Навбаҳорда пахтачилик бўйича илмий семинар-тренинг бўлиб ўтди
2022 йил 22 июлдаги Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Пахтачилик кенгашининг Навоий вилояти Навбаҳор туманида ўтказилган сайёр йиғилишнинг 5-сон баёнида белгиланган топшириқларни бажариш мақсадида 2 август куни Навбаҳор туманида пахтачилик бўйича илмий семинар-тренинг ташкил этилди.
Тадбирда Навоий вилояти ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари Акмалжон Махмудалиев, Пахтачилик кенгаши қошидаги Навоий вилояти Навбаҳор туманига бириктирилган ишчи гуруҳ аъзолари, «Пахтасаноат илмий маркази» АЖ вакиллари, тумандаги қишлоқ хўжалигига оид ташкилот ва муассасалар, пахтачилик кластерлар раҳбарлари ва фермерлар ҳамда ФА Навоий бўлими олимлари иштирок этдилар.
Семинар-тренингда сўзга чиққанлар 2022 йил 7 июл куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Пахта ҳосилдорлигини ошириш, пахта етиштиришда илм ва инновацияларни жорий қилишнинг қўшимча ташкилий чора-тадбирлари тўғрисида” ПҚ-308-сонли қарори қабул қилинганлиги ҳамда ушбу қарорда пахта ҳосилдорлигини ошириш бўйича янги тизимни жорий қилиш, пахта етиштиришда илм ва инновацияларга асосланган уруғчилик, нав танлаш, ерга ишлов бериш, ўғитлаш, суғориш ишларини йўлга қўйиш орқали пахта-тўқимачилик соҳасида экспорт ҳажмлари ва даромадни ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Пахтачилик кенгаши ташқил этилганлиги ва Кенгаши фаолияти йўлга қўйиладиган Республика бўйича 13та туманлар ичида Навбаҳор тумани борлигини таъкидлаб, ўзларига тегишли тавсияларини фермерларга бериб ўтдилар.
Жумладан, ФА Навоий бўлими “Кимё технологияси, нанотехнологиялар ва қишлоқ хўжалиги” бўлими мудири Шаҳноза Қодирова Бўлиминг пахтачилик соҳасида муайян ишлар олиб борилаётганини таъкидлаб, бентонит қўлланиладиган иккита инновацион ишланма тўғрисида маълумот бериб ўтди. Булар - чигитни бентонит гили кукуни билан қобиқлаш экиш ҳамда ғўзани баргидан ўғитлар билан озиқлантиришда бентонит гилларининг 2-фоизлик суспензиясидан фойдаланиш усулларидир. Бентонитнинг сорбцион хоссалари, яъни намликни ўзига сингдириш ва ушлаб туриш қобилияти уруғларнинг стресссиз униб чиқишини ва уларнинг барқарор ўсишини таъминлайди, ўсимликларнинг сувга бўлган эҳтиёжини қоплайди. Ушбу ишланмаларни қўллаш ўртача 15 фоизгача қўшимча ҳосил олишни имконини беришини айтиб, фермерларни ҳамкорликда ишлашга чорлади.
Бундан ташқари, шу куни Навоий вилояти ҳокими Нормат Турсунов жорий йилнинг апрел ойида ФА Навоий бўлими томонидан Болгария Республикасининг “Paulownia BG” МЧЖ билан ҳамкорликда Нурота туманида бир гектар майдонда ташкил этилган павловния плантациясига ташриф буюриб, бажарилган ишлар билан яқиндан танишди.

Научный семинар-тренинг по хлопководству состоялся в Навбахоре
В целях исполнения поручений, предусмотренных протоколом №5 выездного заседания Совета по хлопководству при Президенте Республики Узбекистан, проведённого в Навбахорском районе Навоийской области от 22 июля 2022 года, 2 августа в Навбахорском районе был организован научный семинар-тренинг по хлопководству.
На мерпориятии приняли участие заместитель хокима Навоийской области по вопросам сельского и водного хозяйства Акмалжон Махмудалиев, члены рабочей группы при Совете по хлопководству, закреплённые за Навбахорским районом Навоийской области, представители АО «Пахтасаноат илмий маркази», руководители организаций и учреждений сферы сельского хозяйства, хлопоквых кластеров и фермеры района, а также учные Навоийского отделения АН.
Выступившие на семинаре-тренинге, подчеркнув, что 7 июля 2022 года принято Постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-308 «O дополнительных организационных мерах по повышению урожайности хлопчатника, внедрению науки и инноваций в выращивание хлопчатника», согласно которому в целях увеличения объемов экспорта и доходов в хлопково-текстильной отрасли путем внедрения новой системы повышения урожайности хлопчатника и налаживания основанных на науке и инновациях работ по семеноводству, выбору сортов, обработке, удобрению и орошению земли в процессе выращивания хлопчатника образован Совет по хлопководству при Президенте Республики Узбекистан и в план мер, реализуемых в 13 районах Республики, в которых организуется деятельность Совета, включён и Навбахорский район, дали фермерам свои рекомендации.
В частности, заведующая Отделом химической технологии, нанотехнологии и сельского хозяйства Навоийского отделения АН Шахноза Кодирова отметив, что в Отделении проводится ряд исследований в хлопководстве, рассказала об эффективности двух инновационных разработок, где используется бентонит. Это капсулирование семян порошком бентонитовой глины перед посевом и листовая подкормка растений бентонитосодержащей суспензией. Сорбционные свойства бентонита, то есть, его способность впитывать и удерживать влагу, позволяют обеспечить бесстрессовый всход семян, и их стабильный рост, покрывая потребности растений в воде. Подчеркнув, что применение данных разработок позволяет собрать до 15 процентов дополнительного урожая, призвала фермеров к сотрудничеству.
Кроме того, в этот же день хоким Навоийской области Нормат Турсунов посетил павловниевую плантацию в Нуратинском районе, которая заложена на 1 гектаре в апреле текущего года Навоийским отделением АН в сотрудничестве с ООО «Paulownia BG» Республики Болгария и ознакомился с выполненной здесь работой.