Ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limiga O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va uning hududiy boshqarmasining yetakchi mutaxassislari tashrif buyurdi. Navoiylik olimlarning istiqbolli loyihalari muhokamasiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Bo‘limning raisi Abdurazak Mirzayev Vazirlikni tegishli bo‘limlarining boshliqlari Bekniyoz Narziyev va Qudratjon Yusupovlar bilan suhbatlashganda, Navoiy bo‘limi olimlari tomonidan so‘nggi to‘rt yilda 50dan ortiq innovasioon va amaliy loyihalarni tayyorlanganligini aytib o‘tdi. Vazirlikni mutaxassislari esa ularni tayyorlashda Bo‘limning yosh olimlarining faolligini ta'kidlab, loyihalarni yozganda nimalarga e'tibor berish kerakligi to‘g‘risida o‘z tavsiyalarini berdilar.
Respublikamizning poytaxtidan tashrif buyurgan mehmonlar davlat-xususiy sherikchilik asosida Innovatsion rivojlanish vazirligi ko‘magida byudjet va investor mablag‘lari bilan amalga oshirilishi rejalashtirilgan Bo‘limning bir qator loyihalariga qiziqish bildirdilar. Bular:
Toshqozg‘on koni ma'danidan elektrotexnika, metallurgiya va kimyo sanoatida foydalanishga yaroqli bo‘lgan grafit boyitmasini olish texnologiyasini yaratish. Ushbu yo‘nalishda bugungi kunda laboratoriya sinovlari o‘tkazilmoqda.
Kvars qumlarini boyitish. Bu loyiha bo‘yicha innovasioon qurilma – pul'sasion kolonnaning texnik sxemasi ishlab chiqilgan.
Vaush koni dolomitini kompleks qayta ishlash yo‘li bilan magniy oksidi (magnezit) olish. Bu yo‘nalishda bir qator amaliy ishlar amalga oshirildi va ishlab chiqarish sharoitida tekshirishni talab qiluvchi texnologiya ishlab chiqildi.
Qishloq xo‘jalik va oziq-ovqat mahsulotlarini nokimyoviy usulda mikroblarga qarshi ishlov berish markazini yaratish. Rossiyalik sarmoyadorlar bilan muzokaralar olib borilmoqda.
Bundan tashqari, Bo‘limning paxta sanoati chiqindilarini qayta ishlash orqali mineral o‘g‘itlar ishlab chiqish hamda “Ekopark” tashkil etish kabi loyihalari ham e'tiborga loyiq deb e'tirof etildi.
Toshkentdan kelgan mehmonlarida FA Navoiy Bo‘limida ko‘chma tezkor geologiya qidiruv bo‘linmasi (mobil geologorazvedka otryadi)ni tashkil etish taklifi ham katta qiziqish uyg‘otdi. Shuningdek, tog‘ jinslari tarkibini o‘rganish uchun turli xil usullarda ya'ni, burg‘ilash quduqlari va tog‘ lahmlaridan olgan namunalaridagi tog‘ jinslarining kimyoviy va mineralogik tarkibini, texnologik xususiyatlarini tezkor tahlil qilish uchun bo‘linma negizida analitik laboratoriya va tezkor analitik stansiya ham tashkil etish rejalashtirilgan. Bu ma'dan va noma'dan konlarni, birinchi navbatda Qizilqum va Nurota ruda konlarini hamda texnogen chiqindi konlarining foydali tarkibiy qismlarini har tomonlama o‘rganishga yo‘naltirilgan geologik izlanishlarni tez va ishonchli amalga oshirish imkonini beradi. Mazkur otryad biron bir xorijiy kompaniyasi bilan birgalikda qo‘shma korxona shaklida tashkil etish ko‘zda tutilgan. Bugungi kungacha Rossiya, Xitoy va boshqa bir qator davlatlar kompaniyalari bilan muzokaralar olib borildi. Moliyalashtirish kun tartibidagi asosiy masala bo‘lib qolmoqda.
Shuningdek, B.Narziyev va Q.Yusupov Navoiy viloyati Innovasioon rivojlanish hududiy boshqarmasi boshlig‘i Sh.Xolboyev bilan birgalikda Bo‘limda bajarilayotgan loyihalarning holatlarini o‘rganib chiqdilar va ularning ijrochilariga zarur laboratoriya sinovlarini o‘tkazish, tayyor mahsulotlarga potensial iste'molchilarini qidirishni tashkil etish, kalendar va yakuniy hisobotlarni tayyorlash tartibi to‘g‘risida o‘z tavsiyalarini berdilar.

Состоялся открытый диалог
Навоийское отделение Академии наук посетили ведущие специалисты Министерства инновационного развития Республики Узбекистан и его регионального управления. За «круглым столом» состоялось обсуждение перспективных проектов навоийских ученых.
Председатель Отделения Абдуразак Мирзаев в беседе с начальниками соответствующих управлений Мининновации Бекниезом Нарзиевым и Кудратжоном Юсуповым рассказал, что ученые Навоийского отделения за последние четыре года подали на рассмотрение более 50 инновационных и прикладных проектов. Специалисты министерства отметили активность молодых ученых Отделения в их подготовке и дали ценные рекомендации, на что обращать внимание при заполнении заявок на проекты.
Столичных гостей заинтересовал ряд проектов Отделения, которые планируется реализовать на бюджетные и средства инвесторов при поддержке Мининновации на основании государственно-частного партнерства. Это:
Разработка технологии получения графитового концентрата из руды месторождения Тасказган для дальнейшего применения его в электротехнике, металлургической и химической промышленности. По этому направлению на данном этапе проводятся лабораторные испытания.
Обогащение кварцевых песков. По этому проекту разработана технологическая схема инновационной установки – пульсационной колонны.
Получение оксида магния (магнезита) путем комплексной переработки доломита месторождения Вауш. По этому направлению выполнен ряд практических работ и разработана технология, которая требует проверки в производственных условиях.
Создание центра антимикробной нехимической обработки сельскохозяйственной и пищевой продукции. Ведутся переговоры с российскими инвесторами.
Кроме того, производство минеральных удобрений путем переработки отходов хлопкового производства, а также организация «Экопарка».
Большой интерес у гостей из Ташкента вызвало предложение Отделения по созданию Мобильного научно-производственного геологоразведочного отряда при Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан со статусом совместного предприятия с участием какой-либо иностранной компании в целях внедрения эффективного механизма интеграции науки и производства в процесс геологоразведочных работ на рудные и нерудные полезные ископаемые, а также техногенные образования на территории Республики Узбекистан. Предполагается в структуру отряда включить высокоэффективную, укомплектованную всем необходимым оборудованием аналитическую лабораторию, в том числе организовать мобильную аналитическую станцию при ней для проведения экспресс-анализа геологических проб в целях оперативной координации геологоразведочной деятельности СП.
Полагается, что совместное предприятие даст возможность оперативно проводить комплекс геологоразведочных работ по перспективным объектам рудного, нерудного полезного ископаемого и техногенного образования в короткие сроки с наименьшими затратами, за счет любого конкретно заинтересованного инвестора. При этом появится возможность более эффективно привлекать иностранных инвесторов всех рангов с крупными и мелкими финансовыми возможностями, так как в рамках совместного предприятия будет задействован весь научный и технический потенциал нескольких государств.
Совместное предприятие будет осуществлять свою деятельность на хозрасчетной основе без привлечения бюджетных средств, что обеспечит более детальное геологическое изучение востребованных нерудных полезных ископаемых и техногенных отходов не только Кызылкумского региона, но и всей Республики Узбекистан.
На сегодня проведены переговоры с несколькими иностранными компаниями, в том числе из России и Китая. Основным вопросом на повестке дня остается финансирование.
Вместе с тем, Б.Нарзиев и К.Юсупов вместе с начальником регионального управления инновационного развития Навоийской области Ш.Холбоевым рассмотрели состояние действующих проектов Отделения. Они проконсультировали их исполнителей о порядке проведения необходимых лабораторных исследований, организации поиска потенциальных потребителей готовой продукции и подготовки календарных и итоговых отчетов.