Нурота туманида 2022 йилнинг 14 июлида Фанлар академияси Навоий бўлимининг сайёр илмий-амалий семинари бўлиб ўтди. Тадбир Бўлим олимларининг қишлоқ хўжалик экинлари ҳосилдорлигини ошириш ва сувни тежовчи технологияларни жорий этишга йўналтирилган инновацион ишланмаларнинг дала тажриба-синовлари натижалари тақдимотига бағишланган. Мазкур тажрибалар уч йилдан буён Бўлим томонидан ҳамкорлик меморандуми имзолаган “Умрбек” фермер хўжалигининг қишлоқ хўжалиги майдонларида ўтказилиб келинмоқда. Семинар иштирокчилар ва меҳмонлари фермер хўжалигининг далаларида ва асосий марказида фаол фикр алмашдилар.
Семинарда Навоий вилояти ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари Акмалжон Махмудалиев, Нурота вилояти ҳокими Азамат Файзиев, вилоятдаги қишлоқ хўжалигига оид ташкилот ва муассасалар раҳбарлари ва фермерлар ҳамда Бўлимининг етакчи олимлар, докторантлар ва стажёр-тадқиқотчилари иштирок этдилар.
Улар жорий йилнинг апрел ойида ташкил этилган павловния плантациясини, лалмикор ерларда буғдой етиштириладиган далани, чўл-яйлов озуқабоп ўсимликлари уруғчилиги майдонини катта эътибор билан кўздан кечирдилар.
Қайта тикланувчи энергия, энерготежамкорлик ва экология бўлими мудири Ўктам Ҳакимов павловния плантацияси ва кўчатхона Болгария Республикасининг “Paulownia BG” МЧЖ билан ҳамкорликда бир гектар майдонда ташкил этилганлигини айтиб ўтди. Болгария компанияси бош менеджери Джан Дуралов Бўлимга 1000 дона кўчат ва 2000 дона қаламчаларни беғараз ёрдами сифатида уларни Европанинг ушбу мамлакатидан етказиб беришни ташкил қилди. У ўзи ишлаб чиққан технологиянинг барча нозик томонларини тушунтириш мақсадида бир неча бор экиш жойида шаҳсан ташриф буюриб, бугунги кунда дарахтларнинг ўсиш жараёнини тезкор мессенджерлар орқали назорат қилиб келмоқда. Яқин орада бу ерда видеокузатув камералари ўрнатилади, бу эса дарахтларнинг ўсишини онлайн тарзда кузатиш имконини беради. Далада дарахтларнинг илдиз тизимига тўғридан-тўғри керакли миқдорда сув ва озиқ моддалар етказиб бериш имконини берадиган томчилатиб суғориш тизими жорий этилди. Шуни таъкидлаш жоизки, павловния жуда тез ўсадиган дарахтдир. Семинар иштирокчилари дарахтларни кўздан кечириб, бунга ишонч ҳосил қилишдилар. Атиги 3,5 ой ичида дарахтларнинг бўйи ўртача 1,7-1,8 метрни ташкил этди. Технологияга кўра, ўта енгил, аммо бардошли ёғочни олиш учун биринчи кесиш 6-7 йилдан кейин, яъни диаметри камида 30 см бўлганда амалга оширилиши мумкин. Аммо Ўзбекистонда Болгарияга нисбатан қуёшли кунлар сони салкам 1,5 баробар кўп эканлигини ҳисобга олганда, бу жараён 5 йил ичида амалга оширилиши кутилмоқда. Бу бажарилган ишлар ва олинган натижаларни самарадорлиги оширишга имкон беради.
Халқда нонга ҳурмат - элга ҳурмат, деган мақол бор. Дунёдаги бугунги вазиятни инобатга олган ҳолда, лалми ерларда буғдой етиштириш ва мўл ҳосил олишнинг инновацион технологиясини яратиш илмий изланишларнинг истиқболли йўналиши ҳисобланади. Масалан, ўтган йили буғдой устига бентонитли суспензияни пуркаш орқали сепиш бўйича ўтказилган синовлар шуни кўрсатдики, бу технология суғориладиган майдонларда 31,6 фоизга кўпроқ ҳосил олиш имконини беради.
Семинар иштирокчилари суғориш имконияти бўлмаган далада жорий йилда етиштирилган буғдойни комбайн ёрдамида йиғиб-териб олиш жараёнини бошланишини гувоҳи бўлдилар. Бу ерда бошоқли дон экинлари ёмғирли мавсумдагина чанқоғини қондира олган. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, ҳар гектардан камида 1,5 тонна буғдой йиғиб олинди. Ўриб олинган буғдой келгуси йил экиш учун уруғлик фондига жўнатилади. Мутахассисларнинг фикрига кўра, бундай буғдой таркибидаги клейковина миқдори суғориладиган ерларда ўстирилгандан бўғдойга нисбатан каттароқдир. Бу кўрсаткич қанчалик юқори бўлса, донли экинлар сифати шунчалик яхши бўлади. Бироқ, жорий тажрибанинг якуний натижалари намуналарни лаборатория синовидан ўтказгандан сўнг қисқа вақт ичида маълум бўлади. Ваҳоланки, Бўлим томонидан ишлаб чиқилган инновацион технологияни 400 гектардан ортиқ ер майдонга жорий этишни бир неча фермер хўжаликлари истагини билдирди.
Айни пайтда мазкур фермер хўжаликларига марказлашган ҳолда хизмат кўрсатиш учун қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилиш билан техник кўмак лойиҳасини тайёрлаш, кейинчалик лойиҳани ўзаро манфаатли асосда амалга ошириш кўзда тутилган.
Далада кимё технологияси, нанотехнологиялар ва қишлоқ хўжалиги бўлими мудири Шаҳноза Қодирова Бўлиминг пахтачилик соҳасидаги яна иккита инновацион ишланмада бентонит қўлланилганини таъкидлаб ўтди. Булар - чигитни бентонит гили кукуни билан қобиқлаш экиш ҳамда ғўзани баргидан ўғитлар билан озиқлантиришда бентонит гилларининг 2-фоизлик суспензиясидан фойдаланиш усулларидир. Бентонитнинг сорбцион хоссалари, яъни намликни ўзига сингдириш ва ушлаб туриш қобилияти уруғларнинг стресссиз униб чиқишини ва уларнинг барқарор ўсишини таъминлайди, ўсимликларнинг сувга бўлган эҳтиёжини қоплайди.
Унинг ҳамкасби, таркибий бўлимнинг катта илмий ходими Ўктам Ҳакимов қатнашчиларга Нурота туманида рангли қоракўл қўйларининг генофондидан самарали фойдаланиш истиқболлари тўғрисида маълумот берди. Айни пайтда Бўлимда наслдор қоракўл қўйларининг геномини ўрганиш асосида генодиагностика усулларини ишлаб чиқишга қаратилган амалий лойиҳа амалга оширилмоқда. Керакли ускуналар харид қилиниб, ўрнатиш ишлари олиб борилмоқда.
2022 йилда Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонаси ҳомийлигида жами 14 минг АҚШ долларига геология ва бойитиш соҳасида илмий изланишлар олиб бориш имконини берадиган лаборатория жиҳозлари харид қилинганини алоҳида таъкидлаш жоиз. ХХР биринчи марта 2020 йилда 7000 АҚШ доллари миқдорида молиявий ресурслар ажратган эди. Бу маблағлар сув ва тупроқни кимёвий таҳлил қилиш учун лаборатория асбоб-ускуналарини сотиб олишга сарфланди. Ушбу маълумот ва хизматлар фермерларга тақдим этилди.
Тадбир сўнгида ўз қишлоқ хўжалиги ҳудудларида тадбир бўлган фермер Умрбек Нарзуллаев семинар иштирокчилари ва ҳамкасбларини қишлоқ хўжалиги соҳасида илмий изланишлар олиб бораётган, инновацион усулларни ўрганиб, тадбиқ этаётган Навоий бўлими олимлари билан ҳамкорликни йўлга қўйишга чақирди. Хусусан, у бундай ҳамкорлик самарасини ўз мисолида ҳис қилгани, яхши натижаларга эришаётганини айтиб ўтди.
Вилоят ҳокими ўринбосари А.Махмудалиев, туман ҳокими А.Файзиев ва Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Навоий бўлими раиси А.Мирзаевлар қишлоқ хўжалиги соҳаси етакчи соҳалардан бири бўлиб келган ва шундай бўлиб қолаётганини ва республиканинг озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш масаласини қамраб олганини алоҳида таъкидладилар. Шу боис, назария ва амалиёт замон билан ҳамнафас бўлиши, энергия ва ресурсларни тежаш, молиявий ресурслардан самарали фойдаланиш муаммоларини ҳал этишни ҳисобга олган ҳолда инновацияларни жорий этиш имконини берадиган олимлар ва фермерлар ўртасида доимий мулоқотни йўлга қўйишни таклиф қилдилар. Илмий тадқиқотларда бу интеграция жараёни ижобий натижаларга олиб келади.

Выездной семинар учёных в Нурату
14 июля 2022 года в Нуратинском районе состоялся выездной научно-практический семинар Навоийского отделения Академии наук. Он был посвящён презентации результатов полевых испытаний инновационных разработок учёных Отделения, направленных на повышение урожайности сельскохозяйственных культур и внедрению водосберегающих технологий. Эксперименты третий год подряд проводятся на сельскохозяйственных площадях фермерского хозяйства «Умрбек», с которым Отделением заключен Меморандум о сотрудничестве. Участники и гости семинара провели активный обмен мнениями в полевых условиях и основном центре фермерского хозяйства.
В работе семинара принимали участие заместитель хокима Навоийской области по вопросам сельского и водного хозяйства - Акмалжон Махмудалиев, хоким Нуратинского района - Азамат Файзиев, руководители организаций и учреждений сферы сельского хозяйства и фермеры района, ведущие ученые, докторанты и стажеры-исследователи Отделения.
Они с большим вниманием осмотрели павловниевую плантацию, заложенную в апреле текущего года, пшеничное поле, где злаковая культура была выращена на богарных землях, участок по семеноводству степных кормовых растений.
Заведующий отделом возобновляемой энергии, энергосбережения и экологии Уктам Хакимов рассказал, что павловниевая плантация и питомник растений созданы на одном гектаре в сотрудничестве с ООО «Paulownia BG» Республики Болгария. Генеральный менеджер болгарской компании Джан Дуралов на безвозмездной основе передал Отделению 1 тысячу саженцев и 2 тысячи черенков, организовав их отправку из этой европейской страны. Он неоднократно приезжал на место посадки растений, проводил инструктаж, чтобы разъяснить все тонкости разработанной им технологии. Между ООО «Paulownia BG» и Отделением на постоянной основе поддерживается связь и ведется мониторинг с помощью информационных сообщений посредством мессенджеров. В ближайшее время здесь будут установлены камеры видеонаблюдения, которые позволят наблюдать за ростом деревьев в он-лайн режиме. На поле подведена система капельного орошения, которая позволяет в необходимом количестве подавать воду и питательные вещества непосредственно на корневую систему деревьев. Следует отметить, что павловния – быстрорастующее дерево. В этом убедились участники семинара, осмотрев деревья и обойдя ряды саженцев. Всего за 3,5 месяца их рост составил в среднем 1,7-1,8 метра. По технологии первый срез для получения сверхлёгкой, но прочной древесины можно будет сделать через 6-7 лет, когда диаметр ствола составит не менее 30 см. Однако, учитывая, что количество солнечных дней в Узбекистане почти в 1,5 раза больше, чем в Болгарии, ожидается, что этот процесс можно будет произвести уже через 5 лет. Это позволит увеличить эффективность выполняемых работ и получаемых результатов.
В народе есть пословица, что хлеб – всему голова. С учётом складывающейся в мире обстановки, создание инновационной технологии выращивания пшеницы на богарных землях и сбор хорошего урожая является перспективным направлением для научных исследований. Так, в прошлом году проведение испытаний по распылению бентонитосодержащей суспензии поверх ростков пшеницы показало, что технология позволяет собрать на 31,6 процента больше урожая на полях, где есть полив.
Участники семинара стали свидетелями начала сбора пшеницы комбайном урожая уже этого года, выращенного в поле, где отсутствовал полив, а злаковые культуры могли утолить жажду только в период сезона дождей. По предварительным подсчётам будет собрано не менее 1,5 тонны пшеницы с гектара. Заготовленная пшеница будет направлена в семенной фонд для посева на следующий год. По словам специалистов, содержание клейковины в такой пшенице на порядок выше, чем у той, которая выращена на орошаемой земле. Чем выше этот показатель, тем лучше качество злаковой культуры. Тем не менее, окончательные результаты текущего эксперимента станут известны вскоре после проведения лабораторных исследований образцов. Однако, уже несколько фермеров изъявили желание предоставить более 400 гектаров земельных площадей с внедрением инновационной технологии, разработанной Отделением.
В настоящее время предполагается подготовить проект технического содействия с приобретением сельхозтехники для централизованного оказания услуг этим фермерским хозяйствам с последующей реализацией проекта на взаимовыгодной основе.
В поле заведующая отделом химической технологии, нанотехнологии и сельского хозяйства Шахноза Кодирова рассказала, что бентонит также используется в двух инновационных разработках Отделения в сфере хлопководстве. Это капсулирование семян порошком бентонитовой глины перед посевом и листовая подкормка растений бентонитосодержащей суспензией. Сорбционные свойства бентонита, то есть, его способность впитывать и удерживать влагу, позволяют обеспечить бесстрессовый всход семян, и их стабильный рост, покрывая потребности растений в воде.
Её коллега, старший научный сотрудник отдела Уктам Хакимов предоставил информацию слушателям о перспективах эффективного использования генофонда цветных каракульских овец Нуратинского района. В настоящее время Отделением реализуется прикладной проект, направленный на разработку методов генодиагностики на основе изучения генома породистых каракульских овец. Закуплено необходимое оборудование, ведётся их монтаж.
Следует подчеркнуть, что в 2022 году при спонсорской поддержке посольства Китайской Народной Республики в Узбекистане закуплено дополнительное лабораторное оборудование на общую сумму 14 тыс. долларов США, позволяющее проводить исследования в сфере геологии и обогащения. В первый раз КНР были выделены в 2020 году финансовые средства в размере 7 тыс. долларов. На эту сумму были приобретены лабораторное оборудование и принадлежности для проведения химического анализа воды и почвы. Эта информация и услуги были представлены фермерам.
В завершение мероприятия фермер Умрбек Нарзуллаев, чьи сельскохозяйственные площади посетили участники семинара, призвал своих коллег наладить сотрудничество с учёными Навоийского отделения, которые ведут научные изыскания в полевых условиях, изучают и применяют инновационные методы улучшения роста деревьев и сельхозкультур, что позволяет получить положительные результаты. В частности, он подчеркнул, что эффект такого взаимодействия, он ощутил на своём примере применения инновационные методов и технологий на сельскохозяйственных площадях своего фермерского хозяйства, получив хорошие результаты.
Замглавы областной администрации А.Махмудалиев, хоким района А.Файзиев и председатель Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан А.Мирзаев подчеркнули, что сельскохозяйственный сектор был и остаётся одним из драйверов экономики области, охватывающий вопрос обеспечения продовольственной безопасности Республики. Поэтому они предложили наладить постоянный диалог учёных и фермеров, чтобы теория и практика шли нога в ногу со временем, позволяя внедрять инновации, с учётом решения проблем энерго-, и ресурсосбережения, эффективного использования финансовых средств. В научных исследованиях этот процесс интеграции позволяет добиваться ощутимых результатов.