Oziq-ovqat xavfsizligi yo‘lida
Davlatimiz rahbari-Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev koronovirus infeksiyasining oldini olish, pandemiyaning fuqorolar turmush-tarzi va iqtisodiyotning turli tarmoqlariga va talablariga rioya qilinishi kerakligini so‘rab bir necha marotaba xalqqa murojaat qildilar. Oxirgi videoselektor majlislaridan birida O‘zbekiston o‘z aholisining oziq-ovqat mahsulotlariga bo‘lgan ichki ehtiyojlarini to‘liq qondirish, daromadlarini oshirish va turmush sharoitlarini yaxshilash uchun katta zaxiralar va imkoniyatlarga ega ekanligini ta'kidladilar. Muhtaram Prezidentimiz, karantin choralariga rioya qilgan holda fermerlar, klasterlar va dehqonlar dalalarda, aholi esa, o‘z tomorqa yerlarida bahorgi ekin ishlarini davom ettirishlari zarurligini, aks holda ichki bozorda turg‘un narxlarni saqlab qolish mushkul bo‘lishini uqtirdilar.
Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi ham bu topshiriqlarga bo‘lim raisi, Xalq deputatlari Navoiy viloyat Kengashi deputati Abdurazak Umirzakovich Mirzaev rahbarligida o‘zlarining munosib ulushlarini qo‘shib kelmoqda.
Jumladan, joriy yilning mart oyida FA Navoiy bo`limi olimlari tomonidan, A.Mirzaevning deputatlikka nomzodi qo‘yilgan Nurota tumani hududidagi 12 ta qishloq mahalliy yoshlar va ayollar bandligi muammosini hal etish, aholi daromadini oshirish maqsadida ularga moychechak (romashka), tirnoqgul (kolendula) kabi dorivor o‘simliklarning urug‘larini yetkazib berdi. Urug‘larni tomorqa yerlariga ekish, parvarish qilish tushuntirilib, ilmiy-uslubiy qo‘llanmalar tarqatildi. Bo‘lim tomonidan aholi bilan tuzilgan shartnoma asosida yetishtirilgan gullar sotib olinadi.
Joriy yilning 23-aprelida esa, Bo‘lim tomonidan 20 ta qishloq aholisiga beg‘araz yordam sifatida, tomorqa yerlarida yetishtirish uchun sifatli navli piyoz va sabzi urug‘lari, ularni ekish va yetishtirish yuzasidan tayyorlangan ilmiy qo`llanmalar bilan birgalikda yetkazib berildi. Bo‘lim tomonidan, barcha ekilgan o‘simliklar zararkunandalariga qarshi zarur bo‘lgan preparat dorilarni ham yetkazib berish rejalashtirilgan.
Tomorqalarni aylanish, urug‘larni tarqatish jarayonida, o‘z uylaridan chiqmasdan, karantin qoidalariga amal qilgan holda foydali mehnat bilan mashg‘ul bo‘lib kelayotgan ko‘plab nurotaliklarni kuzatdik. Hattoki, eski ota-bobolarimiz odaticha, ikki baquvvat ho‘kizga omoch taqib, yer shudgor qilayotgan er-xotinni ko‘rib, ham hayratlandik, ham ruhlandik. Bular barchasi xalqimizning har qanday qiyinchiliklarni bardosh, mehnat va sabr bilan yengib o‘ta olishining bir ko‘rinishi desak ham bo‘ladi. Faqat hoxish-istak bo‘lsa bas.
Eng achinarlisi shuki, “Guruch kurmaksiz bo‘lmaydi”, deganlaridek, deputatimizning vakillari joylarda ayrim tomorqa egalaringina emas, ayrim mahalla faollarining ham haligacha vaziyatga befarq qarashlarda ekanliklariga ham guvoh bo‘ldilar...
Muhimi, dorivor va sabzovot urug‘larini olgan barcha tomorqa egalari, bu kabi o‘tkinchi-qiyin vaziyatda aholiga bo`layotgan e'tibor ayni vaqtida ekanligini ta'kidladilar.
Shuningdek, ular faqatgina barchamiz birgalikda bo`lib harakat qilsak, koronovirus balosini tez orda yengib o‘tishimizni ta'kidladilar. Boshqacha bo‘lishi ham mumkin emas.

Обеспечивая продовольственную безопасность
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на видеоселекторных совещаниях, посвящённых мерам против распространения коронавирусной инфекции и смягчению негативного воздействия пандемии на отрасли экономики, а также благосостояние рядовых граждан, неоднократно говорил о необходимости с соблюдением карантинных мер продолжить посадку весенних культур, в том числе на приусадебных участках. Это необходимо для обеспечения продовольственной безопасности и недопущения резкого скачка цен на внутреннем рынке.
Свою посильную помощь населению в этом деле оказывает Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан под руководством председателя, депутата Навоийского областного Кенгаша народных депутатов Абдуразака Мирзаева.
В частности, в марте текущего года навоийские учёные бесплатно поставили жителям 12 сёл Нуратинского района, откуда баллотировался А.Мирзаев, семена таких лекарственных растений, как календула и ромашка, продемонстрировали, как правильно их сеять и раздали инструкции по уходу за этими цветами. Выращенные и высушенные растения Отделение будет закупать согласно подписанным с жителями договорам.
23 апреля сотрудники Отделения посетили уже 20 сёл и на безвозмездной основе раздали владельцам приусадебных участков семена элитных сортов моркови и лука по 200 упаковок с памяткой по проведению агротехнических мероприятий для получения высокого урожая. Запланировано также, при необходимости, поставить бесплатно удобрения и препараты для борьбы с вредителями.
В ходе подворового обхода стало очевидно, что нуратинцы, находящиеся на самоизоляции, в преимущественном большинстве с пользой проводят время и трудятся на личных подсобных хозяйствах. Встретили даже супружескую пару, которая вспахивала землю традиционным дедовским способом, плугом, запряжённым быками. Это лишний раз доказывает, что наш народ трудолюбивый, можно решить любую задачу, было бы желание. Однако команда областного депутата стала свидетелем единичных случаев безразличия и лени не только некоторых жильцов, но и ответственных работников махаллей, что, конечно, печально.
Получившие семена овощей жители говорили, что подобное внимание в этот сложный период, своевременно. Отмечали, что только совместными усилиями, объединившись, в скором времени народ Узбекистана победит коронавирус. Иначе и быть не может.