Navoiy bo‘limi ishlanmalari bilan yaqindan tanishishdi
Davlat va hududiy investitsiya dasturlar, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasi qarorlari doirasida amalga oshirilayotgan loyihalar ijrosi bilan tanishish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi o‘rinbosari Galina Saidova boshchiligidagi ishchi guruh Navoiy viloyatiga tashrif buyurdi.
Xususan, 2022 yilning 7 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirining o‘rinbosari Shaxloxon Turdiqulova, “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” AJ boshqaruvi raisi – Bosh direktori Quvondiq Sanaqulov, “O‘zkimyosanoat” AJ boshqaruvi raisi Jo‘rabek Mirzamaxmudov va boshqalar ham o‘rin olgan guruh Fanlar akademiyasi Navoiy bo’limi ilmiy-tadqiqot laboratoriyalarida bo‘ldilar.
Ularga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 6 iyuldagi “2022-2026 yillarda O‘zbekiston Respublikasining innovatsion rivojlanish strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-307-son qarori bilan tasdiqlangan “2022-2023 yillarda ilmiy tashkilotlar tomonidan yangi ishlanma va texnologiyalarni yaratish va joriy etish loyihalarini amalga oshirish dasturi”ga kiritilgan beshta innovatsion loyihani amalga oshirish bo‘yicha ishlanma va takliflar taqdim etildi. Bular quyidagi ishlanmlar:
- Dolomitni kompleks qayta ishlash yo‘li bilan laboratoriya sharoitida magnezit olish usulini ishlab chiqish.
- Metall quyish qoliplari uchun boyitilgan gil kukunini ishlab chiqish.
- «Vaush» koni noma'dan foydali qazilmalari asosida xo‘jalik sovunlari hamda yuvuvchi-tozalovchi vositalarni ishlab chiqarish texnologiyasini yaratish.
- Qishloq xo‘jalik ekinlarini bentonit va mineral o‘g‘itli suspenziya bilan yomg‘irlatib sug‘orish texnologiyasini joriy etish.
- Navoiy viloyati iqlim va tuproq sharoitlariga mos bentonit asosidagi tarkibida makro-, mezo- va mikroelementlarni kompleks holda saqlagan suyuq o‘g‘itlar ishlab chiqarishni tashkil qilish.

Ознакомились с разработками Навоийского отделения
Для ознакомления с ходом реализации проектов по государственным и региональным инвестиционным программам, а также по постановлениям Президента и Кабинета Министров Республики Узбекистан Навоийскую область посетила рабочая группа во главе с заместителем советника Президента Узбекистана Галиной Саидовой.
В частности, 7 сентября 2022 года группа, в которую также вошли заместитель министра инновационного развития Республики Узбекистан Шахлохон Турдикулова, председатель правления – генеральный директор АО «Навоийский горно-металлургический комбинат» Кувандик Санакулов, председатель правления АО «Узкимёсаноат» Журабек Мирзамахмудов и другие посетила корпус Научно-исследовательских лабораторий Навойиского отделения Академии наук.
Им были презентованы разработки и предложения по реализации пяти инновационных проектов, вошедших в Программу реализации проектов создания и внедрения научными организациями новых разработок и технологий в 2022-2023 годах, утверждённой Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-307 «Об организационных мерах по реализации стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2022 — 2026 годы» от 6 июля 2022 года, а именно:
- Разработка способа получения магнезита в лабораторных условиях путём комплексной переработки доломита.
- Разработка обогащённого глиняного порошка для металлических литейных форм.
- Создание технологии производства хозяйственного мыла и моюще-чистящих средств на основе нерудных полезных ископаемых месторождения «Вауш».
- Внедрение технологии дождевого полива сельскохозяйственных культур бентонитосодержащей суспензией с минеральными удобрениями.
- Организация производства жидких удобрений на основе бентонита с комплексным составом макро-, мезо- и микроэлементов, подходящих для климатических и почвенных условий Навоийской области.