Xalq bilan ochiq muloqot
Ma'lumki, 2019-yil 22-dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlariga saylov bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston ekologik partiyasi tomonidan Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzaev viloyat Kengashiga deputatlikka nomzod qilib ko‘rsatildi va o‘z saylov okrugida ko‘p ovoz to‘plagach, ishonchli g‘alaba qozondi. Xalqning muammolarini tinglash, o‘zining takliflari bilan o‘rtoqlashish maqsadida A.Mirzaev Nurota tumanidagi bir nechta mahalla aholisi bilan uchrashdi.
Xususan, "Jarma", "Qadoq", "Yangi turmush" va "Cho‘ya" mahalla fuqarolar yig‘inlarida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi. Mahallalar aholisi asosan elektr ta'minoti, banklarda kredit berish, yoshlar va ayollar o‘rtasidagi ishsizlik, sug‘orish uchun suv va Internetning yo‘qligi, yo‘llar va uyali aloqaning sifati yomonligi, bolalar bog‘chalari va maktablarda sinflarning yetishmasligi, shu jumladan qo‘shimcha mashg‘ulotlar yuzasidan shikoyatlar bildirishdi. Shu bilan birga, "Qadoq" MFY sida tog‘ oldi hududlarining bir qismi o‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasiga ma'lum ekinlarni ekish uchun ajratilganligi, bu esa mahalliy aholining chorva mollarini o‘tlatish uchun noqulaylik tug‘dirishiga e'tibor qaratildi. "Yangi turmush" MFYda joylashgan kasb-hunar kollejini umumta'lim maktabiga aylantirilishi sababli maxsus fan o‘qituvchilarining bir qismi ishsiz qolganligi, qabristonlardan biri Samarqand viloyatiga tegishli bo‘lib, mahalliy hokimiyat organlari va vakolatli muassasalar tomonidan obodonlashtirish ishlari uzoq vaqt davomida amalga oshirilmaganligi to‘g‘risida aytib o‘tishdi.
"Chuya" mahallasida "Obod qishloq" davlat dasturining amalga oshirilishi tufayli hudud keskin o‘zgargan va nisbatan kam muammolar mavjudligi ta'kidlandi. Mahalla aholisi suv tanqisligi muammosini hal qilish maqsadida o‘tgan asrning 90-yillarida loyiha tadqiqotlari olib borilgan tog‘lar orasidagi “Darasoy” darasida suv omborini qurish taklifi bilan chiqishdi, shuningdek u yerlarda ekoturizmni rivojlantirish mumkinligi, u yerlarning o‘ziga xos tabiiy go‘zalligi va toza havosi bilan kishini o‘ziga tortishi aytib o‘tildi.
A.Mirzaev mahalliy aholini diqqat bilan tinglab, har bir murojaatni ko‘rib chiqishi, tegishli idoralarga deputatlik so‘rovlarini yuborishi va vaziyatni o‘z nazoratiga olishini va'da qildi. Shu bilan birga, u so‘rovlarning aksariyati tuman va viloyat darajasida hal qilinishi mumkinligini, ammo ba'zilarini respublika darajasiga ko‘tarishni talab etishini tushuntirdi. Ushbu masalalarni tegishli davlat dasturlariga kiritish ham bir yechim bo‘lishi mumkinligini ta'kidladi.
Bundan tashqari, A.Mirzaev ishtirokchilarni hayot darajalarini o‘zlari ham yaxshilashlari uchun choralar ko‘rishga chaqirdi. Xususan, tomorqa yerlarining imkoniyatlaridan maksimal darajada foydalanish maqsadida, dori vositalari ishlab chiqarishda talab yuqori bo‘lgan moychechak, tirnoqgul, amarant, na'matak kabi dorivor o‘simliklarni yetishtirishlarini taklif qildi. Ulardan dastlabki uchtasining urug‘lari va o‘simliklar to‘g‘risida ma'lumotlar berilgan bukletlar deputat tomonidan bepul tarqatildi hamda agrotexnik tadbirlar bo‘yicha maslahatlar bo‘lim ilmiy xodimlari tomonidan taqdim yetilishini, yetishtirilgan hosil esa to‘liq xarid qilinishini kafolatladi. Ushbu amallar band bo‘lmagan yoshlar va ishsiz ayollarni tadbirkorlik bilan shug‘ullanishga jalb qilish imkonini beradi. Shu bilan birga, suv resurslaridan oqilona foydalanish maqsadida qishloq xo‘jaligi sohasiga tomchilatib sug‘orish texnologiyasini joriy etish tavsiya etildi va bunda fermerlar davlat subsidiyalariga tayanishi mumkinligini hamda ilmiy yondashuv qo‘llanilayotgan har qanday ish ijobiy natija berishi kafolatlanganligini ta'kidladi.
Har bir uchrashuv yakuniga yetgach, mahalla ahli muammolarni baham ko‘rish imkoniyati yaratilganligi uchun deputatga minnatdorchilik bildirib, bunday uchrashuvlarni muntazam ravishda o‘tkazish haqida o‘z tilaklarini bildirishdi.

Открытый диалог с народом
Как известно, 22 декабря 2019 года состоялись выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса, областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов. Кандидатура председателя Навойиского отделения Академии наук Абдуразака Мирзаева в депутаты в областной Кенгаш была выдвинута Экологической партией Узбекистана. Набрав большинство голосов в своем избирательном округе, он одержал убедительную победу. Чтобы поделиться своими предложениями и выслушать проблемы А.Мирзаев встретился с жителями нескольких махаллей Нуратинского района.
В частности, открытый диалог состоялся в махаллинских сходах граждан «Жарма», «Кадок», «Янги турмуш» и «Чуя». Их жители жаловались в основном на проблемы с электроснабжением, выдачей кредитов в банках, безработицу по большей части среди молодежи и женщин, отсутствие воды для полива и доступа в Интернет, плохое качество дорог и сотовой связи, нехватку детских садов и классов в школах, в том числе для дополнительных занятий.
Вместе с тем, в МСГ «Кадок» обратили внимание на то, что часть предгорных территорий выделена Государственному комитету по лесному хозяйству для высадки определенных культур, что создает неудобства для выпаса скота местных жителей. В МСГ «Янги турмуш» - из-за преобразования местного колледжа в общеобразовательную школу часть преподавателей специальных предметов остались без работы, а одно из кладбищ территориально принадлежит соседней Самаркандской области, в результате работы по благоустройству здесь местными органами власти и компетентными учреждениями давно не проводились.
Территория махалли «Чуя» благодаря реализации государственной программы «Обод кишлок» сильно преобразилась и здесь относительно меньше проблем. Ее жители вышли с предложением для решения проблемы нехватки воды построить водохранилище между гор в ущелье «Дарасой», где еще в 90-х годах прошлого столетия проводились проектные изыскания, а также развить экотуризм, так как местность привлекает своей необычной красотой и свежим воздухом.
А.Мирзаев, внимательно выслушав нуратинцев, пообещал рассмотреть каждое обращение, направить депутатские запросы в соответствующие ведомства и держать ситуацию на контроле. При этом он разъяснил, что большинство просьб можно решить на районном и областном уровнях, однако некоторые требуют выхода на республиканский уровень. Как вариант – включение этих вопросов в соответствующие государственные программы.
Кроме того, А.Мирзаев призвал участников и самим предпринимать шаги для улучшения уровня жизни. В частности, предложил с целью максимально эффективного использования возможностей приусадебных земель выращивать на свободных участках такие лекарственные растения, как ромашка, календула, амарант, шиповник и другие, которые пользуются спросом в производстве медицинских препаратов. Семена первых трех из них с информационными брошюрами депутат раздал бесплатно, заверив, что консультации по агротехническим мероприятиям будут предоставляться сотрудниками Отделения, а урожай – полностью закупаться. Это даст возможность привлечь незанятую молодежь и безработных женщин к занятию предпринимательством. Вместе с тем, для рационального использования водных ресурсов рекомендовал внедрять в сельскохозяйственный сектор технологию капельного орошения. В этом случае фермеры могут рассчитывать на государственные субсидии. При этом подчеркнул, что любое дело, в котором применен научный подход, гарантировано даст положительный результат.
После завершения каждой встречи жители махаллей благодарили депутата за возможность поделиться проблемами и высказывали пожелания о регулярном проведении подобных встреч, которые, как заверил А.Мирзаев, обязательно будут.