O‘zbekiston-Tojikiston hamkorligi tobora mustahkamlanib bormoqda
2020- yil 26-28 sentyabr kunlari O‘zbekiston Respublikasining fan, adabiyot va madaniyat vakillari Tojikiston Respublikasida bo‘lishdi. Mamlakatimiz delegasiyasida Fanlar akademiyasidan Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzaev ham ishtirok etdi.
Dushanbeda sayohat avtobusda amalga oshirildi. Bu qo‘shni mamlakatning yo‘l bo‘ylab joylashgan madaniy va tarixiy diqqatga sazovor joylari bilan tanishish imkonini berdi. Shunday qilib, delegasiya qadimiy yodgorlik "Xo‘jand qal'asi" va Kamol Xo‘jandining uy-muzeyiga tashrif buyurdi.
Tojikiston poytaxtida O‘zbekiston olimlari, shoirlari, yozuvchilari va madaniyat arboblari Milliy kutubxonaga tashrif buyurdilar. U yerda "Biz do‘stlarni izlaymiz" mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Unda ishtirokchilar turli sohalarda ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildilar. Shuningdek, tashrif buyuradigan joylar ro‘yxatiga “Koxi Navro‘z” madaniy-ko‘ngilochar majmuasi va Milliy muzey kiritilgan edi. Delegasiya uch guruhga bo‘lingan holda, har biri o‘z hamkasblari bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Shuningdek, qo‘shni respublikaning Milliy Fanlar akademiyasida A.Mirzaev Tojikistonlik olimlar bilan uchrashdi va ularga Navoiy bo‘limida olib borilayotgan ilmiy izlanishlar va innovasion ishlanmalar va loyihalari haqida ma'lumot berdi, ularning aksariyati tojik tomonining qiziqishini uyg‘otdi. Hususan, samarali muzokaralar natijasida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Navoiy bo‘limi hamda Tojikiston Fanlar akademiyasining Geologiya, zilzilalarga chidamli qurilish va seysmologiya instituti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi. Ushbu institutning xronikasi 1941 yilda boshlangan va bugungi kunda u Yer haqidagi fanlar sohasida tan olingan ilmiy tadqiqot markazlaridan biri hisoblanadi.
Hujjatda tomonlar geologiya, qimmatbaho va rangli metallarni qazib olish va qayta ishlash, noma'dan va texnogen minerallarni qazib olish va qayta ishlash, qayta tiklanadigan energiya, energiya tejamkorlik va ekologiya, zilzilalarga chidamli qurilish va seysmologiya sohalarida innovasion texnologiyalarni ishlab chiqish va joriy qilishda hamkorlik qilishga tayyor ekanliklari ta'kidlangan. Tadqiqot va ishlab chiqarish, ilmiy-tadqiqot va o‘quv-uslubiy faoliyat sohasida samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish ham ko‘zda tutilgan.
Muhokamalarda tomonlar birgalikda fundamental, amaliy va innovasion xalqaro loyihalarni ishlab chiqish, ilmiy maqolalar va monografiyalar nashrga tayyorlash, ilmiy-texnik tadbirlarni tashkil etish, ilmiy kadrlar o‘rtasida tajriba almashish uchun sharoit yaratish to‘g‘risida kelishib oldilar. Ushbu maqsadlarga erishish uchun ikki mamlakat Fanlar akademiyalarining mavjud imkoniyatlaridan foydalanish kerak.
Ta'kidlash joizki, Shavkat Mirziyoev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti bo‘lishi bilan ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar yaxshilandi. Davlatimiz rahbarining Tojikistonga tarixiy tashrifi 2018 yil mart oyida bo‘lib o‘tgan. Bu ikki mamlakat munosabatlari tarixida yangi sahifani ochdi va davlatlarimiz o‘rtasida to‘planib qolgan muammolar majmuini hal qilish uchun qulay sharoit yaratdi.
So‘nggi yillarda Tojikiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi. Shartnomalar imzolandi, ikki tomonlama hamkorlik rivojlanmoqda, ikki davlat savdo doiralari delegasiyalarining tashriflari amalga oshirilmoqda, madaniy-gumanitar sohadagi aloqalar kengaymoqda. Xullas, 2017 yil 10-14 oktyabr kunlari O‘zbekiston Respublikasida Tojikiston Respublikasining madaniyat kunlari bo‘lib o‘tdi, ularning maqsadi ikki do‘st va qardosh davlatlarning madaniy aloqalarini mustahkamlash edi. Shuningdek, 2019 yil 11-15 noyabr kunlari Tojikiston Respublikasida O‘zbekiston Respublikasining madaniyat kunlari bo‘lib o‘tdi. 2018 yil mart oyida Dushanbeda ikki mamlakat san'at ustalari ishtirokida “Do‘stlik oqshomi” qo‘shma madaniy dasturi tashkil etildi.
Ushbu safar umumiy tarix, madaniyat va urf-odatlar birlashtirgan qardosh xalqlarning do‘stligi va hamkorligini mustahkamlash hamda mintaqa uchun birgalikda hal qilinishi mumkin bo‘lgan va hal qilinishi kerak bo‘lgan umumiy muammolarni yechishiga qaratilgan yana bir qadamdir.

Крепнет узбекско-таджикское сотрудничество
С 26 по 28 сентября 2020 года представители науки, литературы и культуры Республики Узбекистан посетили Республику Таджикистан. В состав делегации нашей страны от Академии наук вошел и председатель Навоийского отделения АН Абдуразак Мирзаев.
Поездка в Душанбе осуществлялась на автобусе. Это дало возможность ознакомиться с культурно-историческими достопримечательностями соседней страны, расположенными по маршруту следования. Так, делегация посетила древний памятник «Крепость Худжанд» и Дом-музей Камола Худжанди.
В столице Таджикистана ученые, поэты, писатели и деятели культуры Узбекистана побывали в Национальной библиотеке, где состоялся «круглый стол» на тему «Мы ищем друзей», на котором участники обсудили перспективы укрепления двухсторонних связей в разных сферах. В списке мест посещения также значились культурно-развлекательный комплекс «Кохи Навруз» и Национальный музей. Далее, делегация, разделившись на три группы, каждая провела беседы со своими коллегами.
Так, в Национальной академии наук соседней республики А.Мирзаев встретился с таджикскими учеными и проинформировал их о проводимых научных исследованиях и реализуемых инновационных разработках и проектах Навоийского отделения, многие из которых вызвали интерес у таджикской стороны. В частности, итогом плодотворных переговоров стало подписание меморандума о сотрудничестве между Навоийским отделением Академии наук Республики Узбекистан и Институтом геологии, сейсмостойкого строительства и сейсмологии Академии наук Республики Таджикистан. Летопись данного института началась в далеком 1941 году и на сегодня он считается одним из признанных центров научных исследований в области наук о Земле.
В документе прописано, что стороны готовы сотрудничать в направлении разработки и внедрении инновационных технологий в сферах геологии, добыче и переработке драгоценных и цветных металлов, нерудных и техногенных полезных ископаемых, возобновляемой энергии, энергосбережении и экологии, сейсмостойкого строительства и сейсмологии. Намерены наладить эффективное партнерское взаимодействие в области научно-производственной, исследовательской и образовательно-методической деятельности.
Стороны договорились совместно разрабатывать фундаментальные, прикладные и инновационные международные проекты, готовить к публикациям научные статьи и монографии, организовывать научно-технические мероприятия, создавать условия для обмена опытом между научными кадрами. Для достижения этих целей, при необходимости задействовать весь имеющийся потенциал Академий наук обеих стран.
Следует отметить, что отношения двух стран улучшились с приходом к власти Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Исторический визит главы нашего государства в Таджикистан состоялся в марте 2018 года. Это открыло новую страницу в истории взаимоотношений двух стран и создало благоприятные условия для решения комплекса накопленных проблем между нашими государствами.
В последние годы отношения Таджикистана и Узбекистана вышли на качественно новый уровень. Подписаны соглашения, развивается двустороннее сотрудничество, осуществляется визиты делегаций торговых кругов двух государств, а также расширяются связи в культурно-гуманитарной сфере. Так, с 10 по 14 октября 2017 года в Республике Узбекистан состоялись Дни культуры Республики Таджикистан, целью которых было укрепление культурных связей двух дружественных и братских государств. Также с 11 по 15 ноября 2019 года в Республике Таджикистан состоялись Дни культуры Республики Узбекистан. В марте 2018 года в Душанбе была организована совместная культурная программа «Вечер дружбы» с участием мастеров искусств двух стран.
Нынешняя поездка – очередной шаг в укреплении дружбы и сотрудничества братских народов, которых объединяет как общность истории, культуры и обычаев, так и наличие общих для региона проблем, которые можно и нужно решать сообща.