Navoiy bo‘limi – yetakchi tashkilot
O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi ilmiy daraja olish uchun tayyorlangan dissertatsiya yuzasidan yetakchi tashkilot etib tayinlandi. Uning Ilmiy kengashi yig‘ilishida birinchi dissertatsiya muhokama qilindi.
Yig‘ilishda Geologiya fanlari universiteti tasarrufidagi “H.M. Abdullayev nomidagi Geologiya va geofizika instituti” davlat muassasasi tayanch doktoranti Oybek Baxtiyorovning “Turbay maydoni magmatik, metasomatik hosilalari va ularning ma’dandorligi (Sharqiy Bukantov)” mavzusidagi 04.00.03 – “Geotektonika va geodinamika. Petrologiya va litologiya” ixtisosligi bo‘yicha geologiya-minerologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlagan dissertatsiyasi ko‘rib chiqildi.
Ilmiy ishning maqsadi Turbay maydonidagi granitoid intruzivi va u bilan bog‘liq metasomatitlar hamda ma’danlashuvning moddiy tarkibini aniqlashdan iborat. Tadqiqot davomida ushbu maydondagi magmatik va metasomatik hosilalarning petrografik turlari va moddiy tarkiblari bo‘yicha yangi ma’lumotlar olindi, kon ma’danlari tarkibida bir qator yangi minerallar aniqlandi va ularning tarkibiy xususiyatlari ochib berildi. Shuningdek, magmatik va metasomatik hosilalarning asl va nodir metall elementlariga mineralogik va geokimyoviy ixtisoslashuvi aniqlandi.
Yig‘ilish yakunida Ilmiy kengash a’zolari nomzodga o‘z tavsiyalarini berib o‘tdilar va dissertatsiya himoyasida muvaffaqiyat tiladilar.

Навоийское отделение — ведущая организация
Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан впервые было назначено ведущей организацией по диссертации, подготовленной для получения учёной степени. На заседании его Учёного совета была рассмотрена первая диссертация.
На заседании была обсуждена диссертационная работа соискателя степени доктора философии (PhD) по геолого-минералогическим наукам —Государственного учреждения «Институт геологии и геофизики имени Х.М. Абдуллаева» при Университете геологических наук, — Ойбека Бахтиёрова. Тема диссертации: «Магматические и метасоматические образования Турбайского участка и их рудоносность (Восточный Букантау)», по специальности 04.00.03 – «Геотектоника и геодинамика. Петрология и литология».
Целью научного исследования является определение вещественного состава гранитоидного интрузива на Турбайском участке, связанных с ним метасоматитов и минерализации. В ходе исследования получены новые данные о петрографических разновидностях и вещественном составе магматических и метасоматических образований данного участка, выявлены ряд новых минералов в составе рудных тел и раскрыты их структурные особенности. Кроме того, установлена минералого-геохимическая специализация магматических и метасоматических образований по благородным и редким металлам.
В завершение заседания члены Учёного совета дали соискателю свои рекомендации и пожелали успехов при защите диссертации.