yicha zarur ko‘rsatma berdi.
Bo‘lajak mutaxassislar yarim yil davomida Bolgariyaning "Paulownia BG" kompaniyasi pavlovniya plantasiyalarining dalasida ishlash va bilim olish uchun ketishdi. Ishga yuborilganlar o‘z ishi uchun munosib maosh oladilar va uni to‘g‘ridan-to‘g‘ri oilalariga yuborish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Eng muhimi, ular zamonaviy agrotexnologiyalardan foydalangan holda bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lib, O‘zbekistonda Nurota tumanidagi plantasiyada mutaxassis sifatida ishlashda davom etadilar.
Ta'kidlash joizki, “Umrbek” fermer xo‘jaligining bir gektar yer maydoniga joriy yilning aprel oyida ming tup palovniya ko‘chati va tez o‘sadigan ushbu daraxtning ikki ming qalamchasi ko‘chatzorga ekildi. Ular ham Bolgariyaning “Paulownia BG” MChJ tomonidan bepul yuborildi.
Djan Duralov o‘zi ishlab chiqqan texnologiyaning barcha nozik tomonlarini tushuntirish maqsadida bir necha bor ekish joyiga shahsan tashrif buyurib, bugungi kunda daraxtlarning o‘sish jarayonini tezkor messendjerlar orqali nazorat qilib kelmoqda. Yaqin orada bu yerda videokuzatuv kameralari o‘rnatiladi, bu esa daraxtlarning o‘sishini onlayn tarzda kuzatish imkonini beradi. Dalada daraxtlarning ildiz tizimiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri kerakli miqdorda suv va oziq moddalar yetkazib berish imkonini beradigan tomchilatib sug‘orish tizimi joriy etildi.
Bugungi kunda, ya'ni to‘rt oydan bir oz kamroq vaqt ichida pavlovniya plantasiyasidagi daraxtlarning bo‘yi o‘rtacha 2-2,3 metrni tashkil etdi. Kelajakda Nurota poligonida tajriba tariqasida maydonining bir qismida yoqilg‘i briketlari olish maqsadida pavlovniya daraxtlari ekiladi, ikkinchisida – barglaridan chorvachilikka yem-xashak olish uchun, uchinchisi - ko‘chatzor uchun qoldiriladi, asosiy maydoni esa - yog‘och olish uchun. Shunga ko‘ra, kelgusida plantasiya yaqinida tegishli sexlar barpo etiladi va bularning barchasi birgalikda qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarish klasteriga asos bo‘ladi.

В Болгарию на изучение технологии выращивания павловнии
Как сообщалось ранее, Навоийским отделением Академии наук Республики Узбекистан реализуется проект по созданию павловниевой плантации на богарных землях Нуратинского района. Для изучения технологии выращивания этих деревьев четыре молодых специалиста – трое – из Нуратинского района Навоийской области, один – из Андижана - на днях через Стамбул вылетели в Болгарию. В скором времени ещё трое навоийцев поедут вслед за ними.
Все расходы на получение виз, поездку, проживание и пропитание, а также медицинское страхование кандидатов взяла на себя болгарская сторона в лице генерального менеджера ООО «Paulownia BG» Джана Дуралова, с которым Навоийское отделение сотрудничает не первый год. Руководство отделения, в свою очередь, провело собеседование с около двадцати кандидатами и отобрало семерых, провело необходимый инструктаж.
Будущие специалисты поехали на полгода для работы в поле и обучения на павловниевые плантации болгарской ООО «Paulownia BG». Командированные за свою работу будут получать приличную заработную плату с возможностью отправки её напрямую родным. Самое главное, они получат знания и освоят навыки выращивания павловний по современным агротехнологиям и продолжат трудиться в Узбекистане в качестве специалистов на плантации в Нуратинском районе.
Стоит отметить, что на одном гектаре земли фермерского хозяйства «Умрбек» в апреле текущего года высажено тысяча саженцев павловнии и две тысячи черенков этого быстрорастущего дерева в питомнике. Их на безвозмездной основе также предоставило ООО «Paulownia BG».
Джан Дуралов неоднократно приезжал на место посадки растений, проводил инструктаж, чтобы разъяснить все тонкости разработанной им технологии. На постоянной основе поддерживается связь и ведётся мониторинг с помощью информационных сообщений посредством мессенджеров. В ближайшее время здесь будут установлены камеры видеонаблюдения, которые позволят наблюдать за ростом деревьев в он-лайн режиме. На поле подведена система капельного орошения, которая позволяет в необходимом количестве подавать воду и питательные вещества непосредственно на корневую систему деревьев.
Сегодня, то есть чуть меньше чем за четыре месяца рост деревьев на павловниевой плантации составляет в среднем 2-2,3 метра. В дальнейшем, на Нуратинском полигоне в качестве эксперимента часть площади будет отведена для деревьев, из которых будут изготавливать топливные брикеты, другая – для получения корма из листьев для животных, третья – также останется для питомника саженцев, а основная – для древесины. Соответственно, в перспективе недалеко от плантации будут возведены соответствующие цеха, а всё это вместе станет основой для сельскохозяйственно-производственного кластера.