Pavlovniya plantasiyasi Xorazmda ham tashkil etiladi
Ma’lumki, Bolgariyalik hamkor “Paulownia BG” MChJ ko’magida Nurota tumanining “Umrbek” fermer xo’jaligiga qarashli 1 gektar lalmi yerida O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo’limining povlovniya plantasiyasi tashkil etilgan. Xorazm Ma’mun akademiyasi rahbariyati, jumladan raisi Ikrom Abdullayev Navoiy bo’limiga ushbu tez o’sadigan daraxtlarni yetishtirish tajribasi bilan o’rtoqlashish iltimosi bilan murojaat qildi.
Ushbu murojaatga javoban 2024 yilning 23-25 yanvar kunlari Navoiy bo’limi raisi Abdurazak Mirzayev, xalqaro aloqalar va tijoratlashtirish masalalari bo’yicha rais o’rinbosari Quvondiq Nurboyev va tarkibiy bo’lim mudiri O’ktam Xakimovlar “Paulownia BG” MChJ bosh menedjeri Djan Duralov bilan birgalikda qadimiy shaharga tashrif buyurib, mazkur yo’nalishda hamkorlik qilish istiqbollarini muhokama qildilar.
Muzokaralar chog’ida Nurotada birinchi pavlovniya ko’chatlari 2022 yilda ekilgani, 2023 yilda daraxtlarda texnologik kesim qilingani, bugungi kunda esa ular o’sib, jadal rivojlanayotgani qayd etildi. Shu ikki yil mobaynida Navoiy bo’limi sa’y-harakatlari va “Paulownia BG” MChJning moliyaviy ko’magi bilan Nurotalik 17 nafar yoshlar Bolgariyadagi pavlovniya plantasiyalarida amaliyot o’tashdi.
Uchrashuv ishtirokchilari pavlovniyani Xorazm sharoitiga moslashtirish uchun tadqiqot qilish kerak, degan xulosaga kelishdi, chunki bu yerda o’ziga xos sharoitlar mavjud. Ya’ni, sho’rlangan tuproq, yer osti suvlarining yaqinligi, quruqroq iqlim. Shuning uchun mart oyida Bolgariyadan mingta ko’chat yetkazib berishga qaror qilindi. Ekish uchun Xorazm Ma’mun akademiyasining 10 gektarlik tajriba maydonchasi tanlab olindi, u yerda paxta va boshqa ekinlar yetishtiriladi.
Bundan tashqari, xorazmlik olimlar pavlovniya yog’ochida tanin moddasi to’planib, uni termitlar va maydalagich qo’ng’izlari tomonidan yeyilishiga chidamli qilishi tufayli bu daraxtlarga qiziqish bildirishdi. Bu mintaqada esa termitlar muammosi keskin. Agar bu yerdagi tarixiy joylarda yog’ochdan ustunlar, eshiklar, derazalar va boshqa qisimlar o’yilganligini hisobga olsak, bu yo’nalishdagi tadqiqotlar dolzarbdir. Hasharotlarni qochirish qobiliyati povlovniya yog’ochini restavratsiya ishlarida ishlatishga imkon beradi.
Mehmonlar Xorazm Ma’mun akademiyasining ilmiy-tadqiqot laboratoriyalariga ham tashrif buyurishdi. Uchrashuv yakunida tomonlar Hamkorlik to’g’risida memorandumini imzoladilar.

Павловниевая плантация будет и в Хорезме
Как известно при содействии партнёра из Болгарии ООО «Paulownia BG» на 1 гектаре богарных землях Нуратинского района, принадлежащим ФХ «Умрбек», создана павловниевая плантация Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан. Руководство Хорезмской академии Маъмуна в лице председателя Икрома Абдуллаева обратилось Навоийскому отделению с просьбой поделиться опытом выращивания этих быстрорастущих деревьев.
Откликнувшись на эту просьбу, с 23 по 25 января 2024 года председатель Навоийского отделения Абдуразак Мирзаев, заместитель председателя по международным связям и коммерциализации Кувондик Нурбоев и заведующий отделом Уктам Хакимов вместе с генеральным менеджером ООО «Paulownia BG» Джаном Дураловым съездили в древний город и обсудили перспективу сотрудничества в этом направлении.
В ходе переговоров было отмечено, что первые саженцы павловнии в Нурате были высажены в 2022 году, а в 2023 году сделан технологический срез и сегодня деревья растут и развиваются быстро. За эти два года усилиями Навоийского отделения и финансовой поддержке ООО «Paulownia BG» 17 молодых людей из Нураты прошли стажировку на плантациях павловнии в Болгарии.
Участники встречи пришли к заключению, что для адаптации павловний под условия Хорезма необходимы исследования, так как здесь особые условия. А именно – засолённая почва, близость грунтовых вод, более засушливый климат. Поэтому приняли решения доставить в марте из Болгарии тысячу саженцев. Для высадки подобрали опытный участок Хорезмской академии Маъмуна в 10 гектаров, где, в том числе выращивают хлопок и другие культуры.
Кроме того, интерес к этим деревьям учёные Хорезма проявили из-за того, что древесина павловнии накапливает вещество танин, которое делает её устойчивой к поеданию термитами и жуками-точильщиками. А проблема термитов остро стоит в этом регионе. Если учитывать, что здесь на исторических объектах колонны, двери, окна и другие детали вырезаны из дерева, то исследования в этом направлении являются актуальными. Свойство отталкивать насекомых позволит использовать древесину павловнии в реставрационных работах.
Также гости посетили научно-исследовательские лаборатории Хорезмской академии Маъмуна. А в завершение встречи стороны подписали меморандум о сотрудничестве.