Maqsad – Prezident qarori ijrosini ta’minlash
2024-yilning 12-dekabrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Navoiy viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-430-sonli qarori imzolangan edi. Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limida mazkur qaror ijrosini ta’minlashga qaratilgan muayyan ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, yaqinda Navoiy bo‘limi yosh geolog mutaxassislaridan iborat ishchi guruh Navoiy viloyatidagi “Karmaninskoye” (1984) obyektida bo‘lib, xitoylik investorlar bilan hamkorlikda bentonitga istiqbolli maydonlarda geologik tadqiqot ishlarini olib bordi. Ushbu ishlardan ko‘zlangan asosiy maqsad — geologik tadqiqotlarni chuqurlashtirish, mineral xomashyo bazasini kengaytirish va sohaning innovatsion rivojiga hissa qo‘shishdan iboratdir.
Shuningdek, Karmana tumanida xitoylik investorlar bilan hamkorlikda yangi qo‘shma korxona tashkil etish rejalashtirilmoqda. Ushbu tashabbus geologiya sohasining jadal rivojlanishiga xizmat qilishi, shuningdek, noruda foydali qazilmalar sohasida xorijiy investorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratishi kutilmoqda.

Во исполнение Постановления Президента
12 декабря 2024 года было подписано постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-430 «О дополнительных мерах по социально-экономическому развитию Навоийской области». В Навоийском отделении академии наук проводится ряд мероприятий, направленных на обеспечение исполнения данного постановления.
В частности, недавно рабочая группа молодых геологов Навоийского отделения посетила объект «Карманинское» (1984), расположенный в Навоийской области, где совместно с китайскими инвесторами провела геологоразведочные работы на перспективных участках по бентониту. Основной целью данных работ является углубление геологических исследований, расширение минерально-сырьевой базы и содействие инновационному развитию отрасли.
Кроме того, в Карманинском районе планируется создание нового совместного предприятия с участием китайских инвесторов. Ожидается, что данная инициатива будет способствовать ускоренному развитию геологической отрасли, а также созданию новых возможностей для иностранных инвесторов в сфере нерудных полезных ископаемых.