Navoiy va Parij o‘rtasida ko‘prik
2023 yil 22 iyun kuni «Navoiy» Erkin iqtisodiy zonasi direksiyasi» AJ bosh direktori Xabib Abdullayev hamrohligida Fransiya iste'fodagi ko‘ngillilar Bosh Assosiasiyasining Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i Lyuk Solant O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limi ilmiy-tadqiqot laboratoriyasiga tashrif buyurdilar.
Yevropa mamlakatidan kelgan mehmonning aytishicha, ularning tashkiloti yoshiga qarab nafaqaga chiqqan, ammo hali baquvvat va mamlakatlar bo‘ylab yurishga hamda o‘z tajribasi va bilimlari bilan beg‘araz o‘rtoqlashishga tayyor bo‘lgan turli sohalardagi mutaxassislardan iborat.
O‘z navbatida, Fanlar Akademiyasi Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev va rais o‘rinbosari Quvondiq Nurboyevlar Bo‘lim olimlari tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalar to‘g‘risida ma'lumot berib o‘tdilar. Xususan, Lyuk Solantni qishloq xo‘jaligi sohasida olib borilgan tadqiqotlar, jumladan urug‘larni ekishdan oldin qobiqlashda va o‘simliklarni barglardan oziqlantirishda bentonitdan foydalanish usullari qiziqtirdi. Tushintirildiki, bentonitning sorbsion xususiyatlari urug‘larni stresssiz unib chiqishiga va o‘simlikning suvga bo‘lgan ehtiyojini qisman qoplashga imkon beradi.
Bundan tashqari, tomonlar Yevropadan to‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalarni jalb qilish uchun istiqbolli loyihalarni birgalikda tayyorlash maqsadida konsalting markazini yaratish g‘oyasini muhokama qildilar. Ushbu rejani amalga oshirish mexanizmlarini ko‘rib chiqish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Налаживая мосты между Навои и Парижем
22 июня 2023 года научно-исследовательскую лабораторию Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан посетил руководитель отдела по работе со странами Содружества Независимых Государств Генеральной ассоциации пенсионеров-волонтёров Франции Люк Солант в сопровождении генерального директора АО «Дирекция свободной экономической зоны «Навои» Хабиба Абдуллаева.
Гость из европейской страны рассказал, что в их организации состоят специалисты разных сфер, которые вышли на пенсию по возрасту, но всё ещё энергичны и готовы ездить по странам и делиться опытом и знаниями бесплатно.
В свою очередь председатель Навоийского отделения АН Абдуразак Мирзаев и заместитель председателя Кувандик Нурбоев поделились информацией о проектах, реализуемых учёными Отделения. В частности, Люка Соланта заинтересовали разработки в сфере сельского хозяйства, а именно применение бентонита при капсулировании семян перед посевом и листовой подкормке растений. Отмечено, что сорбционные свойства бентонита позволяют обеспечить бесстрессовый пророст семян и частичное покрытие потребности растения в воде.
Кроме того, стороны обсудили идею создания консалтингового центра по совместной подготовке перспективных проектов для привлечения прямых инвестиций из Европы. Пришли к соглашению о дальнейшей проработке механизмов для реализации задуманного.