Mikrokal'sit ishlab chiqarish bo‘yicha sex ishga tushirildi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi olimlari tomonidan ishlab chiqilgan texnologiyalar asosida xususiy korxonalarda yangi mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilmoqda. Jumladan, kuni kecha Navoiy viloyati Karmana tumanida “Ishlab chiqarish sanoati korxonalari uchun keng qo‘llaniladigan (mikrokal'sit) maydalangan marmar kukunini innovatsion usulida ishlab chiqarish” innovatsion loyihasini ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur loyiha “Noma’dan minerallari” MChJ bilan birgalikda bevosita Navoiy bo‘limi “Geologiya, qazib olish, qimmatbaho, rangli metallarni va uranni qayta ishlash” tarkibiy bo‘limi mudiri Sherzod Sharipov rahbarligida amalga oshirilmoqda. Loyihaning umumiy qiymati 3,2 mlrd so‘m bo‘lib, shundan – 1 190 mln. so‘mi – O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan tomonidan ajratilgan grand mablag‘laridir.
Yillik quvvati 6 ming tonna bo‘lgan innovatsion korxonani tashkil qilinishidan maqsad, maxalliy tabiiy karbonat tog‘ jinslari va tarkibi karbonat kal'siyga boy sanoat chiqindilarini utilizasiya qilib, zamonaviy texnologiyalar yordamida o‘ta sof toza darajaga keltirish va o‘ta yuqori maydalik darajasiga (kukunli holga) kelguncha qayta ishlab, arzon va yuqori sifatli mikrokal'sit ishlab chiqarishni yo‘lga kuyishdan iboratdir.
Mikrokal'sit qurilish materiallari, plastiklar va polimerlar, rezina mahsulotlari, keramika va shisha ishlab chiqarishda, bo‘yoq va laklar, qog‘oz, oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi, neft' va gaz sanoatida keng ishlatiladi.

Состоялось открытие цеха по производству микрокальцита
На основе разработанных учёными Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан технологий на частных предприятиях налаживается производство новой продукции. В частности, недавно в Карманинском районе Навоийской области состоялось торжественное открытие инновационного проекта «Производство измельченного мраморного порошка (микрокальцита), широко используемого на предприятиях производственной промышленности».
Данный проект реализуется совместно с ООО «Noma’dan minerallari» под руководством заведующего отделом «Геология, добыча, переработка драгоценных, цветных металлов и урана» Навоийского отделения Шерзода Шарипова. Общая стоимость проекта составляет 3,2 миллиарда сумов, из которых 1,19 миллиарда сумов выделено в качестве грантовых средств Агентством инновационного развития Республики Узбекистан.
Цель создания инновационного предприятия с годовой производительностью 6 тысяч тонн заключается в переработке местных природных карбонатных горных пород и промышленных отходов, богатых карбонатом кальция. С помощью современных технологий сырьё очищается до высокой степени чистоты и перерабатывается в порошкообразный микрокальцит ультратонкого помола. Таким образом производится недорогой и качественный микрокальцит.
Микрокальцит широко применяется в производстве строительных материалов, пластмасс и полимеров, резинотехнических изделий, керамики и стекла, лакокрасочной продукции, бумаги, продуктов питания, а также в сельском хозяйстве, нефтегазовой промышленности.