Zilzila eng halokatli tabiiy hodisalardan biri bo‘lib, u nafaqat halokatli vayronagarchilikni keltirib chiqaradi, balki butun sayyora bo‘ylab har yili o‘nlab va yuz minglab odamlarning hayotiga zomin bo‘lib kelmoqda. Zilzilalar har doim o‘z kuchi, oldindan aytib bo‘lmaydiganligi va oqibatlari bilan odamlarni dahshatga solib kelgan. Aynan bashorat qilib olmaslik ularni juda ham xavfli qiladi.
Bu O‘zbekistondagi uchta ilmiy-tadqiqot muassasalari o‘rtasidagi hamkorlik yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Yaqinda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi xalqaro aloqalar va tijoratlashtirish masalalari bo‘yicha rais o‘rinbosi Quvondiq Nurboyev, Fizika-texnika instituti direktori Xusniddin Olimov va G‘.A. Mavlonov nomidagi Seysmologiya instituti direktori Vahob Rafikovlar o‘rtasida muzokoralar o‘tkazildi. Ular natijasida Ilmiy-texnikaviy hamkorlik to‘g‘risida uch tomonlama kelishuv imzolandi.
Ma'lumki, zilzilalardan oldin tektonik plitalarning harakati bilan bog‘liq geologik jarayonlar natijasida radioaktiv gaz - radon yerdan tashqariga chiqadi va uning miqdori keskin oshadi. Ushbu gaz og‘ir bo‘lgani uchun u yer pastiga tarqaladi va chuqurliklarda, masalan, quduqlarda yaxshi to‘planadi.
Bunday quduqlarda havo tarkibini doimiy ravishda kuzatib borish, ya'ni radon miqdorini kuzatish ilmiy ma'lumotlarni to‘plash imkonini beradi, buning asosida prognoz, ya'ni bashoratlar qilish mumkin bo‘ladi. Seysmologiya institutida monitoring olib borish uchun quduqlar mavjud. Ulardagi radon miqdorini o‘lchash uchun Fizika – texnika instituti olimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi hamkasblari bilan birgalikda ishlab chiqilgan maxsus uskuna - radonometrdan foydalanish rejalashtirilgan.
Maqsad sari birinchi qadam qo‘yildi. Ehtimol, olingan ma'lumotlar aholini bo‘lajak zilzilalar haqida o‘z vaqtida xabardor qilish masalasida katta yutuqlarga erishishga imkon beradi. Albatta, bizning jonajon O‘zbekiston zaminimizda shunday falokatlar imkon qadar kam uchrasin, ammo xavfsizlik choralari ortiqcha bo‘lmaydi.

Цель – оповестить вовремя, задача – спасти жизни
Землетрясение – одна из самых разрушительных природных стихий, которая вызывает не только опустошительные разрушения, но и уносит десятки и сотни тысяч жизней ежегодно по всей планете. Землетрясения всегда вызывали ужас своей силой, непредсказуемостью, последствиями. Именно непредсказуемость делает их опасными.
Это стало одним из направлений сотрудничества трёх научно-исследовательских учреждений Узбекистана. На днях между заместителем председателя по международным связям и коммерциализации Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан Кувондиком Нурбоевым, директорами Физико-технического института Хусниддином Олимовым и Института сейсмологии имени Г.А. Мавлянова Вахобом Рафиковым состоялись переговоры. Их результатом стало подписание трехстороннего соглашения о научно-техническом сотрудничестве.
Известно, что перед землетрясениями в результате геологических процессов, связанных с движениями тектонических плит, из-под земли наружу высвобождается радиоактивный газ – радон и его количество резко возрастает. А так как этот газ тяжелый, то он расстилается по земле и хорошо накапливается в углублениях, к примеру, скважинах.
Постоянный мониторинг состава воздуха в таких скважинах, а именно отслеживание количества радона позволит накопить научные данные, на основе которых можно будет делать прогнозы. У Института сейсмологии имеются скважины для мониторинга. Для измерения количества радона в них планируется использовать специальный прибор – радонометр, разработанный учёными Физико-технического института совместно с коллегами из Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
Первый шаг на пути поставленной цели уже сделан. Возможно, полученные данные позволят сделать прорыв в вопросе своевременного оповещения населения о предстоящих землетрясениях. Пусть, конечно, их будет как можно реже на нашей благодатной земле Узбекистана, но подстраховка не будет излишней.