2023 yilning 16 noyabrida Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universitetida Navoiy kon-metallurgiya kombinatining 65 yilligiga bag‘ishlangan “Zarafshon vohasini kompleks innovatsion rivojlantirishi: yutuqlar, muammolar va istiqbollar” IV xalqaro anjumaniga start berildi. Ushbu keng qamrovli tadbirning tashkilotchilaridan biri O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasidir.
Ushbu huquqdan foydalanib, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi ham xorijiy hamkorlarini anjumanga taklif etdi. Ular orasida Rossiya Federatsiyasidan kelgan mehmonlar – “Lazer texnika va texnologiyalari” Vyatka mashinasozlik korxonasi MChJ direktori Anatoliy Chirkov va “IRS LaserTech” kompaniyasining direktor o‘rinbosari Anton Braslavskiylardir. Ular bilan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev va rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyevlar muzokaralar o‘tkazdilar.
Muzokaralar chog‘ida Navoiyda Markaziy Osiyo lazer texnologiyalari akademiyasini tashkil etish istiqbollari muhokama qilindi. Bu ilgari muhokama qilingan hamkorlik chegaralarini ancha kengaytirishga imkon beradi. Dastlab hamkorlik o‘z ichiga tomonlarning innovatsion ishlanmalari, xususan, gibrid lazer texnologiyasidan foydalangan holda kon uskunalarini tiklash bo‘yicha o‘zaro ma'lumot almashishni o‘z ichiga olgan bo‘lsa, endi akademiya tog‘-kon va metallurgiya ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun lazer texnologiyalarini qo‘llashni kengaytirish ustida ish olib borishi ko‘zda tutildi. Xususan, kesish asboblarini mustahkamlash, agressiv muhitda ishlaydigan asbob qismlarining yuzalarida salbiy texnologik irsiyat omilini bartaraf etish (bu ularning ostidagi bo‘yoq qatlami ostida korroziya shakllanishiga to‘sqinlik qiladi) va boshqa maqsadlar uchun.
Bundan tashqari, tibbiyot va qishloq xo‘jaligi sohasidagi muammolarni yechish uchun lazer texnologiyalaridan foydalanish mumkin. Shuningdek, yuqori malakali profilli mutaxassislarni tayyorlash akademiyaning muhim vazifasi etib belgillanishi rejalashtirilgan.
Ushbu takliflar anjuman ishtirokchilariga Anatoliy Chirkov tomonidan yalpi majlisda o‘z ma'ruzasida e'lon qilindi. Rossiyadan kelgan mehmonlar Navoiy mashinasozlik zavodi mutaxassislariga ham o‘z ishlanmalarini taqdim etishdilar.
Uchrashuv yakunida Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limi “Lazer texnika va texnologiyalari” Vyatka mashinasozlik korxonasi MChJ va “IRS LaserTech” kompaniyasi bilan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumlarni imzoladi.

В Навои планируется создать Центральноазиатскую лазерную технологическую академию
16 ноября 2023 года в Навоийском государственном горно-технологическом университете стартовала IV Международная конференция «Комплексное инновационное развитие Зарафшанского региона: достижения, проблемы и перспективы», посвящённая 65-летию Навоийского горно-металлургического комбината. Одним из соорганизаторов данного масштабного мероприятия выступила Академия наук Республики Узбекистан.
Воспользовавшись этим правом на конференцию своих зарубежных партнёров пригласило и Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан. Среди них – гости из Российской Федерации - директор ООО Вятское машиностроительное предприятие «Лазерная техника и технологии» Анатолий Чирков и заместитель директора компании «IRS LaserTech» Антон Браславский. С ними переговоры провели председатель Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан Абдуразак Мирзаев и заместитель председателя Кувандик Нурбоев.
В ходе переговоров стороны обсудили перспективы создания в городе Навои Центральноазиатской лазерной технологической академии. Это позволит выйти далеко за рамки обсуждённых ранее деталей сотрудничества, которое включает в себя взаимный обмен информацией об инновационных разработках сторон, в частности, по восстановлению горнодобывающей техники с применением гибридной технологии лазерной наплавки. Предполагается, что академия будет работать над расширением сфер применения лазерных технологий для нужд горно-металлургического производства. В частности, для упрочнения режущих инструментов, устранения фактора негативной технологической наследственности на поверхностях деталей оборудований, работающих в агрессивных средах, что позволяет предотвратить образование коррозии под слоем краски под ними и других целей.
Кроме того, лазерные технологии могут быть направлены для решения задач в медицинской и сельскохозяйственных сферах. Немаловажной задачей академии станет подготовка высококвалифицированных узко профилированных специалистов, которые будут заниматься, в том числе оценкой экономической эффективности предлагаемой технологии восстановления деталей от традиционных и альтернативных.
Эти предложения озвучил участникам конференции Анатолий Чирков на пленарном заседании в ходе доклада на тему «Применение гибридных технологий лазерной наплавки и сварки на горнодобывающих комбинатах, теплоэнергетике, газотранспортных системах». Свои разработки гости из России презентовали также специалистам Навоийского машиностроительного завода.
В завершение встречи Навоийское отделение Академии наук подписало меморандумы о сотрудничестве с Вятским машиностроительным предприятием «Лазерная техника и технологии» и компанией «IRS LaserTech». Конференция продлится два дня.